21.06.13, 15:37

Polacy popierają wyemitowanie serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", który propaguje nieprawdę o AK

Wynik sondażu może szokować. Tylko 12 procent badanych uważa, że TVP popełniła błąd, decydując się na emisję serialu. 25 proc. w ogóle nie słyszało o takim serialu, a 16 proc. nie ma żadnego zdania na ten temat.

Ile widzów obejrzało serial "Nasze matki, nasi ojcowiei"? Średnio każdy serial oglądało 3,35 mln widzów. Najwięcej widzów przyciągnął ostatni odcinek, który zawierał "najwięcej przekłamań dotyczących Polaków". Była w nim m.in. scena, w której partyzanci Armii Krajowej zamykają wagon, gdy dowiadują się, że w zatrzymanym przez nich transporcie są Żydzi - podaje "Rzeczpospolita". Tego wieczoru przed telewizorami zasiadło 3,7 mln widzów. Natomiast debatę po serialu oglądało średnio tylko 1,8 mln widzów.

Dla władzy TVP sondaż pokazuje jasno, że dobrze się stało, że zdecydowano na emisję kontrowersyjnego serialu. Telewizja Polska argumentuje: "Wbrew motywowanym politycznie atakom szereg polskich autorytetów wypowiedziało się zdecydowanie akceptująco o emisji".

sm/Rzeczpospolita

Komentarze

anonim2013.06.21 15:59
Polacy mają wiele wspólnego z Żydami: uważają się za naród wybrany, zaś Armia Krajowa to sami święci, wspaniali i bohaterscy rycerze.
anonim2013.06.21 16:06
http://wpolityce.pl/wydarzenia/56372-to-przestepstwo-ma-juz-charakter-miedzynarodowy-berlinski-prawnik-zlozyl-w-prokuraturze-zawiadomienie-o-popelnieniu-przestepstwa-przez-tworcow-serialu-nasze-matki-nasi-ojcowie
anonim2013.06.21 16:09
To efekt wieloletniej "pedagogiki wstydu". Wbijają od lat do durnych łbów, że sa źli, głupi, ułomni... Wieśniaki z czworaków łykają to jak gęś kluski. Doprowadzono polactfo do stanu, że mają extra podjarkę jak ich szkalują. Jak bita żona alkoholika, będą oprawcy bronić ile sił. To skuteczna metoda na rządy - ciągle przyginac kark do gleby. Ofiary wieloletniej przemocy stają się potulne. Nie będa walczyć o swoje nawet gdy jest to łatwe. Po to się ciągle opluwa Polskę, żeby polactfo nie buntowało sie rabowane z 90% owoców pracy. Polactfo ma największa radochę gdy się załapie na biurwę. Wtedy może sie poczuć kimś lepszym i odreagować swoje traumy na innych podludziach.
anonim2013.06.21 16:20
Wieloletnie pranie mózgownic zrobiło swoje.
anonim2013.06.21 16:21
Epifanie Alez Polacy (nie polactfo!) to oczywiście naród wybrany. I to na kilka sposobów. Raz - jako Katolicy jesteśmy następcami Narodu Wybranego Starego Przymierza. Dwa - przez objetnice Pana naszego jezusa Chrystusa uczynione siostrom Faustynie Kowalskiej i Rozalii Celakównie. Masz kompleksy? Tylko przeżuwacze kpią gdy ktoś mówi o wielkich celach. Czy świania może zobaczyć niebo? Per aspera ad astra!
anonim2013.06.21 16:22
47% niewolników.
anonim2013.06.21 16:28
Film i to tylko film .Czasem chyba nasza narodowa duma odbiera nam rozsądek. Mądry wie ,jaka była historia i prawda.Uważam ,że zarówno w szeregach AK mógł znaleźć się ktoś wrogo nastawiony do Żydów i uważam też ,że równie dobrze w szeregach Wehrmachtu mogli być żołnierze litościwi i nie będący oprawcami. Nie róbmy z AK organizacji świętoszków ,a z żołnierzy Wehrmachtu tylko samych zwyrodnialców.
anonim2013.06.21 16:34
kriswicie Żołdaki wehrmachtu byli zwyrodnialcami w dużej części dlatego że faszerowano ich pigułkami witaminowymi z dodatkiem narkotyków. Traktujmy ich odpowiednio, z godnością: Churchillowi zameldowano, że Niemcy STRACILI kilka okrętów podwodnych. Ten ze złością odparł: łodzie TRACIMY my, łodzie wroga są NISZCZONE!
