15.04.19, 17:41zdj. screen TVP Info

AKTUALIZACJA: Płonie zabytkowa katedra Notre-Dame w Paryżu

W Paryżu zapaliła się słynna gotycka katedra Notre-Dame. Już z daleka widać języki ognia i czarne kłęby dymu. Zapalił się dach zabytkowego kościoła. 

Teren wokół średniowiecznej katedry został ewakuowany. Na miejscu są strażacy. Jak na razie nie są znane przyczyny pożaru, podejrzewa się, że powodem mogą być prace renowacyjne prowadzone w świątyni. Nie ustalono również na razie skali pożaru. 

W zeszłym roku władze francuskiego Kościoła wezwały do pilnej zbiórki pieniędzy na ratowanie zabytku.

Katedra Notre-Dame, wizytówka historycznego centrum stolicy Francji, liczy sobie 850 lat.

Jak podaje telewizja TVN24, runęła już iglica zabytkowej katedry.

Na miejsce pożaru udaje się prezydent Francji Emmanuel Macron. "Podobnie jak wszyscy moi rodacy dziś wieczorem jestem smutny, widząc jak pali się część nas wszystkich"- napisał polityk na Twitterze. Wcześniej odwołano zaplanowaną na wieczór emisję orędzia prezydenta do narodu. Francuski przywódca miał skomentować wyniki debaty obywatelskiej, zainicjowanej w reakcji na protest "żółtych kamizelek". 

„To straszne widzieć tak ogromny pożar w Notre Dame w Paryżu. Być może należy użyć latających cystern i gasić ją z powietrza. Trzeba działać szybko”-napisał prezydent USA, Donald Trump. Również kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła żal z powodu pożaru. Merkel określiła zabytkową katedrę mianem "symbolu europejskiej kultury".

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame „kolosalne szkody”. Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz. Według rzecznika katedry, płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować.

Prefektura przeprowadziła ewakuację rejonu dokoła katedry, niezwykle popularnej nie tylko wśród wiernych, ale i turystów z całego świata. Ewakuacja ma także umożliwić jak najszybszą interwencję służb ratowniczych.

 

