24.05.21, 14:53Fot. via: Flickr - KPRM

Pilne! Przełom ws. Turowa. Premier: Nowe, uzasadnione okoliczności

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił na dzisiejszej konferencji prasowej, że ws. Kopalni Turów polski rząd będzie negocjował nie tylko z Czechami, ale również zaprezentuje nowe, ważne argumenty TSUE. Zapewnił przy tym, że w grę nie wchodzi realizacja piątkowego orzeczenia i zamknięcie kopalni.

Szef rządu jeszcze raz wskazał na dzisiejszej konferencji prasowej, że piątkowa decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nakazał Polsce wstrzymać wydobycie w Kopalni Turów ze względu na wniesioną przez Czechy skargę, jest bardzo niebezpieczna z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa energetycznego oraz gospodarczego. Zaznaczył przy tym, że jest ona jednak niebezpieczna również z punktu widzenia ekologicznego.

- „Rząd polski nie może nie brać tego pod uwagę, dlatego z całą pewnością przystąpimy nie tylko do negocjacji ze stroną czeską, ale też przedstawienia nowych argumentów TSUE. Nowe argumenty są jak najbardziej uzasadnione poprzez nowe okoliczności”

- powiedział Mateusz Moraiwecki.

Pierwszy wymieniony przez premiera argument to budowa tzw. ekranu, który zabezpieczy wodę Czech.

- „PGE przystąpiła do szybszej budowy i będzie gotowy już we wrześniu tego roku”

- zapewnił.

- „Po drugie nawet w sytuacji hipotetycznego zamknięcia kopalni, czego nie przewidujemy i do czego nie doprowadzimy, (..) oznaczałoby to i tak konieczność dalszego pompowania wody, a więc element sporu polski-czeskiego i tak nie zostałby wyeliminowany. (…) Trzeci powód to wydanie nowej koncesji, którą można zaskarżyć, o której można dyskutować”

- dodał.

Premier podkreślił, że Polska nie może pozwolić sobie na ryzyko utraty dostaw energii elektrycznej do milionów mieszkańców.

- „To ciekawe, że naszym sąsiadom czeskim, czasami też niemieckim przeszkadza nasza elektrownia na węgiel brunatny. Bardzo ciekawe, tylko trzeba wziąć pod uwagę, że dosłownie po drugiej stronie granicy w Republice Czeskiej i po drugiej stronie granicy po stronie niemieckiej istnieją kopalnie i elektrownie, które funkcjonują i nikomu nie przeszkadzają. Z tą refleksją chciałbym pozostawić naszych przyjaciół czeskich i niemieckich”

- mówił.

Premier odniósł się również do wczorajszego przechwycenia samolotu Ryanaira na Białorusi, zapowiadając, że zaproponuje dziś na RE, „aby wszystkie loty z terytorium Białorusi na teren UE i w drugą stronę zostały wstrzymane do czasu, do kiedy ten człowiek został uwolniony, jak również, aby uwolnieni zostali działacze Związku Polaków na Białorusi, którzy są lojalnymi obywatelami Białorusi, a jednocześnie dbają o kulturę polską i tylko dlatego zostali aresztowani”.

