16.04.19, 11:00screenshot Youtube - KTOTV

,,Okazało się, że Notre-Dame jest duszą Francji''

Kiedy zobaczyłem, co się dzieję chciało mi się płakać. I rzeczywiście przed katedrą widziałem wielu ludzi we łzach i na modlitwie – wyznał dziś rano abp Michel Aupetit, arcybiskup Paryża. Przyznał on, że ubiegłej nocy wokół katedry zjednoczyło się całe francuskie społeczeństwo. Okazało się, że katedra Notre-Dame nadal jest duszą naszego narodu – powiedział w wywiadzie dla Radia BFM paryski arcybiskup.

Przyznał on, że wczorajszy wieczór był bardzo dramatyczny. Wraz z prezydentem Francji i merem Paryża był na bieżąco informowany o rozwoju sytuacji. Długo nie wiedzieliśmy, czy uda się uratować katedrę, czy cała struktura nie runie w gruzach – mówi abp Aupetit, wskazując na wielkie zasługi strażaków. Trzeba było nie tylko ugasić pożar, stopniowo ostudzić mury, ale robić to w taki sposób, by nie doprowadzić do ich zawalania. Na szczęście w katedrze nie było już ludzi. Kiedy wybuchł pożar, świątynię opuszczali wierni, którzy byli na ostatniej Mszy. Nie było problemów z ewakuacją. Dzięki temu wiele rzeczy udało się wynieść. Prawdopodobnie udało się też ocalić organy.

Abp Aupetit jest poruszony solidarnością całego świata. Katedra Notre Dame zawsze przyciągała ludzi. W każdą niedzielę wieczorem odprawia tam Mszę św. i w nawie głównej nigdy nie brakuje wiernych. Teraz zewsząd docierają wyrazy solidarności, deklaracje pomocy, jest powszechna wola odbudowy. Przy tej okazji – zauważył arcybiskup Paryża – warto sobie przypomnieć, dlaczego ta katedra została wybudowana, po co to piękno, cały ten geniusz? Dla kawałka chleba, dla tajemnicy, która się tam rozgrywa, w Wielkim Tygodniu i podczas każdej Mszy. To jest nasza wiara, której nic nie zdoła zniszczyć – zapewnił abp Aupetit.

Przyznał, że w tym momencie jako biskup nie ma swej katedry, ale wielkim pokrzepieniem jest dla niego fakt, że ma swój lud, który wczoraj modlił się wraz z nim przed katedrą, w tym setki młodzieży. Katedra Notre-Dame została poważnie uszkodzona, ale nie zniszczono duszy Francji, tego jestem pewny – powiedział arcybiskup Paryża.

vaticannews.va/pl - Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze

rybak2019.04.16 15:10
Taaak, na co dzień i nawet w niedzielę stoją te wspaniałe katedry puste, no bo to "niemodne" tam na Msze św. chodzić, ale jak już mają być im zabrane przez ogień, Ahmeda itd.To wielki płacz i zgrzytanie zębów. Postawię teraz bardzo kontrowersyjną teorię: A co jak Bóg sobie powiedział."Na co im jeszcze Mój dom?Przecierz go nie potrzebują, więc Choćmy, zniszczymy go, bo nie znoszę letnich ludzi, brzydzę się nimi.Stawiają Mi wielkie świątynie, ale serce ich jest daleko odemnie".
Nauka g\305\202upcze2019.04.16 11:09
Tymczasem w prawdziwym świecie: "Planowany strajk pracowników pomocy społecznej uderzy w beneficjentów rządowych programów socjalnych – pisze "Super Express". Pracownicy pomocy społecznej, którzy odpowiadają m.in. za wypłaty świadczeń 500 plus i 300 plus (Dobry start) mają dość i mówią wprost: będziemy strajkować – informuje gazeta."