02.09.21, 15:24fot. tt/mswia

Podano listę ograniczeń w trakcie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

2 września 2021 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na podstawie art. 230 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 3. ustawy o stanie wyjątkowym, na wniosek Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2021 r., wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego.

Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.

Mając na względzie możliwość skutecznego reagowania na zaistniałą sytuację, w rozporządzeniu, zgodnie z zakresem upoważnienia ustawowego oraz wnioskiem Rady Ministrów, wprowadzono następujące rodzaje ograniczeń:

  1. zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);

  2. zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;

  3. obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;

  4. zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;

  5. zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;

  6. ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;

  7. ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Określając katalog ograniczeń wynikających z przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym wybrano rodzaje ograniczeń jak najmniej dolegliwe dla osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest umożliwienie skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe.

Zakres wprowadzenia i stosowania ograniczeń określonych w pkt 1-5 i 7, zostanie określony w rozporządzeniu Rady Ministrów, natomiast w stosunku do ograniczenia z pkt 6 – w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Obszary obejmujące obręby ewidencyjne, położone w gminach i powiatach województwa podlaskiego oraz województwa lubelskiego, w których zostaje wprowadzony stan wyjątkowy, położone bezpośrednio przy granicy z Republiką Białorusi, wskazane zostały w załączniku do rozporządzenia.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, co uzasadnione jest szczególną sytuacją przy granicy z Republiką Białorusi oraz koniecznością niezwłocznego umożliwienia skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe, z uwagi na ważny interes państwa.

Jednocześnie Prezydent RP skierował rozporządzenie do Marszałka Sejmu RP w celu jego rozpatrzenia przez Sejm RP.

 

