26.02.20, 18:15Procesja do procesji bazyliki św. Sabiny/Vatican Media

Papież na Awentynie: jesteśmy prochem umiłowanym przez Boga

Jesteśmy prochem, z ziemi pochodzimy i do niej powrócimy. Ale jesteśmy także prochem umiłowanym przez Boga, przeznaczonym na to, by żyć na wieki, obdarzonym Jego marzeniami, Jego nadzieją, Jego skarbem. To słowa Papieża z homilii wygłoszonej w bazylice św. Sabiny na rzymskim Awentynie. Jak co roku w Środę Popielcową Franciszek najpierw uczestniczył w procesji z kościoła św. Anzelma do bazyliki św. Sabiny, gdzie następnie odprawił Mszę i wziął udział w obrzędzie posypania głów popiołem.

W homilii Papież podkreślił, że Wielki Post nie jest czasem niepotrzebnego moralizowania, ale uznania, że nasze nędzne popioły są miłowane przez Boga i w Jego rękach stają się cudem, aby przejść od prochu do życia. „Urodziliśmy się, by być miłowanymi, urodziliśmy się, aby być dziećmi Bożymi” – mówił Franciszek.

Przestrzegł, aby nie gonić za pyłem i nie żyć prochem. Jeżeli bowiem żyjemy dla rzeczy świata, wracamy do prochu, którego wiele jest wśród nas, w naszych relacjach, w naszym wnętrzu. W naszych rodzinach jest bowiem tyle kłótni, niezdolności do przebaczenia, zaczynania od nowa. W naszych sercach zaś niejednokrotnie pełno popiołu obłudy, bo czynimy coś po to, aby nas chwalono. „Ileż razy na zewnątrz ukazujemy siebie jako dobrych – mówił Papież – a wewnątrz chowamy urazy! Jak wiele w naszych sercach mamy dwulicowości... Jest to proch, który brudzi, popiół tłumiący ogień miłości”.

Jako lekarstwo na oczyszczenie z prochu Papież podał słowa św. Pawła: „Dajcie się pojednać z Bogiem”, a więc pozwólmy, aby sam Jezus uzdrowił nasze serce. Trzeba przejść od prochu do życia, od naszego kruchego człowieczeństwa do człowieczeństwa Jezusa. A po przyjęciu Jego miłości, aby nie popaść z życia w proch, prosić o Boże przebaczenie dokonujące się w spowiedzi, która odnawia i oczyszcza serce. „Pozwólmy się pojednać, aby żyć jak umiłowane dzieci, grzesznicy, którym przebaczono, jak uzdrowieni chorzy, jako wędrowcy, wsparci towarzyszeniem. Pozwólmy się miłować, aby kochać. Pozwólmy się podnieść, aby pielgrzymować do celu, ku Wielkanocy. Będziemy się cieszyć odkrywając, że Bóg nas wskrzesza z naszych popiołów” – zachęcał Franciszek.

 

vaticannews.va

Komentarze

BOGAnieMA2020.03.1 10:41
Religia to pigułka gwałtu, którą zadają klechy wiernym by ich wyzyskiwać na wszystkie sposoby.
anonim2020.02.27 0:00
Tak , jesteśmy prochem . Dodam , że Bóg stworzył PRZYMIERZE pomiędzy Niebem a Ziemią . A jaki to ma związek ? Sami dochodźcie . " Szukajcie a znajdziecie " . " Chwalcie łąki umajone " " Chwalcie z nami Panią świata . Jej dłoń nasza wieniec splata . "
anonim2020.02.27 0:03
I znów muszę dopisać , gdyż źle mi się napisało . Jakiś chochlik . Bóg nie " stworzył " a zawarł przymierze pomiędzy Niebem a Ziemią .
"filmy online" - NIELEGALNE 2020.02.26 21:48
Legalne, normalne obojętnie jakie firmy jak chcą zareklamować swój produkt wykupują czas w mediach. Tak robią ludzie uczciwi prezentujący swój produkt LEGALNIE mający LEGALNY PRODUKT. A kim jest ten pajac proponujący filmy "dożywotnio"? Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji jakieś mendy polsko-języczne mają NIELEGALNE kopie z Chin - ale tu nie chodzi o filmy tylko o WASZE KARTY KREDYTOWE. O DOSTĘP DO WASZYCH KONT!
anonim2020.02.26 21:36
Oglądaj Oglądaj - Psy 3  w imię zasad (2020) oraz inne filmy/seriale www.ciinema.eu ========= Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp, Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.
anonim2020.02.26 20:05
Jak bardzo trzeba nienawidzić żywych ludzi, aby twierdzić, że Bóg kocha nasze prochy?
zyx2020.02.27 14:03
Umiesz czytać ze zrozumieniem? Jesteśmy prochem, pyłkiem, drobiną umiłowaną przez Boga i zaproszoną do życia z Nim w Wieczności. Czy teraz coś się rozjaśniło?
matis892020.02.26 18:52
Na tym zdjęciu Bergoglio wygląda jak nawiedzony mason.
ty nie widzisz masona tylko siebie samego2020.02.26 19:55
Nie przygladaj sie tak samemu sobie w lustrze.