28.09.17, 15:20Fot. Platforma Obywatelska RP via Flickr, CC BY-SA 2.0

Polacy mają dość Nowoczesnej - sondaże są bezlitosne

Według najnowszego badania CBOS Nowoczesna idzie na dno. Już teraz straciła więcej niż połowę swoich wyborców. O ile przed dwoma laty, tuż po wyborach, głosowanie na partię Ryszarda Petru deklarowało 22 proc. badanych, dziś tylko 43 procent z nich nie zmieniło zdania.

W badaniu CBOS etapy poparcia dla Nowoczesnej podzielono na sytuację przedwyborczą, powyborczy okres dużej popularności oraz spadek notowań, który nastąpił później.

O ile przed wyborami głosowanie na Nowoczesną deklarowało 4-6 proc. badanych, głównie osoby z wyższym wykształceniem z dużych miast, w wieku 35-44 lat, to tuż po wyborach poparcie to wzrosło do aż 22 proc. Część spośród nich to dotychczasowi zwolennicy PO. Aż 41 proc. wyborców Platformy zaczęło popierać partię Ryszarda Petru – informuje CBOS.

Ten trend nie trwał jednak długo. Na przełomie 2016 i 2017 roku poparcie zaczęło wyraźnie spadać. Nietrudno zauważyć, że to wtedy miało miejsce blokowanie mównicy sejmowej, „pucz”, protesty czy wyjazd Ryszarda Petru z posłanką Schmidt. W styczniu tego roku stopniało do ledwie 9 proc., w czerwcu nawet do 3 proc.

dam/PAP,Fronda.pl