anonim2013.06.21 16:35
Kriswit, ogromu niemieckiej zbrodni nie zmyje żaden litościwy żołnierz Wermachtu. A żołnierzom AK nie jesteśmy godni butów wyczyścić za to, że bronili naszej Ojczyzny.
anonim2013.06.21 17:07
Ciekawe jacy "POlacy"? Może z alei przyjaciół albo z miasteczka Wilanów. Przecież każdy POlak o niczym innymi nie marzy jak tylko o tym by Niemcy ten zbrodniczy Naród, dla egoizmu topiący Europę 2 razy we krwi eksterminujący całe narody pouczał Polaków jak to są ohydnymi antysemintikami, zbrodniażami i niech nawet nie ważą się mówić, że są ofiarami bo w pysk wy Polnische Schweine, wy jesteście untermenschen więc won do obozów bo arbeit macht frei a politykę to zostawcie nam. Hańba, za to co teraz się dzieje w Wolnej Polsce Braun, Tusk i inni volksdeutsche odpowiedzą przed sądem za zdradę.
anonim2013.06.21 17:10
Poeto nie "sami" sobie ja wyrobią, tylko dostaja gotowca że mają stać pokornie w kącie bo są śmieciami. Oto twoja "własna opinia"
anonim2013.06.21 17:21
Jak to dobrze, tak na zawołanie, móc się podeprzeć sondażami z wynikami także jak na zawołanie. Przecież oni mogą ogłosić dowolne wyniki dowolnych sondaży na dowolny temat. Od wielu lat nie mam do nich zaufania. Ubóstwo wciska się do coraz więksej liczby gospodarstw domowych. Jak będzie trzeba, to sondaże wykażą, że Polacy nie chcą jeść mięsa, masła, cukru itd., natomiast wolą, zdecydowanie, pracować po 12 godzin na dobę, na emerytury chcą odchodzić po 70-tce itp.
anonim2013.06.21 17:23
To TYLKO film i niemiecka 'licencia poetica' wkurza Polaków , ale nadal jest to tylko beletrystyka a nie dokument !!!
anonim2013.06.21 17:33
Michnik w tym momencie otwiera szampana. Brak mi sił żeby to komentować...
anonim2013.06.21 17:36
Dajcie sobie spokój, przecież to reżimowa sondażownia. W Tuskolandzie wyroki sądów są na telefon to tym bardziej wyniki jakiegoś głupiego sondażu.
anonim2013.06.21 17:38
Gdzie był ,sondaż robiony? Wśród lemingów i na czerskiej? Znowu ciemnotę nam wciskają. Tak samo Polacy popierają wyemitowanie tego paszkwilu, jak kochają tuska. Czy my, Polacy zasługujemy na to , aby traktować nas jak idiotów?
anonim2013.06.21 17:43
"Wynik sondażu może szokować" Nie za bardzo, a jeżeli już to pozytywnie. Wyniki pokazują że społeczeństwo zdrowo podchodzi do sprawy. Szokować może stanowisko Frondy oraz osób które wręcz domagają się kary za wyemitowanie tego serialu. Kubeł zimnej wody na głowy, rozsądku od tego nie przybędzie ale emocje może opadną i pozwolą z odpowiedniej albo przynajmniej z nieco odpowiedniejszej i poważniejszej strony spojrzeć na sprawę. Powagi i rozsądku życzę:)
anonim2013.06.21 18:03
A po cóż komuś prawda obiektywna w dzisiejszych czasach? Jest ona tylko jedną z wielu równoprawnych opinii na podstawie których widz czy słuchacz ma sobie wyrobić własne zdanie, własną "prawdę" a potem z zapałem ją głosić i być z niej dumnym i bladym. Oczywiście że film to beletrystyka.Na beletrystykę istnieje większe zapotrzebowanie niż na dokument więc w ten sposób można podstępnie przemyć nieprawdę do większej liczby głów. Miłośnicy dokumentu mają raczej większą wiedzę i byle fałszu nie daliby sobie wcisnąć. A w beletrystyce nawet nie za bardzo się można o te nieprawdy ciskać bo to przecież nie dokument a beletrystyka więc na taką swobodę w traktowaniu faktów można sobie pozwolić. Ostatnio wisiał w sieci artykuł o lokowaniu produktów w serialach czyli takiej nachalnej reklamie. Jako najbardziej niechlubny przykład podawano serial Klan. Serial ten podpadł mi już dawniej za nachalną euroagitację przedakcesyjną. Tutaj mamy do czynienia z czymś podobnym czyli lokowaniem historycznych nieprawd w serialu.