mp/prezydent.pl

Komentarze

wowa2021.09.3 6:02
czerwone parchy z pis wywołali wojnę z łukaszenko tworząc rząd złodziei z białorusi w warszawce teraz fundują nam stan wojenny,,,, jak im się odwinął łukaszenko
Urszula2021.09.2 20:08
Nie ręozumiem, dlaczego KONFEDERACJA chce poprzeć wprowadzenie stanu wyjątkowego, wpisując się w rejtanowską propagandę PiS!!!
Anonim2021.09.2 19:57
gosc wygląda jakby od roku jeszcze nie wytrzeźwiał
kefas2021.09.2 19:09
historia kołem się toczy, mam nadzieję, że kiedyś ten pisowiecki (nie)rząd i jego przyboczni zostaną rozliczeni przez Naród i skazani prawomocnymi wyrokami.
Agnieszka2021.09.2 18:46
Sensowne
gumowa kaczka2021.09.2 17:10
ułaskawiony panie, kiedy mobilizacja ?
WYPOCINY PATO - HEJTERA !!!2021.09.2 17:57
Pisowcy Pisowcy Pisowcy Pisowcy Pisowcy Pisowcy Pisowcy Pisowcy ..... Prezes Prezes Prezes Prezes Prezes Prezes .... kaczka gumowa kaczka gumowa kaczka gumowa kaczka gumowa kaczka gumowa .....
harry2021.09.2 16:32
Znakomite posunięcie rządu wobec antypolskiej dziczy inspirowanej nieustannie przez przeciwko Polsce przez Putina. Motłoch lewacko-tęczowy należy nieustannie trzymać za mordę, to w prostej linii potomkowie ludzkich kreatur przywiezionych tu w 1945 roku na sowieckich czołgach by udawali "elyty". Ich celem od zawsze było szkodzenie Polakom, likwidacja Polski. A od trzydziestu lat ten motłoch szuka nieustannie panów, przed którymi, trwając na kolanach, wiąże dalszy biologiczny byt swoich bękartów. Teraz i ważna próba przed polskim rządem: jeśli opanuje, a na to wygląda, paranoiczne "występy" graniczne antypolskiego motłochu, kolejna kadencja pracy dla Polski i Polaków jest niezagrożona. A kolejne lata lewacko-tęczowego motłochu w "totalnej opozycji" to dla motłochu ogromny krok do utylizacji.
bezlitosny internauta2021.09.2 16:16
https://paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/kaczynski-jako-jaruzelski-obywatelki-i-obywatele.jpg
Nie kłamiesz tylko wtedy gdy podajesz godzinę2021.09.2 16:10
Stan wyjątkowy jest znacznie ostrzejszy i dolegliwszy niż stan klęski żywiołowej. Do ograniczeń w poruszaniu się, działalności gospodarczej i w organizacji zgromadzeń dochodzi ubezwłasnowolnienie samorządów. W stanie wyjątkowym całe państwo jest podporządkowane wojsku, policji i władzom państwowym. Samorządy wykonują tylko ich polecenia. W warunkach stanu wyjątkowego policja i wojsko mogą być użyte do „przywrócenia lub ochrony porządku konstytucyjnego". Mają prawo używać broni palnej, „jeżeli użycie lub wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego okazało się niewystarczające lub nie jest możliwe". Władza może też internować każdego, kto zagraża porządkowi. W ustawie nazywa się to „odosobnieniem w wyznaczonych ośrodkach". Czyli po prostu w obozach. W stanie wyjątkowym można zabronić działania partii politycznych, organizacji, stowarzyszeń lub związków zawodowych. Można je też zawiesić. Dopuszczalna jest cenzura prewencyjna mediów, a nawet ich zamykanie. Można zakłócać sygnał radiowy, telefoniczny, telewizyjny oraz internet. Można cenzurować i zatrzymywać listy oraz paczki. Policja i wojsko mogą bez zgody rektora wkroczyć na wyższą uczelnię. Oprócz ograniczeń swobód i nakazów, które znamy już z ustawy o klęsce żywiołowej, stan wyjątkowy dopuszcza: - zakaz obrotu obcą walutą; - zakaz obrotu gotówką; - możliwość rekwizycji telewizorów, radioodbiorników, telefonów, radiotelefonów i innych środków łączności; - zakaz sprzedaży określonych towarów. Wspólną cechą wszystkich stanów nadzwyczajnych jest to, że konstytucja (art. 228 pkt 7) zabrania w ich warunkach oraz w ciągu 90 dni po ich zakończeniu: skrócenia kadencji Sejmu, przeprowadzania referendów oraz wszelkich wyborów, w tym wyboru prezydenta RP. https://wyborcza.pl/7,75398,27519225,wojsko-cenzura-internowania-co-oznacza-stan-wyjatkowy-i-jak.html
MK2021.09.3 6:33
to już "całe państwo"?
Izydor2021.09.2 16:10
Pisowska dzicz w imię 500+ łyknie wszystko.
hrabia Potocki2021.09.2 15:58
Brawo, brawo , to trzeba bylo zrobic natychmiasale zadzialali prawidlowot,
Bydloszewskij2021.09.2 15:45
Instaurare omnia in Christo +++ https://www.youtube.com/watch?v=Hj0U5IGm_hk We wrześniu 2017 roku w Trzciance kolo Pily pomimo zobowiązań wynikających z porozumień dwustronnych i międzynarodowych o zachowaniu miejsc pochówku żołnierzy Armii Czerwonej polscy urzędnicy zezwolili na zniszczenie mauzoleum żołnierzy Armii Czerwonej pod którym znajdował się masowy grób ze szczątkami 56 czerwonoarmistów a następnie wydali pozwolenie na przeprowadzenie prac budowlanych bezpośrednio na cmentarzu. https://www.youtube.com/watch?v=vZSwEOfUVUg Poliniaki bezrozumne naprawda sadza, ze Rosjanie juz nie mowiac o Bialorusinach dla ktorych Chatyn jest swietym miejscem wam kiedykolwiek wybacza dewastowanie w rzeczywistosci i w przenosni w Polsce grobow ich mezow, ojcow i braci poleglych milionami za wolnosc Europy i swiata ? Bo dla ich zateizowanych spoleczenstw pomniki nawet z czerwona gwiazda sa mogilami, o czym megazidiociale nie tylko medialnie antyslowianskie poliniackie Bioroboty-Zombi wchodzace do дupy zachodnim pederastom i pedofilom nawet nigdy nie slyszaly a nawet jak im o tym napisze to tez nie przyjma tego do wiadomosci, bo poliniaki w w ich wrodzonej arogancji inaczej to "widza" niz 10 mln Bialorusinow czy 160 mln Rosjan, prawda li ? Mieszkalem wiele lat na Bialorusi i w miejscu pracy dopiero po 3 latach jak sie przekonali ze jestem im zyczliwym i przychylnym czlowiekiem wielu odezwalo sie do mnie piekna polszczyzna - taka tu sobie opinie ten dzisiejszy polski "pan" po 1990 r. w pocie jego jewrokolchoznego poczucia wyzszosci wypracowal - i dlatego w Bialorusi glownym po Rosji partnerem handlowym jest Iran a nie przyglupy z Polina, prawda li ? Kiedys jak wiozlem z lotniska w Minsku z dwoma bialoruskimi kolegami mlodego przedstawiciela naszego zachodniego klienta z Polski i rozmawiajac po angielsku miedzy soba stwierdzilem ze odezwe sie do niego po polsku bo dosc porzadnie wygladal a do tego z lubelszczyzny pochodzil a ten zdziwiony zadal mi pytanie: "Co Pan robi tu w tym dzikim kraju ?". Jezyk bialoruski jest na tyle podobny do polskiego ze ci Bialorusini ze zrozumieniem problemu nie mieli. Kiedy sie o tej polskiej "kulturze" pol firmy dowiedzialo to nawet zdziwienia wielkiego nie bylo bo jak stwierdzono jest to typowe zachowanie Polakow ... Autor: Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski .
mniam2021.09.2 15:43
"CDC/FDA Pistolet do palenia pistoletów do palenia" ... ... https://www-lewrockwell-com.translate.goog/2021/09/jon-rappoport/cdc-fda-smoking-gun-of-smoking-guns/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=ajax,elem ... ... Oryginał: ... ... https://www.lewrockwell.com/2021/09/jon-rappoport/cdc-fda-smoking-gun-of-smoking-guns/
mniam2021.09.2 15:43
"Przyznają: nie mieli wirusa, kiedy przygotowali test na wirusa; „wymyślili” model, udając, że znajdują to, co chcieli znaleźć; nazywa się to samospełniającą się przepowiednią. To oszustwo i zbrodnia, które doprowadziły miliony istnień ludzkich i gospodarki do ruiny"
mniam2021.09.2 15:44
"Świat wkrótce zostanie podzielony na zaszczepionych USZKODZONYM i nieuszkodzonych, nieszczepionych „supermocnych”, którzy odziedziczą Ziemię" ... ... https://www-naturalnews-com.translate.goog/2021-09-01-the-world-will-soon-be-divided-between-the-damaged-vaccinated-and-the-undamaged-unvaccinated.html?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=ajax,elem ... ... Oryginał: ... ... https://www.naturalnews.com/2021-09-01-the-world-will-soon-be-divided-between-the-damaged-vaccinated-and-the-undamaged-unvaccinated.html