21.06.16, 16:00

Partie zgłosiły kandydatów do Kolegium IPN

Do nowego Kolegium IPN PiS zgłosi m.in. prof. Sławomira Cenckiewicza i Krzysztofa Wyszkowskiego, a PO - profesorów Antoniego Dudka i Andrzeja Friszke. Zmiany w Instytucie nastąpią w przyszłym tygodniu.

Rada IPN zamienia się w Kolegium

Do wtorkowego południa partie miały czas na zgłoszenie swoich kandydatów do Kolegium IPN. Według nowelizacji, wprowadzonej przez PiS, Sejm wybierze 9 osób w skład dawnej Rady IPN. Pięciu członków Kolegium powoła Sejm, po dwóch Senat i prezydent.

Cenckiewicz i Friszke zasiądą w Kolegium IPN? PSL nie zgłasza kandydata

Posłowie PiS przedstawili pięciu historyków: Sławomira Cenckiewicza, Jana Drausa, Józefa Mareckiego, Piotra Franaszka i współtwórcę Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, Krzysztofa Wyszkowskiego. - Jesteśmy przekonani, że nasi kandydaci na członków Kolegium IPN i Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu doskonale się sprawdzą w swojej roli - mówiła rzecznik PiS, Beata Mazurek.

PO zgłosiła w Sejmie trzech kandydatów do Kolegium IPN: Andrzeja Friszkę, Bogdana Lisa i byłego wiceprezesa PiS, Ludwika Dorna. Senatorzy Platformy zgłoszą również Antoniego Dudka i sygnatariusza Porozumień Sierpniowych z 1980 r., Andrzeja Kołodzieja. Kandydatem ugrupowania Pawła Kukiza będzie dr Wojciech Muszyński - historyk, zajmujący się dziejami PRL i Ruchem Narodowym w czasie II Wojny Światowej. PSL nie zamierza zgłaszać żadnego kandydata do Kolegium IPN.

Konkurs na prezesa IPN ruszy w czerwcu

Powołanie członków Kolegium nastąpi prawdopodobnie w czwartek. Taki jest plan obrad Sejmu. To właśnie osoby, wybrane przez parlamentarzystów zdecydują o tym, kto zostanie prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Odbędzie się konkurs, który wyłoni kandydata na szefa placówki, następnie będzie musiał wyrazić zgodę Sejm i Senat. Postępowanie kwalifikacyjne rozpocznie się 10 dni po wyłonieniu 9 członków Kolegium IPN. Kadencja dr ŁukaszaKamińskiego - dotychczasowego prezesa Instytutu - wygasła w ubiegłym tygodniu.

Źródło: salon24news