kak/TVP Info, wPolityce.pl

Komentarze

Pablo2021.05.25 10:26
strona czeska nie wyraziła zgody na wycofanie wniosku do TSUE - Morawiecki kłamie.
JonB2021.05.25 9:22
Polityka rzadu nie budzi watpliwosci.
ryszard2021.05.25 9:55
ale budzi demony jak ten w energetyce
ryszard2021.05.25 7:40
Energetyka to fundament każdej gospodarki. U nas nie ma resortu energetyki, nie ma ministra energetyki z a to od lat narasta w tej dziedzinie bajzel. Jest niezwykle niepokojący brak pojmowania zależności systemowych przez rządzące elity. O ile w obszarze uprawiania polityki jest z tym jeszcze jako tako, to w sferze gospodarczej odnosi się wrażenie jakby decydenci kompletnie nie pojmowali czym w ogóle jest system. Dowodem system energetyczny Polski. System to zbiór elementów i relacji jakie między nimi zachodzą. Elementem jest blok energetyczny ale elementem (niematerialnym) są także zabezpieczenia prawne, których jak się okazuje na poziomie umów międzynarodowych, zabrakło. System energetyczny musi projektowany krocząco nawet z 50 letnim wyprzedzeniem - anie "z dnia na dzień".
Bezprawie!2021.05.25 3:13
1) Sąd NIE może wstrzymać pracy kopalni a tym samym elektrowni z uwagi na bezpieczeństwo energetyczne Polski! -------- 2) Sąd NIE może zatrzymać pracy kopalni i elektrowni i oczekiwać, kto wie jak długo, na wyniki badań! Badania mogą być korzystne dla Polski i KTO ZWRÓCI MILIARDY?! --------- 3) Tak zwany sąd TSUE bez prawa ODWOŁANIA SIĘ od decyzji, jest sądem KANGUROWYM! - - - - Od każdej decyzji sądowej każdy ma prawo do odwołania, od tego sądu apelacyjne!
Anonim2021.05.24 23:43
Argumenty TSUE nie interesują. "Na patrona z trybunału, Co milczkiem wypróżniał rondel, Zadzwonił kieską pomału, Z patrona robi się kondel."
Andrzej Łabędź2021.05.24 21:27
Zapraszam gorąco na profil Eli Barbura, znanego Izraelczyka https://www.facebook.com/Eli-Barbur-408014065948373 na którym znajdują się informacje z pierwszej ręki dotyczące państwa Izrael, które od wielu lat stawia bohaterski opór terrorystycznej hordzie palestyńskiej w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Mile widziani są sympatycy państwa Izrael. Wszelkiej maści idioci oraz antysemici szczyszczani są szybko i bezboleśnie.
JonB2021.05.25 9:25
Kup czarna farbe w spreju. Wymaluj czarny krzyz za pomoca tej farby na scianie. Oddal sie na odleglosc 3 metrow od sciany. Pochyl sie wez rozped i pierdornij glowa w srodek tego krzyza czyli w miejsce przeciecia.
edi2021.05.24 20:58
Ten zdrajca jest od specjalnych zadan banksterskich dzialajac na szkode Polski, on nic nie potrafi zalatwic konstruktywnego , jedynie wszystko podpisac na zdrade wlasnego kraju.Polske wciagnal w niewyplacalny dlug publiczny, czyniac Polakow niewolnikami.
romek2021.05.24 23:32
Ty wieprzu esbecki, kogo nazywasz zdrajcą?
Spokojna wasza rozczochrana2021.05.24 20:50
kary pokryje się z reparacji wojennych uzyskanych od Niemców.
NEOS com pl2021.05.24 20:22
... swiatowa zydokomuna - szabrownicy 2.0 sa zainteresowani przejeciem polskich kopaln ... akcja trwa ... czy oprocz pejsatych , sadow , mediow ... biznesz farmaceutycznego ...EjU ... nakezy jeszcze cos do normalnych ludzi ... https://www.facebook.com/mateuszjarosiewiczII/videos/499907457800843/
Ela2021.05.24 19:33
Czy polscy dziennikarze to agenci wpływu Czech i Niemiec, pracujący dla dobra tych krajów, a na szkodę ojczyzny. Lekko licząc, aż 9 kopalni czeskich i niemieckich czeka opisanie w polskiej prasie jak tam za granicą również dewastują środowisko. A może Gazeta Wyborcza zaprosi Gretę Thunborg do Wezlow - Sud Niemcy i tam niech wrażliwa ekolog wylewa swoje łzy. A potem niech CAŁY SWIAT się o tym dowie.
Agnieszka2021.05.24 19:28
