26.02.20, 20:59Papież na audiencji: podłączmy się do Ewangelii/Vatican Media

Papież: wyłączmy telewizor, odłóżmy komórki i podłączmy się do Ewangelii

Do wielkopostnego wyjścia z Jezusem na pustynię, z której wyjdziemy odnowieni dzięki mocy Bożej miłości zachęcał Papież w czasie środowej katechezy. Po zimowej przerwie audiencja ogólna odbyła się na placu św. Piotra.

Franciszek podkreślił, że pustynia to miejsce ciszy, a więc okazja do oderwania się od otaczającego nas zgiełku i uczynienia miejsca dla Słowa, którym jest Bóg.

„Wielki Post to właściwy okres, by uczynić miejsce dla Słowa Bożego. Jest to czas, aby wyłączyć telewizor i otworzyć Biblię. To czas, by oderwać się od telefonu komórkowego i podłączyć do Ewangelii. Kiedy byłem dzieckiem nie było telewizji i zwyczajem było słuchanie radia. Jest to czas, aby porzucić bezużyteczne słowa, paplanie, plotki, pogłoski i powiedzieć do Pana «Ty» - mówił Ojciec Święty. - Jest to czas, aby poświęcić się zdrowej ekologii serca i zrobić w nim porządek. Żyjemy w środowisku skażonym zbytnią przemocą werbalną, wieloma słowami obraźliwymi i szkodliwymi, wzmacnianymi przez sieć internetową. Jesteśmy zalewani pustymi słowami, reklamami, kłamliwymi przekazami. Nawykliśmy słyszeć wszystko o wszystkich, i grozi nam popadnięcie w światowość powodującą martwicę serca. Trudno nam odróżnić głos Pana, który do nas mówi, głos sumienia, głos dobra. Jezus, wzywając do udania się na pustynię, zaprasza nas do słuchania tego, co ważne, co jest fundamentalne.“

Mówiąc o pustyni Papież podkreślił, że to także miejsce tego, co istotne. Tam nie ma miejsca na rzeczy zbędne.

„Pustynia jest miejscem tego, co istotne. Spójrzmy na nasze życie: jak wiele rzeczy bezużytecznych nas otacza! Gonimy za tysiącem rzeczy, które wydają się nam konieczne, a w rzeczywistości nimi nie są – zaznaczył Papież. - Jakże dobrze byłoby nam wyzbyć się wielu spraw zbędnych, by odkryć na nowo to, co się liczy, by odnaleźć twarze ludzi wokół nas! Także w tej dziedzinie Jezus daje nam przykład poszcząc. Post to umiejętność rezygnacji z rzeczy próżnych, zbędnych, aby przejść do tego, co istotne. Podejmowanie postu jest nie tylko po to, by schudnąć, ale aby iść do tego, co najważniejsze, to szukanie piękna prostszego życia.“

Franciszek wskazał, że pustynia jest także miejscem samotności. Dziś jest wiele takich pustyń wokół nas, wielu ludzi samotnych, opuszczonych, starych. O nich się nie mówi, bo to nie powoduje wzrostu oglądalności. Ale droga pustyni prowadzi do nich, którzy milcząco proszą o pomoc. Pustynia bowiem uczy nas miłości do najsłabszych.

 