yenn/RMF FM, TVP Info, Fronda.pl

Komentarze

Agnieszka2019.04.16 4:30
Czasem potrafimy być tacy wspaniali, tak się zjednoczyć, a czasem jest jak wczoraj na Frondzie. Płonie cudo architektury, ze średniowiecznymi zabytkami w środku, a z jednej strony słychać w komentarzach rechot tych co życzą jak najgorzej kościołowi i "klechom", z drugiej szyderczą satysfakcję tych, którzy nie przepadają za "lewacką" Francją. A ja płaczę z paryżanami.
Leszek2019.04.16 4:08
Będą sobie mogli nowy meczet postawić może się zwolni miejsce bo nie będzie funduszy na odbudowę.
Tom Bombadil2019.04.16 3:27
Czy Francuzi teraz zdecydują się nie wyburzać tych kościołów w całym kraju, które już są zaplanowane do rozbiórki?
lucjanhenryk2019.04.16 2:46
"To kara boska za pedofilię i homoseksualizm wśród księży!" że „seksualność dziecka jest czymś wspaniałym” i „uczucie rozbierania przez 5-letnią dziewczynkę jest fantastyczne, bo jest to gra o absolutnie erotycznym charakterze; " opis opiekuna z przedszkola, aktualnego europosła.
dz2019.04.15 23:08
Dziękujemy wszystkim POpaprańcom za komentarze pełne "MOWY NIENAWIŚCI". Nawet w takiej sytuacji nie możecie się zdobyć na odrobinę empatii. Bóg wam zapłać.
JPIII2019.04.15 22:54
Szkoda, że nie było tam pedziów w kieckach. To doskonały przykład pokazujący katolickiego bożka. Jak trzeba to go nie ma. On jest tylko we łbach katotalibów. Szatan jest mocniejszy o katolickiego bożyszcze.
Niosącyświatło2019.04.15 22:33
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=hdMyLgFvtXQ
Znaki Czasu2019.04.15 22:13
Jacy chrześcijanie takie ich katedry ...
Edek2019.04.15 21:33
Oj,to ogromna strata dla ludzkości,jestem zaszokowany.Taka strata,żal,żal!Jesteśmy ostatnimi pokoleniami które widziały Katedrę w całości.Kolejne pokolenia będą już tylko oglądać ją w książkach.To koniec,bez powrotna strata!!Przetrwała tyle wieków tyle wojen,rewolucji,rozruchów.A wieku takiego rozwoju techniki,mądrych ludzi,naukowców którzy chcą jeżdzić na Księżyc,na Marsa,a na ziemi nie potrafili zapobiec takiej tragedii.Wstyd,porażka dla ludzkości.Jeszcze raz piszę jestem w szoku.Łączę się w żałobie z Paryżanami.
dede2019.04.15 21:02
Kara od Boga za grzechy pedofilii wsrod kleru katolickiego.
Abdullah Makumba z Paryża2019.04.15 20:50
Nic nie szkodzi tym łatwiej zamieni się ją na wielki Meczet :D
To ja2019.04.15 21:09
Ciołku, ty wiesz chociaż co to jest makumba
Realistka2019.04.15 20:43
Ogromna tragedia , jestem zdruzgotana to koniec .Nasuwa mi się fragment z wczorajszej Ewangelii ,nie placzcie nade mna , placzcie raczej nad soba i swoimi dziecmi, i to sie sprawdza
Olej2019.04.15 20:38
O paradoksie historii ! W tle jest Macron i jego walka ze zlewicowanym i zlaicyzowanym społeczeństwem francuskim, domagającym się socjalnych ustępstw. Społeczeństwem które go wybrało a które on lewicowy prezydent oszukał. Pytanie na ile w tej próbie sił żółtych kamizelek i władzy użyty zostanie ów pożar i jego przyczyny do oskarżenia winą całego ruchu społecznego za anarchizację życia i porządku we Francji ? Kiedyś gdy podpalono Reichstag winą obarczono komunistów i wzięto się za nich. Czy podobna analogia nie posłuży do pacyfikacji francuskiego oporu przeciw Macronowi ?
Maria2019.04.15 20:37