W okolicy tak zwanego worka turoszowskiego jest 5 czeskich kopalni i 4 niemieckie . Wszystkie 9 wspomnianych kopalni " dewastują " środowisko naturalne w podobny sposób. Proszę polskich dziennikarzy o wycieczkę do Czech i Niemiec. Jak to robią Niemcy i Czesi, że Greta Thunberg szwedzka działaczka ekologiczna odwiedziła tylko Turoszów. Jak to robią dziennikarze, ze tylko Turoszów został rozreklamowany w prasie zachodniej jako największy truciciel Europy.
Sławomir Obuchowicz2021.05.24 19:20
W polskich mediach gdy " POLSCY DZIENNIKARZE " piszą o problemach związanych wydobyciem węgla brunatnego na styku Niemiec, Polski i Czech z reguły dokumentują to zdjęciem Turoszowa. Pytam się dlaczego tylko Turoszowa. Czy od tego zależą zarobki usłużnych dziennikarzy. Cezary Gmyz, jedyny jak na razie dziennikarz, który odwiedził i sfotografował kopalnię węgla brunatnego w Niemczech w Welzow - Sud. Stopień degradacji środowiska nie mniej imponujący od tego w Turoszowie. W jak to wygląda w Czechach. Jakoś brak woli i ochoty ze strony " polskich dziennikarzy " by tam pojechać i sprawdzić problem na miejscu.
ranonim2021.05.24 18:34
Albo postanowienia (jak najbardziej polityczne)TSUE sa bezprawne,jak sie ciagle slyszy,albo maja pelna moc prawną...Wymienianie skutkow ,jakie poniesie ewentualnie(?) nasze panstwo nie ma w tym kontekscie sensu,bo wlasnie o te skutki stojacym za tym "praworządnym"wyrokiem politykom "naszych przyjaciół"chodzi.Nie udawajmy głupków...
Zarabiaj w domu Poradnik2021.05.24 18:17
Bitcoin Time jest to platforma działająca na rynku od dwóch lat. Gdy platforma dostała mnóstwo pozytywnych opinii od partnerów z zagranicy, została także wprowadzona do Polski, gdzie teraz cieszy się ogromną popularnością i zdobyła uznanie wśród ogromnej liczne klientów. Platforma przeważa nad konkurencja tym, że jest przejrzysta.Platforma Bitcoin Time posiada wszystkie funkcje wyprzedając konkurencje i w ten sposób umożliwia zarobek każdemu początkującemu traderowi, jak i profesjonaliście. Jeśli jesteś klientem platformy Bitcoin Time to zyskujesz dostęp do: - Stałej pomocy z naszej strony 24/7 - Darmowego wsparcia i pomocy Twojego brokera - Platformy, która jest bardzo łatwa w obsłudze - Renomowanej platformy Mało tego, otrzymasz także dostęp do materiałów edukacyjnych, które pokażą Ci jak zacząć zarabiać, dodatkowo otrzymasz oprogramowanie autotradingowe, a także pomoc naszego profesjonalnego zespołu po stronie systemu, i Twojego brokera.Handlowanie kryptowalutami nigdy nie było tak proste! Wystarczy ustawić oprogramowanie, które zacznie dla nas zarabiać pieniądze przez cały czas. Zacznij zarabiać --> http://bitcointime.com.pl
ceramik2021.05.24 17:33
''naszych przyjaciół czeskich i niemieckich” przyjaciół, którzy najchętniej utopili by nas w łyżce wody. To słowo nie powinno być zastosowane.
Anonim2021.05.24 17:22
A nie trzeba było tak od razu? Choć ja w zapewnienia Morawieckiego nie wierzę. Czesi powinni uważać bo mają do czynienia z wyjątkowym łgarzem.
Foster2021.05.24 17:17
Ale jaja - nowe okolicznści. Trzeba tę klęskę wizerunkową w coś opakować.
Azotox2021.05.24 16:44
Orlen powinien podnieść cenę paliwa w czechach. Oczywiście w trosce o klimat i jakość powietrza.
Darek2021.05.24 18:30
To Czesi przestali by kupować paliwo na Orlenie i kupowali tańsze z Austrii - już teraz ceny na austriackich stacjach są często niższe niż na Orlenie.
Ten kłamczuch tak będzie bronił Turowa,2021.05.24 16:40
jak broni śląskich kopalni węgla kamiennego
Anonim2021.05.24 19:18
Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego - Pinokio przeskoczył sam siebie "Zamknięcie kopalni Turòw spowoduje katastrofę ekologiczną". (To taki defekt szybkostrzelnych pisiorów, walą dziobem jak z kałacha, a mózg tymczasem robi za żółwia)
Pierwszy i jedyny uzasadniony argument2021.05.24 16:26
to opuścić ten kołchoz europejski, bo te szkopy i pepiczki i żydostwo będzie wszelkimi sposobami chciało nas zniewolić i uczynić tanią siłą roboczą dobrze wykształcona i ogólnie z usposobienia urobili Polaków tak, że jesteśmy wszystkiemu winni i do niczego, no i mamy się wstydzić polskości jak i tego że jesteśmy Katolikami, szlalom szalem malechem za lechem ;)
