19.05.14, 08:00(fot: LeWy/sxc hu)

Po I Komunii Św. może zapukać... fiskus

Jak informuje „Rzeczpospolita” formalności związane z prezentami komunijnymi załatwiają za dzieci rodzice.

Podatnikiem jest obdarowane dziecko, ale przed urzędem skarbowym reprezentują je przedstawiciele ustawowi i to oni powinni złożyć zeznanie lub zgłoszenie o darowiźnie – mówi Joanna Karczewska z kancelarii Olesiński i Wspólnicy.

Darowizny są zwolnione z podatku, jeśli ich wartość nie przekracza progów, zależnych od stopnia pokrewieństwa z obdarowanym. Minimum zwolnienia to prawie 5 tys. zł w wypadku osób spoza rodziny. Gdy w grę wchodzą krewni, limit jest wyższy.

Rodzicami chrzestnymi dziecka zostają często przyjaciele rodziny czy dalecy krewni, w tym zaliczani do III, najdalszej grupy pokrewieństwa. Partner rodzica żyjącego w nieformalnym związku z podatkowego punktu widzenia też jest zupełnie obcą osobą.

Wartość quadów, rowerów, komputerów czy tabletów, które śnią się dziewięciolatkom, rzadko przekracza progi, do których darowizny nie są opodatkowane.

Trzeba jednak pamiętać, że limity nie dotyczą jednorazowej darowizny, ale jej wartości łącznie z innymi podarunkami od tej samej osoby z pięciu pełnych lat przed rokiem bieżącym. W tym roku do wartości komunijnego roweru trzeba więc doliczyć prezenty urodzinowe, pod choinkę itp. otrzymane od 1 stycznia 2009 r.– tłumaczy Karczewska.

Część prezentów może być też traktowana jako wykonanie obowiązków rodzicielskich, a nie żadna darowizna – zwraca uwagę Grzegorz Grochowina z KPMG.

Dlaczego urząd skarbowy miałby się domagać podatku i skąd będzie wiedział o prezentach? Często od sąsiada. Informacje o przewinieniach coraz częściej napływają od „życzliwych".

Jak dodaje „Rz” do samej Izby Skarbowej w Warszawie w ubiegłym roku wpłynęło ponad 500 takich wiadomości, rok wcześniej 300. Biorąc pod uwagę podległe izbie urzędy skarbowe, można tę liczbę szacować na dziesięć razy większą.

Ab/rp.pl

Komentarze

anonim2014.05.19 8:12
Przez prywatyzacje państwo robi się coraz bardziej bezczelne i szuka sposobów by oskubać obywatela
anonim2014.05.19 8:14
Może zatem warto by fiskus, zajął się wpierw polityczną klasą próżniaczą i ich darowiznami???
anonim2014.05.19 8:16
New templum Szlachta jest nietykalna dzięki przywilejom
anonim2014.05.19 8:22
@Sebinus: Ile według Ciebie warte jest uwolnienie od piekła wiecznego, co jest misją Kościoła. Uczciwie dodam coraz słabiej realizowaną...
anonim2014.05.19 8:29
re:Sebinus Przywileje osadzone na oszukańczym prawie,gdzie służbę zastąpiono władzą.
anonim2014.05.19 8:36
re:rabarbar związki partnerskie- możliwe, o ile nie będą to związki homoseksualne i lesbijskie...
anonim2014.05.19 10:51
państwo wyzysku fiskalnego i niesprawiedliwości skarbowej MUSI zostać obalone i zastąpione, może nie 4RP (to pomysł PO), ale nowym Państwem Polskim. Wszyscy urzędnicy i posły które są winne tego wyzysku zostaną postawione przed Sądem i surowo pokarane. Potraktujemy ich w sprawiedliwy sposób - jak oni ludziom tak Sędziowie im. Dostaną i prawo działające wstecz, i twórcze "interpretacje" paragrafów. Tak będzie, bo Polska albo będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Poza tym sa winni utrzymywania piramidy finansowej ZUS - to karalne, ukrywania bankructwa skarbu - to karalne nawet na bazie obecnego ułomnego prawa. Dziwię się że urzędnicy służą temu rabunkowi. Czy myślą że ujdą Sprawiedliwości Bożej? Czy myślą że władza prl+3rp będzie wieczna?
anonim2014.05.19 10:52
Po jewrowyborach oddechowe i krokowe - krokomierze i oddechomierze dla potrzeb podatkowych wyprodukuje i będzie administrować firma Józka Bąka ....
anonim2014.05.19 11:08
Nie bardzo rozumiem twojego pytania,ale odpowiem : uwolnienie od piekła wiecznego nie da się oszacować materialnie.