24.10.20, 14:52Fot. via: Flickr CC 2.0

Pamiętaj! W tym roku odpust za zmarłych przez cały miesiąc

„W tym roku, ze względu na obostrzenia spowodowane pandemią COVID-19 odpusty zupełne za zmarłych można uzyskiwać przez cały listopad, dostosowując warunki do sytuacji pozwalającej zapewnić bezpieczeństwo wiernym” – to zdanie znajduje się w wydanym z okazji listopadowych świąt dekrecie Penitencjarii Apostolskiej. Odpust zupełny dla osób odwiedzających cmentarz oraz modlących się za zmarłych jedynie w myślach, przypadający na dni pomiędzy 1 a 8 listopada zostaje przedłużony aż do końca listopada. Te dni, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być również od siebie oddzielone.

W dalszej kolejności dekret Penitencjarii Apostolskiej mówi, że odpust zupełny z okazji wspomnienia Wszystkich wiernych zmarłych 2 listopada dla osób, które odwiedzą kościół lub kaplicę oraz odmówią w nich: „Ojcze nasz” i „Wierzę” może zostać przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą oraz w uroczystość Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore oraz ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład z powodu ograniczeń nałożonych przez władze na okres pandemii, aby zapobiec stłoczeniu wiernych w miejscach świętych, będą mogły uzyskać odpust zupełny pod warunkiem duchowego dołączenia do pozostałych wiernych. Należy przy tym odrzucić wszelkie przywiązanie do grzechu z intencją jak najszybszego spełnienia warunków uzyskania odpustu, czyli przystąpienia do sakramentu pojednania, przyjęcia Komunii oraz modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz odmówienia przed obrazem Jezusa lub Maryi pobożnej modlitwy za zmarłych, na przykład Laudesów lub Nieszporów z Oficjum za zmarłych, koronki do Miłosierdzia Bożego lub innych modlitw dedykowanych zwykle zmarłym przez wiernych.

W celu ułatwienia uzyskania łaski Bożej poprzez posługę duszpasterską Penitencjaria Apostolska prosi wszystkich kapłanów uprawnionych, aby z hojnością poświęcili czas na celebrację sakramentu pojednania oraz udzielanie Komunii chorym.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan/vaticannews.va

Komentarze

Pawełek2020.10.29 19:23
https://www.youtube.com/watch?v=2J5qDg-K6X8 czyściec nie istnieje. Modlitwy za zmarłych nie mają sensu.
Obywatel2020.10.24 21:53
Co mi po odpuscie, jak nie bede mogl odwiedzic grobu swoich rodzicow. Tu chodzi o Zaduszki i Wszystkich Swietych. Niech nam nie robia laski. Po to sa maski, zeby mogli blizcy wejsc na cmentarz. Niech jakis lapiduch stanie w wejsciu i sprawdza kto zalozyl maske, a nie bronic tego, co bylo wazne od stuleci. To moze i Boze Narodzenie zniesiecie jak Wielkanoc? Bylo mi bardzo ciezko, ze nie moglem byc na Triduup Paschalnym.
Anonim2020.10.24 17:43
Ludzi kij obchodzą jakieś odpusty. Większość nie wierzy w klesze legendy o potępieniu i zbawieniu. Chodzi się na cmentarz ze względu na pamięć o zmarłym i tyle.
Bianka2020.10.24 15:01
Od lat staram się uzyskać odpust zupełny za zmarłych w pierwsze osiem dni listopada...ludzi bardzo niewiele...czy teraz to się zmieni, gdy będzie ta możliwość rozszerzona o kolejne tygodnie?? Oby.
"Tusk matole twój rząd obalą kibole"2020.10.24 14:56
Pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie zgromadzili się przedsiębiorcy, którzy protestują przeciwko obostrzeniom nakładanym przez rząd. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP zorganizowało protest mimo zakazu zgromadzeń powyżej 5 osób. Policjanci otoczyli demonstrujących jeszcze przed rozpoczęciem protestu. Do protestu przyłączyli się także osoby z "grup kibicowskich".