Aldona2021.05.24 16:08
Pan Premier Morawiecki znakomicie naświetlił polskie stanowisko , mebrana membraną ale dlaczego Czechom nie przeszkadzają czeskie kopalnie 20 KM od Turoszowa czy niemieckie 50 km od Turoszowa. Swoją drogą należałoby zaprosić pana Edwarda Wittena znanego specjalistę od membran. Z pewnością pan Witten wyjaśniłby tym ignorantom z luxemburskiego TSUE ,że mebrana p-wymiarowa , p>4 nie jest tak prosto do zobaczenia przez niekumat sędzie bujajacą w oparach absurdu psedo prawa po imprezie LGBT Tak pan Witten będie dobrym biegłym w tej sprawie wystarczy napisać do Princeton
Gówno wiesz o Princeton!2021.05.24 16:11
Gówno wiesz o Edziu Witten!
Aldona2021.05.24 16:17
pisze się przez goo....nieuku
Ty żydku ...2021.05.24 17:01
Gówno masz w niezmienionej pielusze a o Princeton GÓWNO wiesz!
Po11... analityk odbytnic2021.05.24 16:01
"Prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER już w swojej "karierze" wystąpił w następujących odsłonach: "Polak z RPA" jako vandermerwe a obecnie Marian W.O - - - - "Niemiec" jako ThomaszNiemiec a obecnie tylko Thomas (Z zadziwiającą dobrą polszczyzną! Gorzej z "niemieckim") - - - - - jest też "Polakiem z USA" w GW jako cmok_wawelski, był "kotem Mordechajem" z Anglii a jużci, "literatą" jako Teodor Parnicki, ale najbardziej prawdziwą postać blogowa i szczerość prezentuje się jako "radzilowJedwabne - lelek3333". HEJT z najwyższej półki! To tylko kilka przykładów! - - - - - - - - - - - - "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER - - - - Pathetic old fuck!
analityk2021.05.24 15:56
Panie Premierze, ale po co się przejmować jakimś Turowem, przecież mamy pięć dolin wodorowych, które zapewniają nam niezależność energetyczną.
Aldona2021.05.24 16:15
Panie anal my nie mamy ale będziemy mieć jak pan Gruba Koperta klepnie po pośladkach tą młoda i piękną dziewczynę nazywaną Polską Odpowiedzią na Kryzys po Pandemii. Ta pani ma nie tylko 5 dolin wodorowych o bardzo interesujących kształtach ale ma biust 6 atomowy każdy w kształcie atomowej elektrowni.I co pan na ta panie annal Kobiety też mogą być dewiantami pani analka
Anonim2021.05.24 17:24
Ale jesteś zboczona. Jak pragnę podskoczyć. :D
JonB2021.05.24 16:22
Oraz miljon aut elektrycznych...
Skrzypek na dachu2021.05.24 15:54
Pinokio bankster budzi sie ze spiaczki poudarowej i od razu klamie ze nic sie nie stalo .
Wycieraj dupy Polskim Panom, wycieraj!2021.05.24 16:00
Bo dostaniesz kopa w dupsko i wylądujesz w czworakach pod Nowogródkiem u rodziny.
gracz2021.05.24 15:50
Sukces negocjacyjny Mateuszka kłamczuszka: kopalnie zamknęliśmy ale komin ciągle działa.
JonB2021.05.24 16:23
Komin krematorium ...
Bezprawie!2021.05.24 15:47
1) Sąd NIE może wstrzymać pracy kopalni a tym samym elektrowni z uwagi na bezpieczeństwo energetyczne Polski! -------- 2) Sąd NIE może zatrzymać pracy kopalni i elektrowni i oczekiwać, kto wie jak długo, na wyniki badań! Badania mogą być korzystne dla Polski i KTO ZWRÓCI MILIARDY?! --------- 3) Tak zwany sąd TSUE bez prawa ODWOŁANIA SIĘ od decyzji, jest sądem KANGUROWYM! - - - - Od każdej decyzji sądowej każdy ma prawo do odwołania, od tego sądu apelacyjne!
Anonim2021.05.24 15:46
Zatrzymywanie samolotow czy Turow to tematy zastepcze. Prawdziwym problemem Polski i Bialorusi jest homofobia.
Spierdalaj z dachu gudlaju!2021.05.24 15:48
Twoja Rachele juz jest w domu liczy pieniedze z pi erdolenia w burdelu "allentown" .
Anonim2021.05.24 15:45
Drogo kosztuje nas rezygnacja z suwerenności, a to dopiero początek. Będziemy kupować prąd z Niemiec:)
Anonim2021.05.24 17:26
O dobrze bo będzie tańszy od naszego.
Anonim2021.05.24 19:42
A wiesz...może tak być!
Dam2021.05.24 15:42
Rychło w czas. Można to sprawę załatwić miesiące temu, ale PIS wolał olać i są efekty.
