21.06.13, 11:03Janusz Palikot (Fot. Wikipedia)

Piłka dla Fronda.pl: Palikot to głupek, z którego nic nie będzie

Jaka będzie przyszłość Ruchu Palikota, który traci w Sejmie kolejnych posłów?

Trudno jednoznacznie coś powiedzieć o ich przyszłości, natomiast moim zdaniem ten ruch się zdecydowanie wypala. Jego całkowita nicość została zupełnie obnażona i Palikot nie ma już nic do powiedzenia. Schyłek tego ugrupowania będzie procesem postępującym. Oczywiście jest pytanie czy ten elektorat gdzieś przejdzie czy pozostanie po prostu bierny. Mnie się bardziej wydaje, że on pozostanie bierny dlatego, że dzisiaj ani SLD, ani PO nie zachęcają, żeby na nich głosować. Dlatego myślę, że kolejne wybory będą wyborami o niższej frekwencji niż poprzednie, a to dlatego, że ten elektorat się po prostu zniechęcił.

Czy elektorat Ruchu Palikota to są przedsiębiorcy, wolnorynkowcy?

Nie sądzę, a jeśli nawet to w bardzo niewielkim procencie.

Pytam o to, ponieważ ci posłowie, którzy ostatnio odeszli z klubu Ruchu Palikota mówią, że im się podobały różne pomysły wolnorynkowe, ale wstyd im tego pajacowania jakie uprawia ich lider.

Myślę, że to wyglądało trochę inaczej. Palikot w pewnym momencie był rzeczywiście popularny, oni chcieli zostać posłami. Jak zostali tymi posłami to chcieli być osobami ogólnie szanowanymi i nie uczestniczyć w różnych wygłupach. Sądzę, że teraz szukają jakiegoś innego miejsca i najchętniej by poszli do PO, albo SLD. Ponieważ obie partie nie dają teraz wielkich szans, to nie wróżę im dobrze. Z drugiej strony to jedyne miejsca gdzie mogą jeszcze czegoś szukać.

Myśli Pan zatem, że Ruch Palikota przepadnie w najbliższych wyborach?

Czy zupełnie przepadnie to trudno teraz już powiedzieć, ale bez wątpienia kryzys tego Ruchu jest dość wyraźny. Pozostaje pytanie o dynamikę tego kryzysu.

Może to jest kryzys w parlamencie, ale część wyborców pozostanie im wierna?

Sadzę, że dynamika spadku jest nie do zatrzymania, nic się z tego już nie wykrzesze – tylko nie wiemy, czy będzie to dynamika gwałtowna, czy łagodna. Zasadniczy cios Ruchowi zadaje coś innego. Do tej pory mieliśmy w Polsce do czynienia ze społeczeństwem postkomunistycznym, w którym panował nihilizm i konsumeryzm i to szczególnie w młodym pokoleniu. W moim przekonaniu następują teraz ważne przemiany świadomościowe w kolejnych rocznikach, które będę podejmowały decyzje światopoglądowe. Widzimy, że następuje odradzanie się patriotyzmu i w gruncie rzeczy dotyczy to młodego pokolenia, które poprzednio w znacznej mierze głosowało na ruch Palikota...

... teraz zagłosuje na Ruch Narodowy?

Na Ruch Narodowy, czy na PiS. W każdym razie nie ulega wątpliwości, że w młodym pokoleniu jest wyraźny zwrot na prawo i w ten sposób Ruch Palikota traci społeczną bazę. Palikot stał się obciachowy. To głupek, który się wydurnia i tak jest to traktowane – to już nawet nie jest postrzegane jak rozrywka, coś co jest jakąś nowością, tylko zgraną płytą.

Można powiedzieć, że się Palikot zleppryzował?

Nie to zgrana płyta wiejskiego przygłupa.

Rozmawiał Tomasz Rowiński

 

