28.11.20, 18:10fot. vatican media

Papież ustanowił 13 nowych kardynałów

Dzisiaj Kolegium Kardynalskie powiększyło się o 13 nowych członków. Przy ołtarzu Katedry w Bazylice św. Piotra odbył się publiczny, zwyczajny Konsystorz, podczas którego zostało ustanowionych 9 purpuratów-elektorów oraz czterech ponad osiemdziesięcioletnich, którzy nie wezmą udziału w Konklawe. Dwóch spośród nich, z kontynentu azjatyckiego nie mogło przybyć do Rzymu. W uroczystości, z powodu obostrzeń sanitarnych wzięło udział około stu wiernych: świeckich, osób konsekrowanych, kapłanów oraz biskupów związanych z nowymi purpuratami. Wielu karynałów śledziło transmisję on-line.

To siódmy Konsystorz podczas pontyfikatu Franciszka. Ojciec Święty wybrał na to wydarzenie wigilię pierwszej niedzieli Adwentu, czyli początek nowego roku liturgicznego. Jutro o godz. 10.00 przy ołtarzu katedry Papież będzie koncelebrował Eucharystię z nowymi kardynałami. Podczas ceremonii nie będzie przekazania znaku pokoju nowym purpuratom ze strony starszych, co zwykle stanowiło integralną część wydarzenia. Nie będzie także spotkań nowych kardynałów z rodzinami, przyjaciółmi i znajomymi w salach Pałacu Apostolskiego oraz w Auli Pawła VI. Wielu członków Kolegium Kardynalskiego weźmie udział w uroczystościach poprzez platformę cyfrową łącząc się z bazyliką św. Piotra.

Pierwszym z kardynałów-nominatów, który zwrócił się z pozdrowieniem do Papieża na początku celebracji był abp Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. Nowymi kardynałami zostali ponadto ustanowieni: bp Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, pełniący od kilku lat funkcję sekretarza rady kardynałów doradzających Papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej, Antoine Kambanda, arcybiskup Kigali w Rwandzie, pierwszy w historii kardynał z tego afrykańskiego kraju oraz abp Wilton Gregory, 72-letni metropolita Waszyngtonu.

Kardynałami zostali ustanowieni ponadto: abp Jose F. Advincula, metropolita Capizu na Filipinach oraz Celestino Aós Brac, 75-letni arcybiskup Santiago de Chile. Pierwszym w historii kardynałem z Brunei został Cornelius Sim, biskup Puzii di Numidia i Wikariusz Apostolski Brunei. Do grona purpuratów został włączony 56-letni arcybiskup Augusto Paolo Lojudice, rzymianin, który przez cztery lata był biskupem pomocniczym diecezji Papieża, a maju zeszłego roku mianowany arcybiskupem Sieny-Colle Val d’Elsa-Montalcino. Kardynałem został również o. Mauro Gambetti, gwardian klasztoru Franciszkanów konwentualnych w Asyżu, który w ubiegłą niedzielę przyjął sakrę biskupią.

Kolegium kardynalskie uzupełnili purpuraci, którzy przekroczyli osiemdziesiąty rok życia, a zatem nie mają prawa wziąć udziału w przyszłym Konklawe. W tym gronie są: abp Filipe Arizmendi Esquivel, biskup senior z San Cristóbal de las Casas w Meksyku oraz abp Silvano Maria Tomasi, były nuncjusz apostolski, kapłan należący do Zgromadzenia Skalabrynianów, przez wiele lat Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ. Grono purpuratów uzupełniają: kaznodzieja Domu Papieskiego, ojciec Raniero Cantalamessa z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów oraz biskup Enrico Feroci, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny od Bożej Miłości z Castel di Leva w Rzymie, rektor Sanktuarium Bożej Miłości i rektor Seminarium najświętszej Maryi Panny od Bożej Miłości.

