28.04.19, 15:38

Ogólnopolska Niedziela Modlitw za kierowców

Ostatnia niedziela kwietnia to zatwierdzony w kalendarzu duszpasterskim Konferencji Episkopatu Polski dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. W tym roku hasłem obchodzonej 28 kwietnia Niedzieli Modlitw za Kierowców są słowa „W mocy Ducha z Miłością na każdej drodze”.

W ramach ogólnopolskich obchodów Niedzieli Modlitw za Kierowców o godz. 9.30 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. podinsp. dr Marian Midura odprawi Mszę Świętą za polskich kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Udział w niej wezmą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, strażacy i funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz przedstawiciele kierowców.

„Wszyscy kierowcy, motocykliści, rowerzyści i członkowie ich rodzin są zaproszeni do szczególnej modlitwy o Boże wsparcie i pomoc św. Krzysztofa, aby zawsze poruszać się po drogach bezpiecznie, spokojnie, z miłością w sercu i życzliwością do innych ludzi” – podkreśla Krajowy Duszpasterz Kierowców. Zachęca do większej troski, jeśli chodzi o sposób poruszania się po drogach, odnoszenie się do innych użytkowników dróg, przestrzeganie przepisów drogowych, bycie prawdziwym chrześcijaninem jako kierowca, pieszy czy rowerzysta. „Musi być to osobiste postanowienie każdego z nas” – czytamy w specjalnym apelu.

Ks. Midura wskazuje, że głoszone przez Duszpasterstwo Kierowców motto: „Kierujmy się miłością na drodze” – „trzeba realizować na każdym odcinku wspólnej trasy”. „Braterstwo kierownicy każe okazywać wszystkim życzliwość i dobroć; być cierpliwym, przewidującym i uczynnym. Niech starsi, bardziej doświadczeni kierowcy stają się przykładem dla młodszych i mniej zaprawionych adeptów kierownicy” – pisze ks. Midura, nawiązując do Książeczki Kierowcy – wydanej przez Duszpasterstwo Kierowców.

„ Zapraszamy do modlitwy za kierowców, aby dzięki „mocy Bożego Ducha z Miłością w sercu poruszać się po każdej drodze”. Wspólnie z Policją i wszystkimi służbami na drogach: Prosimy wszystkich o spokojną i bezpieczną jazdę, z miłością i szacunkiem dla innych, aby w ten sposób uniknąć wielu tragicznych wypadków!” – apeluje ks. Midura.

Od roku 1975 na polskich drogach wydarzyło się: prawie 2 mln wypadków, w których zginęło ok. 235 tysięcy osób, a 2,4 mln zostało rannych. Mimo że Unia Europejska ma jedne z najbezpieczniejszych dróg na świecie, to jednak traci na nich życie ponad 25 000 osób rocznie, a wiele innych jest poważnie rannych. W Polsce w okresie od stycznia do grudnia 2018 roku na drogach zginęło 2843 osób, czyli o 12 więcej niż w roku poprzednim.

***

Wezwania do modlitwy wiernych:
– Za Ojca Świętego Franciszka, aby jego wezwanie o rozważne i odpowiedzialne prowadzenie pojazdów dotarło do wszystkich kierowców…
– Za tych, co przeżyli ciężkie wypadki, aby z ufnością wchodzili w nowe życie…
– Za wszystkich zabitych na naszych drogach, aby radowali się chwałą nieba…
– Za wszystkich kierowców – szczególnie z naszej parafii, aby rozsądnie, bezpiecznie i trzeźwo korzystali ze swoich pojazdów i szanowali prawa innych ludzi …

***

Dekalog Kierowcy – MIVA Polska:

Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

Nie będziesz egoistą na drodze.
Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
Szanuj pieszych.
Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.
Nie bądź brawurowy w prędkości.
Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
Pomagaj potrzebującym na drodze.
Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

Źródło: Episkopat.pl

Komentarze

Angelus2019.04.28 18:32
Zaciągnijcie na te modły kierowców SOP. Ja sobie poradzę bez guseł.
Jestem w Kościele2019.04.28 19:06
Skoro tu czegoś szukasz to marnie Ci idzie to radzenie.
JaKi2019.04.28 16:44
Stawiam swoja głowę że ta modlitwa nie działa i będą nadal wypadki.
Jestem w Kościele2019.04.28 19:09
Dopóki się nie pomodlisz to nie sprawdzisz.
Tomek2019.04.28 16:34
Z kierowcami to jest tak... Są oni jak papierek lakmusowy wskazujący jaki mamy stosunek do życia. Z liczby wypadków i stylu jazdy wynika jasno, że bardzo wielu Polaków ma gdzieś życie swoje i bliźnich niestety. To jest bardzo poważna sprawa i bardzo źle o nas świadczy zwłaszcza w sytuacji kiedy niby to mamy świecić przykładem dla Europy w kwestii religii.
Ula2019.04.28 16:11
I co to daje?
Jestem w Kościele2019.04.28 19:03
Spróbuj to zobaczysz.
Ula2019.04.28 20:17
Inni próbują i efektów brak.
Generał Franco gwałcił małe dzieci2019.04.28 15:40
Modlić to się pewnie modlą pijani kierowcy, żeby ich psiarnia nie złapała :D