05.08.19, 16:41(fot. screen)

Parafia ofiarą przestępstwa skarbowego? Warszawa bezprawnie każe płacić za ewangelizację

Urząd Dzielnicy Bemowo w Warszawie wystawił fakturę miejscowej parafii za akcję ewangelizacyjną, mimo że nie była ona organizatorem wydarzenia w osiedlowym parku. Prawo nie pozwala jednak organom władzy publicznej, w tym samorządowi terytorialnemu, na pobieranie opłat za organizowanie zgromadzeń o charakterze religijnym. Ponadto, pomiędzy organizatorem akcji a urzędem nie została zawarta umowa, a wystawiona faktura zawiera błędy, co może stanowić przestępstwo skarbowe. Instytut Ordo Iuris przygotował opinię prawną w tej sprawie.

Akcję ewangelizacyjną w Forcie Bema zorganizowała jedna z warszawskich wspólnot neokatechumenalnych. Tego typu wydarzenia odbywają się w różnych miejscach stolicy od wielu lat. W reakcji na tę inicjatywę Urząd Dzielnicy Bemowo wystawił miejscowej parafii fakturę na kwotę 1529 zł za rzekome zajęcie nieruchomości, mimo, że to nie parafia była organizatorem zgromadzenia. Samo domaganie się opłaty za tego typu wydarzenie stanowi naruszenie prawa. Organy samorządu terytorialnego nie są bowiem upoważnione do pobierania pieniędzy za udostępnienie terenu na zgromadzenie o charakterze wyznaniowym.

Konstytucja RP w art. 53 zapewnia obywatelom możliwość swobodnego wyznawania i uzewnętrzniania religii. To oznacza, że miejsce publiczne może być sferą ekspresji religijnej, a władze państwowe i samorządowe mają obowiązek umożliwienia wiernym manifestowania swojej wiary. Ponadto kościoły i inne związki wyznaniowe nie są zobligowane do zawierania umów cywilnoprawnych z organami władzy w celu organizacji inicjatyw o charakterze religijnym, a tym bardziej do uiszczania opłat za użytkowanie gruntu związane z tymi zgromadzeniami.

Co istotne, w tym przypadku mogło dojść do przestępstwa skarbowego. Między wspólnotą neokatechumenalną, a władzami dzielnicy nie została bowiem zawarta umowa, która byłaby podstawą do ewentualnego wystawienia faktury (również w takim przypadku bezprawnego). Z kolei faktura, którą bezpodstawnie wysłano do parafii nie zawierała numeru NIP, co oznacza, że jest wadliwa także pod względem formalnym. W celu rzetelnego przyjrzenia się postępowaniu urzędników stołecznego ratusza, Instytut Ordo Iuris złożył w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Wola zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 271 § 1 Kodeksu karnego (poświadczenie nieprawdy przez funkcjonariusza publicznego) i art. 62 § 2a Kodeksu karnego skarbowego (nierzetelne wystawienie faktury).

„Oceniając tę sytuację trzeba przede wszystkim podkreślić, że zgodnie z obowiązującą Konstytucją w przestrzeni publicznej jak najbardziej można manifestować swoją wiarę, np. poprzez prowadzenie akcji ewangelizacyjnych. Ich przeprowadzenie wymaga jedynie dokonania niezbędnych uzgodnień pomiędzy organizatorem a właściwym organem władzy publicznej, np. zarządcą placu. Jednak żaden przepis prawa nie upoważnia zarządcy publicznej przestrzeni do pobierania jakichkolwiek opłat za jej wykorzystywanie do tego typu celów. Zawieranie jakichkolwiek odpłatnych umów na organizację przedsięwzięć religijnych z organami władzy publicznej, czy tym bardziej wystawianie przez nie faktur za rzekomo bezumowne wykorzystanie przestrzeni publicznej jest po prostu nielegalne” – skomentował Konrad Dyda, ekspert Centrum Analiz Ordo Iuris.