W roku 1689 św. Małgorzata Maria Alacoque przekazała Ludwikowi XIV wiadomość, że Najświętsze Serce Pana Jezusa pragnie odbierać publiczną cześć od króla oraz całego jego dworu. Zbawiciel zażądał ponadto, by wizerunek Jego Najświętszego Serca umieszczony został na sztandarach Francji, obiecując w zamian armiom katolickim zwycięstwo nad ich wrogami. Św. Małgorzata pisała, iż Najświętsze Serce pragnie „panować w pałacu królewskim, zostać wymalowane na królewskich sztandarach oraz herbach, aby uczynić je zwycięskimi wobec wszystkich wrogów”. Jak jednak wiemy, Ludwik XIV odmówił uczczenia Serca Zbawiciela w taki sposób. Dokładnie 100 lat później rozpoczęła się rewolucja francuska, inicjując serię wydarzeń, które szybko doprowadziły do zamordowania Ludwika XVI, w dłuższej zaś perspektywie zapoczątkowały epokę, w której Francja i niemal wszystkie pozostałe kraje Christianitas stały się świadkami tryumfu sił świeckich i antychrześcijańskich. Obecnie, niemal trzy wieki później, żyjemy w świecie całkowicie przesiąkniętym ideami i tendencjami pozostającymi w całkowitej sprzeczności z Ewangelią. Jeśli pragniemy w tych niebezpiecznych czasach ustrzec nasze dusze, konieczne jest rozważenie środka zapobiegawczego, jaki zaoferował niegdyś Chrystus Pan narodowi wówczas jeszcze katolickiemu.
Maria2019.04.15 20:33
Zastanówcie si ę Francuzi co zrobiliście z WIARĄ W BOGA!!!! Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować. Oby udało się uratować jedną z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa – koronę cierniową, która była zdeponowana w katedralnym skarbcu. Skarbiec ten mieścił się pod posadzką budowli.
violencja2019.04.15 20:38
Dziękuję Kochana za tę wypowiedż , tego nie wiedziałam....chodzi o koronę cierniową
Jarosław Leśny 2019.04.15 21:03
We framcuskiej prasie jest, że ją uratowano i wiele dzieł sztuki, tyle co przez translator przetłumaczyłem
violencja2019.04.15 20:29
Milczenie , bo słowa nie opiszą i łza
anonim2019.04.15 20:37
Pierwszy raz się zgadzam z Panią.
violencja2019.04.15 20:52
Ja też
Jan Radziszewski2019.04.15 20:27
Bezbożniki żydzi masoni Muzułmanie itp poganie bałwochwalcy jawny znak dla was że niewiele czasu zostało do Potopu oczyszczenia świata w ogniu i siarce. tzw trzy dni ciemności.oczyszczenia świata z mętów aspołecznych gey itp grzeszników W czasie modlitwy za Kościół święty, ojczyznę i cały świat, zobaczyłam nagle poszczególne części globu ziemskiego, rozdzieranego błyskawicami gromów, ognia i wylewu wód. Ogień i woda szalały od południa aż po zachód (Czechy, Niemcy, Paryż..) przerażeni ludzie biegli do kościołów, które nie mogły pomieścić tłumów, Dlatego wokół murów kościoła gromadziły się rzesze ludzi, którzy w strachu wielkim zgodnie wołali do Boga o ratunek. Wielu spowiadało się na głos Bogu samemu, żebrząc o przebaczenie grzechów. Z powodu siły rozszalałych żywiołów, oślepiających błyskawic i zapadających na przemian głębokich ciemności, nie było możliwości udzielania pomocy. Ludzie ginęli w wielkiej liczbie… Jakieś koszmarne twory „ni to ludzie, ni zwierzęta) plując wciąż nienawistnie cuchnącą cieczą, uganiały się za uciekającymi przed nimi. i broniącymi się rozpaczliwie ludźmi, („niektórzy z nich byli bardzo młodzi, prawie dzieci). Te potwory porywały ich i siłą unosiły z ziemi strącając w przepaść kłębiącego się ognia. Ogarnęło minie przerażenie wielkie, bo rozpoznałam otwarte, stalowe, ciężkie i żarzące się bramy piekła (zapamiętałam je z pobytu w piekle). Wypełzały stamtąd koszmarne istoty z nienawistnym wzrokiem, rzucające się na ludzi.
Gość2019.04.15 21:35
Dobry scenariusz do nakręcenia horroru
Edek2019.04.15 21:44
No może z tymi żydami to lekka przesada.Prorok się znalazł!!Nie sądz bo będziesz osądzony.Słowa z P.świętego.
Mirek2019.04.15 20:20