 

Vaticannews.va/Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Komentarze

czekista2020.11.29 8:32
A jakiej orietacji seksualnej? Czy mozna wiedziec?
pp2020.11.28 20:33
Też będą mieć takie emeryturki jak nasze pasibrzuchy?
Jarek2020.11.28 20:00
Sądzę, że z Polski, to dłuuugo nie będzie kardynała. Papież Franciszek mianował tylko jednego Polaka kardynałem - bpa Konrada Krajewskiego. Ale to inna liga człowieka aniżeli reszta biskupów w Polsce. Kardynał Krajewski potrafił zanocować w noclegowni dla bezdomnych gdy przyleciał do Krakowa, by wziąć udział w pogrzebie kardynała Mariana Jaworskiego. Ciekaw jestem, który ze polskich spaślaków by tak potrafił?
SpurpurowiałeKakałoweOkoNapuchłoŚwiętymOburzeniem2020.11.28 19:37
A profesor boziologii Kakałowe Oko dostał tylko zapurpurowienia kakałowego oka. Z nerw, że różne żółtasy z dzikich wysepek i nygrusy z chińskich półkolonii w Afryce załapały się na następny szczebel władzy i dostęp do luksusu, a Kakałowe Oko dalej musi żyć z grzebania ludziom po odbytach.
Robert2020.11.28 19:23
Wrocław bez kardynała???.Niedobrze!!!
Robert2020.11.28 19:11
Kraków bez kardynała???. Niedobrze!!!
Anonim2020.11.28 19:22
Jest przecież kardynał Dziwisz. Dwóch to przesada.
Oko2020.11.28 18:39
A abp. Jędraszewski??
"Patriota wyjątkowy" od wycierania doop.2020.11.28 18:28
I jego białoruska "polszczyzna", cyt. : "Jadwiga Kaczyńska-matka jarosława to była głupia szmata.Dobrze że już zdechła"
Jan Radziszewski2020.11.28 18:30
𝐃𝐀𝐑𝐎𝐆𝐈𝐉 𝐍𝐀𝐒𝐙 𝐓𝐎𝐖𝐀𝐑𝐈𝐒𝐙𝐂𝐙 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍 - 𝐌𝐘 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐊𝐀𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐄𝐃𝐄𝐑𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐁𝐎𝐋𝐒𝐙𝐎𝐉𝐄 𝐒𝐏𝐀𝐒𝐈𝐁𝐀 𝐙𝐀 𝐏𝐄𝐓𝐑𝐎-𝐊𝐎𝐏𝐈𝐄𝐉𝐊𝐈 𝐍𝐀 𝐖𝐀𝐋𝐊𝐄 𝐙 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐀𝐌𝐈 𝐖 𝐖𝐀𝐓𝐘𝐊𝐀𝐍𝐈𝐄, 𝐖𝐀𝐒𝐙𝐘𝐍𝐆𝐓𝐎𝐍𝐈𝐄, 𝐖-𝐖𝐈𝐄 𝐈 𝐖 𝐂𝐘𝐂𝐎𝐖𝐈𝐄. . . . 𝐙𝐀 𝐑𝐎𝐃𝐈𝐍𝐔! . . . 𝐙𝐀 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐔! . . .𝐔𝐑𝐀𝐀𝐀!
nie przeginaj pały, mendo blogowa2020.11.28 18:39
:O
"Patriota wyjątkowy" od wycierania doop.2020.11.28 18:42
I jego białoruska "polszczyzna", cyt.:"SZMATA DO PODŁOGI W PUBLICZNYM SZALECIE MA WIĘCEJ GODNOŚCI NIŻ JADWIGA KACZYNSKA-MATKA JAROSŁAWA."
nie zesraj się Wildsztajnie-juniorze2020.11.28 18:50
:O
matis892020.11.28 18:27
Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik jako przywódca lawendowej gej mafii nominuje swoich kolejnych lewaków, masonów, modernistów. Po obalonym przez masonerię i uwięzionym Benedykcie XVI skończyła się era katolickich papieży.
MT(*)2020.11.28 18:22
Ĝoju la akademion. Ĝoju la kardinalojn.
MT (‿ˠ‿)2020.11.28 18:15
Jak się klesze darmozjady po plecach poklepują. Przyjdzie i na was koniec pasożyty!