Anonim2021.05.24 15:33
Hanba. Tylko z Wegrami mamy wzorowe relacje
Spierdalaj z dachu gudlaju!2021.05.24 15:35
Twoja Rachele juz jest w domu liczy pieniedze z pi erdolenia w burdelu "allentown" .
Pepik2021.05.24 15:38
lecz się
Anonim2021.05.24 15:41
Cierpliwości:)
Anonim2021.05.24 15:43
No i z Bałtykiem jeszcze "jak cie mogę" 😁😁😁 Ale spokojnie, PiSdzielce i to spier.dolą.
Po11... Topek...MaxFiend...2021.05.24 15:31
"Prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER już w swojej "karierze" wystąpił w następujących odsłonach: "Polak z RPA" jako vandermerwe a obecnie Marian W.O - - - - "Niemiec" jako ThomaszNiemiec a obecnie tylko Thomas (Z zadziwiającą dobrą polszczyzną! Gorzej z "niemieckim") - - - - - jest też "Polakiem z USA" w GW jako cmok_wawelski, był "kotem Mordechajem" z Anglii a jużci, "literatą" jako Teodor Parnicki, ale najbardziej prawdziwą postać blogowa i szczerość prezentuje się jako "radzilowJedwabne - lelek3333". HEJT z najwyższej półki! To tylko kilka przykładów! - - - - - - - - - - - - "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER - - - - Pathetic old fuck!
Tadziu Hateprick-Woleński2021.05.24 15:41
dymam twoją starą
matis892021.05.24 15:29
Przypominam, szatanistyczny PIS prócz aborcyjnych szczepionek Antychrysta oficjalnie wspiera i reklamuje państwo bezgotówkowe Antychrysta do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi.
matis892021.05.24 15:33
WAŻNE !!!! NIE ZWRACAĆ UWAGI na TEGO ŁUKASZENKI TROLLA !!!! - - - PODSZYWKA !!!! -
MaxFiend2021.05.24 15:19
"że dosłownie po drugiej stronie granicy w Republice Czeskiej i po drugiej stronie granicy po stronie niemieckiej istnieją kopalnie i elektrownie, (...) " - i oczywiście dosłownie zapomniał powiedzieć, które to elektrownie i kopalnie tak mu przeszkadzają :-D
prosty2021.05.24 15:13
"To ciekawe, że naszym sąsiadom czeskim, czasami też niemieckim przeszkadza nasza elektrownia na węgiel brunatny. Bardzo ciekawe, tylko trzeba wziąć pod uwagę, że dosłownie po drugiej stronie granicy w Republice Czeskiej i po drugiej stronie granicy po stronie niemieckiej istnieją kopalnie i elektrownie, które funkcjonują i nikomu nie przeszkadzają." Czasem trzeba być nieuprzejmym i pokazać, że swoje interesy także mamy i potrafimy ich bronić. Polecam "12 zasad ..." Petersona. Obrazek: dominujący samiec chodzi po swoim terenie i od czasu do czasu przyłoży któremuś, tak, dla zasady, żeby innym nie chodziło po głowie, że można się wychylić.
Izydor2021.05.24 15:10
W skrócie, polaczki popędzone przez wyrok zrobią to do czego się zobowiązały w porozumieniu zawartym z Czechami. Polaczki zdziwione.
zuzia2021.05.24 15:10
Zamiast negocjować z TSUE i uwiarygadniać ich uzurpatorskie trendy należy negocjować z wrednymi Czechami warunki aby wycofali wniosek z TSUE
Sex randka2021.05.24 15:08
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.zakazanax.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie
Jawny2021.05.24 15:09
Jestem zainteresowany, odezwij się!
Anonim2021.05.24 15:07
Jestem nieodwracalnie pjerdolnięty na umyśle. Czuję, że niedługo mój koniec. A zdychająca bestia kąsa najmocniej, stąd ten przedśmiertny wysyp moich bluzgów: "Precz z kleruchami-pedofilami!", Yebać PIS!" Dobre, co?
katolicka deratyzacja Polski2021.05.24 15:09
Dlaczego to piszesz po polsku,przeciez nikt cie nie rozumie ?
Anonim2021.05.24 15:14
Ta bezsilność prawiczkowych miękkich fajek to dla mnie najszczerszy komplement! You made my day!😁😁😁 Dzięki!
Anonim2021.05.24 15:06
Jak ten Pinokio sie do samochodu mieści z takim nosem???😁😁😁
zaraz, zaraz2021.05.24 16:12
znowu jakiś lewak odwraca kota ogonem ... nie ze ma te numery ... pinokio to był jest i pozostanie kto? ... no kto? ... ano oczywiście i wyłącznie her t(w)usku ... ot co!!!
robaczek2021.05.24 15:05
NIEUDACZNICY Z PIS w pelnej krasie!!!!