Powiedział Jezus: Nie zostanie kamień na kamieniu. Ten pożar jest skutkiem grzechów, odejścia od Boga. Skałą, najtrwalszym i nie zniszczalnym fundamentem jest Jezus. Przeminą wszystkie budowle człowieka wraz z grzechem i pychą. Słowa Jezusa Chrystusa nigdy nie przeminą. Bo co zbudowane na Nim nie zazna czasu przemijania.
Jacek2019.04.15 20:17
Po komentarzach widać, że barbarzyńcy mają swoje święto. Nabrali odwagi, cieszą się swoją głupotą i piszą. Sami nie są w stanie niczego zbudować. Potrafią tylko czerpać radość z destrukcji. Dzicz, która uważa się za inteligencję. Im głośniej beknie, tym bardziej się cieszy. Uważa, że okazuje moc za każdym razem jak rozwala przystanek, przewraca kubeł ze śmieciami, nasika w bramie, podpali bezdomnego. Kościoła ten pożar nie zniszczy, bo Kościół to nie budynek.
Gość2019.04.15 21:28
Och jak sie teraz wzruszyłem na tak ambitnym portalu jakim jest fronda
Topek2019.04.15 20:03
Wasza biblia mówi: Kto ufa swemu bogactwu, ten upadnie (Przysłów 11:28)
To ja2019.04.15 19:43
Jeżeli Bóg istnieje to pokazał katolikom przed świętami ile warte są bogactwa materialne i te katedry Rydzyka i Llichń i wszystkie inne
taro2019.04.15 20:02
akurat ta swiatynia katolicka, baranie jest wlasnoscia panstwa francuskiego, a nie kosciola. po mordzie francuskim dokonanym przez zbolszewialych jakobinow,tak groby jak i swiatynie naleza do masonow francuskich ukrywajacych sie za demokracja.
To ja2019.04.15 20:08
Zakony katolickie też nie są własnością kościoła
anonim2019.04.15 20:35
Owszem są. Budynki klasztorne są własnością zakonów, zgromadzeń.
Olej2019.04.15 19:41
Ginie jeden z najwspanialszych zabytków kultury europejskiej a barbarzyńska dzicz wyje w piekielnej ekstazie destrukcji. Podpalanie kościołów, niszczenie zabytków, bezczeszczenie miejsc sakralnych. To są objawy, że człowiek zamiast wzrastać karleje, kończy się. Ten pożar jest znakiem czasu pogardy dla wszystkiego co piękne, harmonijne i twórcze. Po komentarzach widać jakie mamy społeczeństwo jak zachwaszczone mierzwą, motłochem, któremu udzielono głosu. To ten motłoch niszczył Europę we wszystkich rewolucjach, umniejszał ją duchowo i materialnie. To ten motłoch po 1945 r. dewastował dwory polskiego ziemiaństwa, urządzał w kościołach magazyny zbożowe, niszczył tożsamość kulturową narodu. To ten motłoch wysadzał w powietrze 500 letnie cerkwie w Rosji, palił ikony, topił naczynia liturgiczne w złom, dewastował klasztory. Ten motłoch ma głos i dzisiaj, sekunduje straszną nienawiścią do Boga, do wszelkiej świętości, do zasad i praw ludzkich oraz boskich. Śmiejcie się diabelska tłuszczo, śmiejcie się gdyż niebawem będziecie wyć gdy rozpad i was dosięgnie.
Moni2019.04.15 20:03
Wstrząsające. Płonie francuski symbol wielowiekowej cywilizacji europejskiej. Jest Wielki Tydzień, w środku była też korona cierniowa Chrystusa z Jego drogi na Golgotę. Wymowne i symboliczne? Może i lepiej, że Notre Dame spłonie niż gdyby mieli wkrótce zrobić z niej meczet. To chyba znak, że Francja jest już na drodze, z której nie ma powrotu.
Gość2019.04.15 21:31
Uważaj bo dojdziesz
Gospodarz2019.04.15 19:37
A mi spalił sie kurnik i pieć kur to większa tragedia bo w katedrze nikt nie zginął tylko kupa starego drzewa sie spaliło
Gospodarz2019.04.15 21:19
Jeszcze perliczka tam była, grabie i kopaczka a w katedrze nieużyteczne wszystko
Mirek2019.04.15 19:36
Apel do prezydenta Macarona : JESZCZE WIĘCEJ MUZUŁMANÓW !!!,
Beno2019.04.15 19:01
Pomyślcie, rozpoczął się wielki Tydzień. Przypadek? Jezus prześladowany i dzisiaj jak widać z tych hejtów i w ogóle również w swoim Kościele. Pali się Jego dom. Może to znak na opamiętanie.