źródło: ordoiuris.pl


Komentarze

M2019.08.6 8:25
Zastanawiam się, czy większość z Was w ogóle przeczytała ten artykuł? Zdjęcie wstawione tylko po to, żeby przyciągnać uwagę, w samym tekście nie ma nawet słowa o Trzaskowskim.
Personalista2019.08.6 10:03
Kto by się przejmował faktami. Pojawiła się okazja do wylewania pomyj i plucia na innych, czemu nie skorzystać? W duchu ewangelicznego miłosierdzia, oczywiście.
Hanys672019.08.6 7:19
Niejaki "czaskoski" to wyjątkowy tępak, najbardziej śmieszą te jego marsowe miny mające unaocznić proces myślenia, którego w istocie nie ma. I nigdy nie było. Jego wybór wyjątkowo źle świadczy o słoikach zamieszkujących Warszawę.
lgbt to venerty z odbytu2019.08.6 3:57
czaskoski bedzie glownym inseminatorem WARSZAWSKIEGO lgbt ...po wyborach zaczna sie wylegac lgbeciki z odbytu !!!! soros juz wyslal nasienie...
Darek2019.08.6 0:12
Dla homo niech Trzaskowski wystawi fakturę.
lgbt to venerty z odbytu2019.08.6 3:59
...niech wystawi odbyt...beda lgbeciki...biedron bedzie chrzestnym...
M2019.08.6 11:07
Ale wiesz, że Trzaskowski nie ma nic wspólnego z tą cała sytuacją?
Agnieszka2019.08.5 23:20
Na to to nawet faryzeusze nie wpadli, choć jak najbardziej ochotę na grosz mieli i pozbyć się Jezusa też chcieli. Jak tak zaczynają, to ciekawe jaką formę ukrzyżowania wymyślą, żeby elitę żydowską z czasów Jezusa przebić.
Agnieszka2019.08.5 23:22
Ciekawe ile wpłaciło Czaskowskiemu LGBT za zajęcie marszem miejsca w Warszawie.
DarmoweMiejsceKleruJestWKatakumbach2019.08.5 22:58
Przecież państwo zatrudnia kleruchaczy na etatach ewangelizatorów w szkołach świeckich. Dlaczego to oni nie mieliby płacić za ewangelizowanie w miejscach publicznych, jeżeli np. wydzieranie mordy przez kleruchacza powodowało u przechodniów wymioty lub biegunki?
CZY KAZDY ZYD TO OSZUST?2019.08.6 8:04
TY ICEK ZAMKNIJ TO PARSZYWA MORDE I SPIEPRZEAJ DO KIBUCU
pawe\\305\\2022019.08.5 21:47
Całe to lewactwo wykreślić z ksiąg parafialnych i objąć ekskomuniką.
pawe\305\2022019.08.5 21:46
Kościół powinien powien odmówić całkowice jemu i jego rodzinie jakiejkolwiek posługi.
andrzejhahn32019.08.5 19:48
czaskoski wydał kase na lakier dla pedziów i teraz kase zbiera a nie wie gdzie to pod kościoł :) jakby miliona nie wydał na jakąś plaże w centrum Wawy to by miał w sakiewce co nie co:)
hmmn2019.08.5 18:45
pierwszy satanista w kraju czaskoski, zboczenia, ukryta pedofilia, mordowanie dzieci nienarodzonych, niewykonywanie wyrokow zwrotu mienia wyrzuconych za hgw lokatorow z ich mieszkan, diabelstwo w czystej postaci taka chce warszafke, licza ze te szambo rozleje sie po Polsce
krzysztof2019.08.5 18:15
WARSZAWO ŻLE U WAS SIĘ DZIEJE BLUŻNIERSTWA WSTRĘTNE AKCJE HAŃBA WIELKA ALE TO LUDZIE WARSZAWY WYBRALITĘ WŁADZE JESZCZE NIE RAZ PRZYJDZIE WAM ZAPŁAKAĆ
CIPAK2019.08.5 17:52
Każdy obywatel powinien mieć swobodę wyznawania, bądź nie wyznawania dowolnej religii - DLA SIEBIE i ZA SWOJE !!! Korzystając z cudzego gruntu, pomieszczenia - trzeba je po prostu WYNAJĄĆ !!!! Tak czyni każdy podmiot. A kościół uważa, że co państwowe - to jego. A co jego to - jego. Komunizm JEDNOSTRONNY. /albo prawo okupanta/.
Gregor2019.08.5 18:08
Proszę przeczytać artykuł jeszcze raz , powoli, ze zrozumieniem...
CIPAK2019.08.5 19:10
Proszę przeczytać art. 20, 25 i 216 pkt 1 konstytucji - powoli - ze zrozumieniem.
Szendzielarz2019.08.5 17:52
wyjątkowa gnida ta masońska marionetka
matis892019.08.5 16:54
Sodomia i lewakoateizm. Płacić za ewangelizację i płacić Polacy lewakoateistom z Gdańska za konferencję o Powstaniu Warszawskim, za to jak Polacy przewali krew dla Polski a w Gdańsku lewacka prezydent chciała świętować najazd Niemców na Polskę i wybuch II Wojny Światowej. Lewactwo już jawnie pokazuje że z Polską nie mają nic wspólnego i są jej wrogami na smyczy u obcych sił.