anonim2013.06.21 18:16
@Częstochowski Poeta: Widziałes na "Allo, allo" strzał w potylicę dziecka, debilu? POdenerwuj mnie jeszcze trochę.
anonim2013.06.21 18:25
Panie Yurku :-) Klan to szmira a UM UV to taka niemiecka 'Stawka ' więc się wybielają i próbują innym łatkę przypiąć. Dlatego trzeba powiedzieć nie z nami takie numery Brunner i śmiać się im w nos. A na boku zastanowić się nad stanem wiedzy społeczeństwa i nad tym rozpaczać a nie nad niemieckim historicalfiction. Ale to jest moje prywatne zdanie i pewnie zaraz jak zwykle ktoś mi nawtyka he he he
anonim2013.06.21 18:31
A czy ktoś protestował po emisji filmu Vaterland gdzie Rutger Hauer gra oficera SS w świecie w którym to państwa osi wygrały wojnę ? Gdzie prezydent USA szykuje się na bibę 95 urodzin Hitlera
anonim2013.06.21 18:43
Podobno wszyscy Polacy to zagorzalii filosemici?
anonim2013.06.21 18:46
Poeto w 3rp wszystkie sondaze są kłamliwe. Nie po to panowie generałowie stanu wojennego zakładali sondazownie żeby nam robić dobrze tylko żeby wciskać ludziom kit do łbów.
anonim2013.06.21 19:03
@Zerro Czyżby?
anonim2013.06.21 19:07
Ja nie chcę żeby mi jakieś "autorytety", a tym bardziej politycy, mówili co wolno mi oglądać a czego nie. To nie PRL. Zresztą w epoce netowej cenzura to absurd. Film jest ogólnodostępny na torrentach pod oryginalnym tytułem Unsere Mütter, Unsere Väter z polskim lektorem. Specjalnie sprawdziłam. Więc kto chce to obejrzy a kto nie, to nie. No dalej politycy, teraz żądajcie cenzury sieci i przewalajcie nowe ACTA, żeby ludzie nie oglądali tego na co mają ochotę, tylko to co kolejne rządy zaakceptują. Filmu nie oglądałam, nie oceniam. To jest wpis o wolności wyboru.
anonim2013.06.21 19:14
Joramie najpierw sprawdź kto zakładał, kiedy zakładał, kto siedzi obecnie w zarządach... Wierzysz że ta cała 3rp to tak na serio? demokracja wybory... Ja tam pamiętam doskonale "przełom", jak Wałęsa usiłował zatrzymać wojska CCCP w Polsce... O wielu rzeczach nie wiecie. A jak przeczytacie to zamykacie uszy bo to NIEMOŻLIWE.
anonim2013.06.21 19:24
@Detlef: Bardziej My ich lubimy niż oni sami siebie. http://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Lejkin W. Szpilman. Śmierć miasta. 1946 r. str. 82: "Policja żydowska miała bardzo złą opinię jeszcze przed wysiedleniem. W przeciwieństwie do policji polskiej, która nie brała udziału w łapankach do obozu pracy, policja żydowska parała się tą ohydną robotą. Wyróżniała się również straszliwą korupcją i demoralizacją. Dno podłości osiągnęła jednak dopiero podczas wysiedlania (…) Niektórzy uważają, że każde społeczeństwo ma taką policję, na jaką zasługuje. A za zło – za dopomożenie okupantowi przy wymordowywaniu 300.000 Żydów – należy winić całe społeczeństwo, nie tylko policję, która jest odzwierciedleniem społeczeństwa (…) A życie w getcie? Podczas, gdy dziennie umierało z głodu 5000 ludzi, inni bawili się w najlepsze." E. Ringelblum „Kronika” Luty 1941 r. "…Po tamtej stronie mówią, że „bawi się jak w getcie”. Getto tańczy. Mnoży się bezustannie ilość nowych, nocnych lokali…”
anonim2013.06.21 19:43
@@Pitekantropus Taniec przed śmiercią, ale z drugiej strony były szeregi chłopskich furmanek po pożydowkie mienie zostawione z sztetlach.