SI2019.04.15 18:50
† Boże przebacz... tym wszystkim hejterom ...bo nie wiedzą co czynią!!!
Jarosław Leśny 2019.04.15 18:44
Jeden z cudów architektury, jeden z symboli Francji i Europy dogasa, nawet będąc niewierzącym trudno przejść obok tego obojętnie a na frondzie ... cóż.
Agnieszka2019.04.15 18:51
Żenada, prawda? Przecież tu nie chodzi o wiarę. Ta Katedra jest niesamowita, zapierająca dech w piersi. Ale oni wszystko sprowadzą do jakiejś wojenki polityczno- społecznej
Jarosław Leśny 2019.04.15 19:13
Nie zdążyłem tam być, ale wiem co musi się dziać w sercach paryżan, trudno znaleźć porównanie co by musiało zniknąć z krajobrazu Polski co by równowazyło tą tragedię dla Francuzów. Ileż tam ludzi się przetoczyło zwyklych i ze świecznika świata, ile cennych rzeczy zniknie na zawsze z wnętrza katedry. Tam się działy rzeczy historyczne dla Francji i Europy. Każdy folder w Stanach z wylotem na Stary Kontynent zawierał mapkę Europy z emotka katedry. Szkoda.
Mateusz2019.04.15 18:31
Szkoda zabytku.
Alien news desk jest super2019.04.15 18:23
Jak bierze się najtańszą ekipe do remontu to potem takie efekty. No cóż, katedra tyle warta co ta cała religia, czyli tyle co nic. Wielki pusty budynek niczym religia katolicka. Przynajmniej ekipa wyburzeniowa będzie miała mniej roboty.
ed 2019.04.15 19:19
Ile warta twoja wiara? Tylko w co ty wierzysz? Wierzysz mocno, że Boga niema i można z Niego kpić.
Leszek2019.04.16 4:30
Pewnie tania firma muzułmanów.
asia2019.04.15 18:10
Kara za 2tyś. lat bałwochwalstwa i podszywania się przez kościół pod Boga! Miejmy nadzieje że spłonie ten szatański przybytek do cna!
Agnieszka2019.04.15 18:14
żenada, co Ty wygadujesz.
Piotr Nowak2019.04.15 18:15
co za "tempa" dzida...
taro2019.04.15 19:47
pomysl co bredzisz bo twoja nora zaplonie przez nieuwage i tez bedziesz ratowac co sie da.
alka2019.04.15 21:15
prymitywna
Aureus2019.04.15 22:23
@asia żeby napisać taki komentarz trzeba być chyba opętanym. Będę pamiętać w modlitwie.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.15 18:09
To bardzo smutny, ale pewnie przypadkowy case. Natomiast u mnie w mieście podobnie, w mniejszej skali, ale nie przypadkowo, tylko celowo: https://www.o2.pl/artykul/remont-kosciola-w-gdyni-proboszczowi-grozi-olbrzymia-kara-6369153217730177a
słowiczek poznański2019.04.15 18:06
Pazerni księża pewnie sami podpalili katedrę żeby wyrwać kasę z ubezpieczenia!
Pk Aa Dy Gj2019.04.15 18:01
Dobrze że Boga nie ma w tych przybytkach przekrętów i uciech seksualnych klechów!
Zbyszek2019.04.15 17:58
Spłonie katedra, wybudują meczet - takie są skutki rządów masonerii we Francji.
Gęstość Plancka2019.04.15 18:00
Podobno przy pracach remontowych zatrudnieni byli Polacy.
anonim2019.04.15 22:22
Coś pie...licie, panie Hipolicie 😕
Piotr Nowak2019.04.15 17:58
Qwa dalibyście se siana. To wspaniały budynek - a takie komentarze są wiochą na maxa. Wstyd.
Piotr Nowak2019.04.15 18:01
Katedrę we Florencji i Mediolanie też chcielibyście palić? W duupie byliście i góówno widzieliście. :( Jedni psychopaci warci drugich. Żal. :(
Emanuel2019.04.15 20:16
Powinien zniknac kazdy symbol tej zbrodniczej,zaklamanej sekty. Po jednym w kazdym miescie wystarczy.Ku przestrodze.
ZERR02019.04.15 22:06
Sam widzisz - z goszystowskim i zezwierzęconym motłochem nie ma co gadać. Nadajecie się tylko do łańcucha. Amputowano ci wszystkie chyba przymioty człowieczeństwa, całą przysadkę ducha. Została naga małpa. Zwierzę.
RedIsBad2019.04.16 5:32
lewak to mniej niż zwierzę