vaticannews.va

Komentarze

Po prawej Ty po lewej ja2020.02.28 12:58
Gdyby tak wszyscy wyłączyli telewizory to nagle okazałoby się, że żadne "gender", "ideologia LGBT", "femininazim", "gejowska zaraza" i inne durne wymysły nie istnieją. Są tylko ludzie.
ktoś tam2020.02.27 7:43
"Ekologia serca"... No tak, teraz już nie ma przekroczenia Dekalogu tylko grzechy społeczne: - zgrzeszyłem przeciwko Matce Ziemi - zgrzeszyłem przeciwko ekumenizmowi i braterstwu - zgrzeszyłem przeciwko ubogim (czyt.: "biednym murzynkom" bo nie przyjąłem do swojej chałupy tych co programowo chcą mi poderżnąć gardło) Ze trzy lata temu Bergoglio w Domu św. Marty zrobił nową wykładnię rozumienia co to jest kradzież. Otóż złodziejem nie jest ten, który podstępnie czy przemocą zabiera innym ich własność tylko ten kto nie dzieli się z innymi tym co ma. No, Misie-Pysie... jak cokolwiek posiadamy to jesteśmy złodziejami, bośmy nie oddali wszystkiego... Jak to w komunizmie - "komuniści myślą jak chrześcijanie" (J. Bergoglio ksywa "papież Franciszek").
ktoś tam2020.02.27 8:07
Nie trzy lata temu tylko w 2018 r. https://infovaticana.com/2018/11/07/francisco-el-diablo-se-cuela-por-los-bolsillos/ Fragment (automatyczny tłumacz): "„Drodzy bracia i siostry, po raz kolejny Jezus Chrystus objawia nam pełny sens Pisma Świętego. „Nie będziesz kradł” oznacza: kochaj swoim majątkiem, używaj środków, aby kochać najlepiej jak potrafisz. Wtedy twoje życie będzie dobre, a posiadanie stanie się prawdziwym darem. Ponieważ życie to nie czas na posiadanie, ale na miłość. Dziękuję”"
ktoś tam2020.02.27 7:35
Bla, bla, bla... Jeszcze jakby Bergoglio zaczął być wierny Chrystusowi to nie byłyby to puste słowa. No, ale wtedy trzeba by było przestać czcić Pachamamę i ogłosić, że władzę w Watykanie przejął bezprawnie. "Biskup Schneider polemizuje z Franciszkiem: Matka Boska nie jest "matką wszystkich stworzeń"" https://gloria.tv/post/sALtiuvS4JMn1xrjvKEiqnDei
Anna2020.02.27 20:38
Ludzie, jakieś szaleństwo wami włada:-( Wszystko obracacie w kupę gnoju. Nawet papieża macie odwagę krytykować? Weszłam przypadkiem na ten portal i oprócz zamętu i przerażenia nic stąd nie wynoszę. Niech każdy tylko robi to, co do niego należy najlepiej jak potrafi a już przyczyni się do wzrostu dobra w świecie. Czy wy wszyscy tacy święci jesteście? Nic wam wybaczać nie trzeba? Piszecie bzdury zamiast starać się być coraz lepszymi ojcami, braćmi, mężami, pracownikami, synami. Czemu wyznajecie cudze grzechy?
katolik2020.02.26 22:44
przesłanie Papieza piekne
ppp2020.02.29 21:34
Nawet papież namawia do zaprzestania oglądania TVP
kasia2020.02.26 21:49
Czy Papież Franciszek musi zawsze mówic takim językiem,? trochę prymitywnym, trochę niby- młodziezowym, a tak naprawdę nie przystajacym do Namiestnika Chrystusa? Wstawanie z kanapy, podłaczanie się do Ewangeli...Naprawdę, chyba większośc ludzi zrozumie coś więcej niż teksty z Faktu i innych gazetek. Każdy tekst Papieża Benedykta XVI- nawet najprostszy to ...przepaśc pod każdym względem. Przerażajace...Dokąd nas prowadzisz Franciszku?
katolik2020.02.27 7:32
Bo może chce dotrzeć do wszystkich , co możemy na to poradzić -przesłanie jest pouczające i proste do wykonania i dobrze dla nas będzie ,jeśli uda się wypełnić je w Wielkim Poscie
ktoś tam2020.02.27 7:45
"Dokąd nas prowadzisz Franciszku?" Tych którzy uważają go za swojego przewodnika w sprawach wiary - do piekła.
darek2020.02.27 10:05
No nie wiem. Pan Jezus też dla Faryzeuszy nie był dostojnikiem, nie był ich godny i mówił przypowieściami.
miejmy nadzieję2020.02.26 21:31
@Katolicka Kretynizacja Polski Zmień "lesiu-hahn" dietę bo już nie masz czym "wypróżniać" a ze szczaniem jeszcze gorzej, bo prostata. Może nawet rak ... hi hi hi
Katolicka Kretynizacja Polski2020.02.26 21:16
szcze na post i na was durne klechy!