anonim2013.06.21 20:18
@ Sandra W sieci można wszystko znaleźć ale trzeba poszukać. A tu na nasze pieniądze wciska się fałsz wybielający zbrodniarzy a obrzucający błotem bohaterów. A wspólnik Hitlera - Stalin to już przecież naszym wyzwolicielem okrzyknięty jest. Udało się ze Stalinem uda się z Hitlerem
anonim2013.06.21 20:21
Bardzo dobrze że pokazali ten film w Polsce. Kilka lat temu powstanie takiego filmu byłoby niemożliwe - świadczy to o obecnej słabości państwa. Mam nadzieję że przynajmniej niektórym otworzą się oczy i zrozumieją że swojego interesu trzeba pilnować cały czas. Nikt za nas tego nie zrobi.
anonim2013.06.21 20:23
Jak ktoś przytomnie napisał, nie "Nasze matki, nasi ojcowie" tylko: NAZI MATKI, NAZI OJCOWIE ale o czym mowa Już niedługo Kalifat Brandenburski nauczy potomków nazistów gdzie ich miejsce.
anonim2013.06.21 20:48
W PZPR było 3 mln + SD + SL + rodziny. Zero zdziwień.
anonim2013.06.21 20:54
Może to dowodzić, że tych 47 procent jest: a) ojkofobami b) masochistami c) świadomymi odbiorcami, którzy chcą osobiście zapoznać się z kontrowersyjnym utworem i samemu sobie wyrobić pogląd na jego temat A może tych 47 procent jest sumą (albo iloczynem) a), b) i c)?
anonim2013.06.21 20:59
@Detlef: Przestań rzęzić. Wynurzenia Jerzego Urbana: "Jednakże (…) żadnej świadomości żydowskiej, przeciwnie, obrzydzenie i pogarda w stosunku do żydowskiej hołoty, mówiącej w jidysz i chodzącej w kapotach, wrogość (…) cechująca ludzi, którzy z czegoś wyrośli i nie chcą mieć z tym nic wspólnego”. http://niezalezna.pl/41936-urban-sypie-salon Jeżeli taka postawa była powszechna, to wcale mnie nie dziwi trzyletnia kolaboracja z Niemcami, która "zaowocowała" wysłaniem 300 tysięcy istnień do komór gazowych. Czytałeś "Chleb rzucony umarłym"? Moja Babcia opowiadała o próbach Armii Krajowej, nakłonienia Żydów, aby część pieniędzy jakie mają dzięki handlowi z Niemcami, przeznaczyli na zakup broni która zapewne wnet im się przyda. GWno - nie chcieli słuchać, nie wierzyli! Myśleli, że wszystko da się załatwić za pomocą kasy. "Podczas, gdy dziennie umierało z głodu 5000 ludzi, inni bawili się w najlepsze."!!! Dla mnie, oni są kanibalami i z tego powodu są niebezpieczni. Nawet dla samych siebie. Jak myślisz, dlaczego państwo żydowskie powstało dopiero w 1949 roku (pierwszy Kneset mówił po polsku)?
anonim2013.06.21 21:52
nie jest źle, to i tak mniej niż popierających jaruzela i juntę ....
anonim2013.06.22 5:30
@ LucjjanHenryk POlacy to nie Nazi POlacy tylko QuasiPOlacy . Brzmi podobnie he he he Ale i tak uważam że pisanie w każdym wyraie p i o kapitalką to dziecinada. Chcesz coś zmienić? To okazja jest przy urnie , tylko trzeba pójść a nie cudować narzekać i siedzieć w domu
anonim2013.06.22 6:08
Rawedgebelts, mów o sobie jak mówisz, że czlowiek to świnia. AK działała w warunkach brutalnej wojny prowadzonej, przez niemieckie bestie. Zadaniem armi było zabijanie wroga który napadł na Ojczyznę i to wszelkimi sposobami. Gdyby żołnierze się modlili zamiast walczyć i zabijać, to może by nas nie było na świecie.
anonim2013.06.22 7:24
no dalej , uczmy młodych historii z seriali niemieckich...na rezultat nie będzie trzeba długo czekać ( książek nie czytają,historii w szkole prawie nie ma, prawda nie za bardzo ich obchodzi- rewelacyjny target manipulacji)
anonim2013.06.22 7:32
Sandra102, dziecko naiwne, czy TVP wyemitowała ten serial, bo takie było zapotrzebowanie społeczne?! Czy nie czujesz tu smrodu poprawności politycznej? Czy nie rozumiesz, że ciągle są Polacy, dla których "jak telewizja pokazała, to coś musi być na rzeczy"? Czy zamiast wizji leczących kompleksy powojenne Niemców, nie należało wyemitować rzetelnego programu historycznego o tej tematyce? Czy nie rozumiesz, że przy żałośnie niskiej wiedzy historycznej współczesnych Europejczyków, takie filmy zasadniczo kształtują powszechną świadomość o historii? Czy prawda historyczna ma jeszcze jakąś wartość?