anonim2019.04.16 6:46
A ciebie kmiocie powinni zamknąć w szpitalu dla obłąkanych, bo jeszcze krzywdę sobie zrobisz.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.15 17:57
Katole i katolki wpłacajcie zrehabilitujcie swoje środowisko suma cały czas rośnie, ale nie dzięki WAM !! Wpłacajcie dla Mikołaja zamiast pasibrzuchowi na tacę !! Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10381zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
Piotr Nowak2019.04.15 19:01
Ty ... Cycku. Pozbierałeś już? To może starczy? Bo wklejasz to jak pajac wszędzie. Gorzej ci?
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.15 19:26
Jeszcze ci mało bęcków homofobie? Wyjdź już z tej szafy!
Piotr Nowak2019.04.15 19:30
:) nie bądź śmieszny.
Piotr Nowak2019.04.15 19:35
I co teraz zrobisz? Dostaniesz wielonickowego ataku na mnie - który ja oleję. Bo ogólnie cię olewam. Po czym zrobisz grzecznie tak jak mówię, czyli przestaniesz to wklejać. Prawda? :) Zakład piczko?? :* :*
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.15 21:29
Skąd w tobie ta megalomania? Pienisz się, że to ja a nie ty jestem w centrum uwagi. Dostajesz koziej sraaczki, bo nikt się z tobą nie liczy. Masz zdecydowanie o sobie zbyt wysokie mniemanie w stosunku do możliwości. Mam wywalone na twoje zakłady homofobie o niczym nie decydujesz i na nic nie masz wpływu spaliłeś się ja cię obnażyłem i już tego nie odkręcisz. Smuteczek :)
ZERR02019.04.15 22:09
Smuteczek ty masz przy każdorazowej zmianie teny dla menszczyzn.
anonim2019.04.16 5:45
Dziecko, twoim największym problemem jest infantylizm i przekonanie że jesteś wyjątkowy bo jesteś gejem. wk000rwiasz wszystkich. Nie jak gej. jak rozwydrzony dzieciak. w dodatku niezbyt inteligentny
nie jestem gejem 2019.04.15 19:13
zbieraj POmiędzy LGBT+
Pan Edzio2019.04.15 19:42
A to zwyrodniali zboczeńcy ! Żeby na stare lata orientację seksualną zmieniać!!! I jeszcze biedne dziecko z domu wyrzucać!!! Ohyda !!!!!!! To nie byli żadni chrześcijanie !!!
Pan Edzio2019.04.15 19:44
Dawać mi tu tego młodziaka zasponsoruje go że uuuuuuuuu
Mirek2019.04.15 21:56
A Soros nie może się dorzucić ?
anonim2019.04.15 23:09
spadaj zboku
podatnik2019.04.15 17:57
o kurcze! Bogu pod-jarali melinę!!!
Maciek Arczyński2019.04.15 19:21
Aleś Ty odważny... A może byś tak wśród muzułamanów równie coś smakowitego napisał o Allahu i Mahomecie? A jeszcze lepiej jakbyś im to osobiście zreferował.
ksiundz2019.04.15 19:37
Dokładnie, ktoś Bogu podpalił chatę, najprawdopodobniej wtedy kiedy go tam nie było
szcze na PiS2019.04.15 17:54
Miejmy nadzieję że główny lokator w trzech osobach zdążył uciec!
Gęstość Plancka2019.04.15 17:53
Ciekawe ilu ludzi zginie ratując jakiś budynek, który małe rozumki czczą tylko dlatego, że jest stary?
Agnieszka2019.04.15 18:00
Jakiś budynek? Mało jest tak zachwycających zabytków.
Emanuel2019.04.15 20:12
Ale to ciagle TYLKO budynek.
ZERR02019.04.15 22:03
"Tylko" to jesteś TY, nędzna podróbka człowieka. Tylko skrajnie zezwierzęcone bydlę ryczy, że "żucie jest najważniejsze" Nie jest, krowco. To nie jest tylko budynek.
szcze na PiS2019.04.15 17:52
To kara boska za pedofilię i homoseksualizm wśród księży!
asia2019.04.15 18:02
a ty dalej w amoku
ed2019.04.15 19:10
...i za ciebie
taro2019.04.15 19:42
a jak ci jaja odpadna, to powiesz, ze to grzech twego pedalstwa i przez kontakt z kalem przegnily i odpadly?
PolskaKaruzelaObokMuruGetta2019.04.15 17:48
O jakże mi smutno. Karma's a bitch.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.15 17:48
force majeure?