Komentarze

anonim2013.06.21 11:39
Poszukiwacz_prawdy @Chce? "katolickiego moralizowania społeczeństwa za pomocą państwowego aparatu przymusu" - jak to sobie wyobrażasz? Są jakieś dowody, że pan Piłka stoi na czele aparatu przymusu? Niby szukasz prawdy, a naiwny jesteś jak dziecko i powtarzasz lewackie stereotypy.
anonim2013.06.21 11:40
Przecież to żadna nowość. On zawsze był idiotą. Dotychczas dopingowany był i szczuty na Prezydenta Kaczyńskiego, później na Pana Jarosława. Zobaczył, że nie ma reakcji, a wariat żądny krwi w dalszym ciągu - pluje i gryzie własnego pana, którego złote myśli wcześnie z oczu odczytywał.
anonim2013.06.21 11:54
[email protected] "Nie życzę sobie żeby jakiekolwiek "państwo" uszczęśliwiało mnie na siłę JAKĄKOLWIEK moralnością." - no, o tej naiwności myślałem. Nie ma państwa naturalnego światopoglądowo i nie będzie, tym bardziej w demokracji, które jest pozorem sprawiedliwości społecznej. Zawsze ktoś będzie niezadowolony, więc tylko ludzie o światłych rozumach, moralnie silni i czyści mogą rządzić, inni się błyskawicznie sprostytuują. Państwo musi wyznawać i kierować się jakimś systemem wartości. Mnie jest najbliższe Chrześcijaństwo.
anonim2013.06.21 11:59
Zgoda. Państwo nie powinno wchodzić z butami do duszy człowieka, ale powinno mieć jakiś system wartości oparty na tradycji, kulturze narodu i prawdzie. W końcu w każdym państwie obowiązuje prawo właśnie oparte na tradycji i wartościach etycznych
anonim2013.06.21 12:01
[email protected] Czytaj ze zrozumienie. Ja napisałem o "pozorach sprawiedliwości społecznej" - wic proszę mi nie insynuować....
anonim2013.06.21 12:15
Sprawiedliwości na tym świecie nie było i nie będzie, dlatego napisałem o pozorach. Rozumiem, że stwierdzenie o jej świetnym urzeczywistnieniu jest kpiną, na którą sobie Kolega pozwolił??
anonim2013.06.21 13:50
Marian Piłka myli się, tak samo jak mylili się ci wszyscy (wraz ze mną) którzy liczyli na to że Palikot będzie miał wynik rzędu paru procent. On ma nadal pewien stały elektorat - być może nie wśród młodzieży, ale wśród dwudziesto-trzydziestolatków. I to są osoby które już nie podlegają zmianie ideowej. Widzimy ich tutaj na codzień, udzielają się w komentarzach. Mają wyprane mózgi, a na Palikota bardziej głosowali ze względu na antyklerykalizm niż ze względu na wolny rynek. Niektórzy z nich być może zagłosują na Ruch Narodowy, ale jeśli tak będzie, to raczej będzie stanowiło zagrożenie dla Ruchu niż pożytek, bo będą wzmacniać lewe, pogańskie skrzydło Ruchu. (i dlatego, raz jeszcze powtarzam, fatalnym błędem jest dopuszczać pogaństwo do Ruchu Narodowego).
anonim2013.06.21 14:13
Panie pośle- Dopiero teraz doszedł pan do takiego wniosku?
anonim2013.06.21 15:42
Anty_Islam - podział prawica/lewica jest bardzo nieoczywisty. Czy wolnorynkowy palikociarz jest prawicowcem? Tak, w kwestiach ekonomicznych. Czy jest też lewicowcem? Tak, w kwestiach obyczajowych. Dla przypomnienia, podział prawica/lewica pojawił się w dobie rewolucji francuskiej, i polegał na tym że ci którzy pragnęli zmian usiedli po lewej stronie, a ci którzy chcieli trzymać się tradycji zasiedli po prawej. Ogólnie, lewica dąży do odrzucenia tradycji (czasem bardziej koncentrując się na obyczajach, innym razem na gospodarce), podczas gdy prawica dąży do podtrzymania tradycji. Dlatego też każdy neopoganin, jako wróg Kościoła który jest ostoją polskiej tradycji, z definicji skręca w lewą stronę, niezależnie od tego jakim jest patriotą, jak bardzo jest tradycyjny w kwestiach obyczajowych, ani też jak bardzo jest wolnorynkowy. Jego poglądy w tych pozostałych kwestiach sprawiają że neopoganie-narodowcy są mimo wszystko prawicowi, ale mają istotne odchylenie w lewą stronę. To odchylenie później będzie procentować, bo tacy ludzie wcześniej czy później uznają że katolicka część Ruchu Narodowego jest dla nich zbyt konserwatywna... wtedy zaczną zawierać sojusze, z innymi ugrupowaniami, czynić ustępstwa, i tak dalej.
anonim2013.06.23 2:08
Socjal/lider Palikot jest skończony,to żadna nowość,Jarosław go odpowiednio potraktuje po wygranych wyborach,za całość jego wrogiej działalności na rzecz prawdziwej demokracji w Polsce.