anonim2013.06.22 14:32
Bardzo dobrze że TVP wyemitowała ten serial. Przecież nikt normalny w Polsce nie uwierzy że to co jest w tym serialu pokazane to prawda. Przynajmniej poznaliśmy jak nas widzi świat. Bo zamknięcie oczu i udawanie że nic się nie dzieje nie zmieni faktu że ten film został sprzedany jako hit do 60 krajów na świecie w tym Stanów Zjednoczonych.
anonim2013.06.22 21:48
Musiałem wykazać się silną wolą by obejrzeć serial do końca bo już w 1 odcinku po 10 pierwszych minutach zobaczyłem rozpromienionego człowieka narodowości Żydowskiej który ma kolegów z Wermachtu i żegna ich w drodze na wojnę. Oczywiście w serialu były wzmianki o obozach tylko nie wiadomo jakich. O wywózce Żydów tylko nie wiadomo gdzie??. Ale Niemiecka telewizja oczywiście nie omieszkała sprecyzować stosunku AK do Żydów która by ich topiła jak koty”[....]. Po takiej dawce rozrywki i historii czytam komentarze takie jak: „Nie róbmy z AK organizacji świętoszków ,a z żołnierzy Wehrmachtu tylko samych”[....] I drugi: „A ja jestem pewien, że i w szeregach AK było wiele prywaty i chamstwa i bezbożności. Dokładnie tyle co obserwuję w społeczeństwie nam współczesnym. Cała ta historia z jej mitami o dobroci i świętości pewnych grup i ugrupowań to kpina.”[...] A w serialu tak na dobrą sprawę to były tylko króciutkie epizody z AK w całej fabule filmu. A jednak te krótkie epizody nic nie znaczące jakby się mogło wydawać wywarły oczekiwane reakcje. Pomijam wcześniejsze tego typu podobne komentarze. Poziom historii nie jest jednaki u wszystkich to fakt, Ale nie oto chodzi czy ktoś zna dobrze historię czy nie, Chodzi o przekaz. Po wojnie AK dalej była w podziemiu przez okupację komunistyczną. W wolnej Polsce kiedy zaczyna się o tym mówić mało kogo to obchodzi bo to było dawno. Dla większości przeciętnych ludzi to Anglia i USA pokonały III Rzeszę. Poza tym przez lata komunistycznej okupacji nasza rola w II wojnie była znikoma na arenie międzynarodowej. Po Ocaleniu Anglii gdzie wielką rolę odrywały dywizjony Powietrzne słynny 303 po wszystkim Anglicy odwracali się plecami siłą wyrzucali nas na bruk albo wpychali w ręce okupantów komunistycznych mając pełną świadomość co czeka tych którzy wrócą. Niemcy nie nakręcili tego serialu bez powodu tylko ktoś o małym rozumku takim jak miś Puchatek może myśleć że to tylko film. Tekst z filmu : "Wojna wyzwala w nas to co jest najgorsze"[...] powtarzany jeszcze parę razy zbija widza z tropu nawet tego znającego wątki historyczne. Bo mordowanie podczas okupacji niewinnych ludzi hodowanie czystej rasy w "Lebensborn" To są fakty. Film jest propagandowy tego nikt nie zatuszuje. Film ukazuje Niemcy które napadły na Rosję która z kolei wzięła odwet i zepchnęła Niemcy do Berlina a Polacy to drobne antysemickie złodziejaszki którzy zostawiają ludzi na pewną śmierć w wagonach. Spotyka ich za to kara?? jaka?? Ano taka medaliony trzymane w ręku przez niemieckiego oficera Te które nosił na szyi dowódca AK. W ostatnim czasie całkiem w realu czytam że Niemcy i Rosjanie razem ćwiczą militarnie a Rosja przeprowadza atak bombowy na Warszawę. Bardzo dużo mówi się w komentarzach o rozsądnym myśleniu więc proszę rozsądnie podejść do filmu. Mając jakiekolwiek podstawy historii nie można mówić ze film jest ok bo nie jest Niemcy napadły na Polskę tak jak na inne kraje. A film zaczyna się motywem jak Wściekli Agresorzy z 20 Gonią bezbronnego osamotnionego brata który jest tatki filigranowy a którego zmienia zła wojna.