01.02.20, 08:21fot. PO RP, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr, zdj. edyt.

,,Polexit''. Żałosna strategia kandydatów opozycji

1. Dzisiaj  mamy pierwszy dzień kiedy W. Brytania jest już poza Unią Europejską, choć jeszcze przez najbliższe 11 miesięcy w jej relacjach z 27 krajami członkowskimi nic się nie zmieni, do 31 grudnia trwał będzie okres przejściowy.Emocje wokół wyjścia tego z UE wyraźnie opadły po tym jak Boris Johnson doprowadził do przedterminowych wyborów i zdecydowaną kampanią w której deklarował, że ostatecznie wyprowadzi W. Brytanię z UE, te wybory wygrał.

Przełamał w ten sposób opór w Izbie Gmin , doprowadził do ratyfikacji renegocjowanej umowy z UE-27, osłabił sprzeciwy płynące z  Irlandii Północnej i Szkocji i mimo tego, że w W. Brytanii ciągle jest wielu przeciwników decyzji o wyjściu z UE, to właśnie się ona materializuje.

2. W sytuacji kiedy w emocje wokół wyjścia W. Brytanii z UE osłabły, polska opozycja coraz intensywniej nasila narrację o jakoby przygotowywanym Polexicie przez Zjednoczoną Prawicę.   

Coraz częściej tego rodzaju stwierdzenia upowszechnia kandydatka Platformy  Małgorzata Kidawa -Błońska, która wczoraj na jednym z portali społecznościowych napisała „Czytam co mógłby nam zgotować niedługo Andrzej Duda. Dopilnuję, żeby to się nie wydarzyło. Brexit”, dołączając do tego swoje zdjęcie z gazetą na okładce której znajduje się wielki napis Brexit.

Podobną narrację stosuje marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który odbywa coraz więcej spotkań w terenie i na jednym z ostatnich w Rzeszowie przekonywał zebranych, że prezydent Francji Emmanuel Macron przyjeżdża do Polski na spotkanie z nim, a później, że Brexit  jest jak koronawirus i mogą się nim zarazić kolejne kraje takie jak Węgry i Polska.

3. Strategię straszenia Polexitem podpowiadał z kolei kandydatowi Lewicy na prezydenta  Robertowi Biedroniowi były premier, a obecnie europoseł z listy Kolacji Europejskiej Marek Belka.

Odbyło się to na prezentacji w Parlamencie Europejskim książki prof. Wojciecha Sadurskiego, który jest zagorzałym krytykiem rządów Zjednoczonej Prawicy, zorganizowanej przez europosła Radosława Sikorskiego.

Sadurski domagał się na tym spotkaniu od europosłów z zagranicy, zwiększenia presji na polski rząd, mówił między innymi „powinniście pomyśleć o zmianie łagodnego podejścia, które mówi o  zagrożeniu dla praworządności na takie, które stwierdza, że już nastąpiło złamanie praworządności”.

Zachęcony takimi wypowiedziami przedstawicieli naszego kraju uczestniczący w tym spotkaniu hiszpański lewicowy europoseł Juan Fernando Lopez Aquilar, który przewodniczy Komisji Wolności Obywatelskich PE wołał „co jeszcze może zrobić Parlament Europejski? Czego jeszcze można od niego oczekiwać? Bo my w obecnej sytuacji zrobiliśmy wszystko co możliwe”.

4. Głos w debacie zabrał także europoseł Marek Belka, który najpierw zwrócił uwagę przedstawicielom opozycji, że będzie im trudno wygrać zbliżające się wybory prezydenckie w Polsce.   

Przy okazji chyba nieopatrznie pochwalił rządy Zjednoczonej Prawicy stwierdzając „polityka socjalna jest najważniejsza dla większości ludzi i z reguły to właśnie ona dostarcza politykom głosów w czasie wyborów” i dodał „ ta polityka przyczynia się do  ogromnej popularności Prawa i Sprawiedliwości”.

Skoro więc nie uda się przekonać wyborców jeszcze lepszą ofertą polityki społecznej , to kandydaci opozycji w wyborach prezydenckich powinni podkreślać „że stawką w  tych wyborach jest Polexit”, członkostwo w Unii Europejskiej”.

Strategia opozycji ma więc być z grubsza następująca „skoro jej kandydaci na prezydenta  nie mają atrakcyjnego programu dla Polaków, to powinni nastraszyć wyborców Polexitem i zapewnić ,że oni na to nie pozwolą.

Ale ta strategia była już realizowana i w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego i  w wyborach parlamentarnych i nie przyniosła opozycji sukcesu, więc i wyborach prezydenckich sukcesu dać nie może.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Antek z Czerniakowa2020.02.2 9:54
Czy ta platformiana żulia nie wstydzi się przed Brukselą za tą starą babę kłapiącą sztuczną szczęką banalne pierdoły i infantylne opowiastki ???
Foster2020.02.2 9:53
Przypomnijcie mi - kto nazwał UE wspólnotą wyimaginowanych państw ?
Antek z Czerniakowa2020.02.2 10:02
- Andrzej Duda -prezydent RP i miał rację, UE to dalsza pohitlerowska okupacja tym razem ekonomiczna całej Europy. Niemcy jako rasa panów, od zarania dziejów musieli mieć swoich niewolników.
adolfina 2020.02.2 2:05
Ciocia Klocia wyemigrowała do UK. I po kłopocie. Zdążyła przed Brexitem. Aniela Wacława
Argon2020.02.1 20:33
Niech ktoś raz na zawsze zamknie mordę tej purchawie. Starej suczy uciąć ozór i łapy, coby nie pisała, gdy nie będzie już szczekać.
J.P2020.02.1 16:25
Strategie dzielimy na skuteczną i nieskuteczną. Jaka ona będzie to się dopiero okaże. Strategia PiSu, czyli bazowanie na zasadzie- dostaniecie różne pińcet plusy okazała się skuteczna. Czy to było mniej żałosne? Nie wiem ale skuteczne na pewno.
Nina2020.02.1 13:23
Mam apel do wszystkich myślących i mądrych polskich patriotów zacznijmy odmawiać różaniec by Polska jak najszybciej wyzwoliła się z pod okupacji lewackiej szatańskiej UE. Obecna unia realizuje dawny plan Hitlera i chce bez jednego starzału zrobić sobie z Polski swoją kolonię. Nasi przodkowie walczyli o wyzwolenie z niewoli grabieżcy, a obecnie ci u władzy zarówno z prawicy jak i poprzednio z lewicy pchają nas w niewolę szwabsko-francuskiej zarazy.
STANISLAW2020.02.1 12:52
"W sytuacji kiedy w emocje wokół wyjścia W. Brytanii z UE osłabły, polska opozycja coraz intensywniej nasila narrację o jakoby przygotowywanym Polexicie przez Zjednoczoną Prawicę" - - Jeżeli oPO nadal będzie starał się w UE grolować Polskę, to znaczy, że chce jej pol-exitu i do niego dąży!
babcia2020.02.1 10:35
Matko i córko babo opamiętaj się
Polak Ateista Dumny Gej 2020.02.2 12:28
broń Boże Polskę przed tą wywłoką
Elektor2020.02.1 9:37
Głupoty opowiadają. PiS tak samo jak PO, SLD i PSL to eurofanatycy, nie po to nas zaciągali do kołchozu, żeby z niego wychodzić.
Polak2020.02.1 9:06
Straszenie wyjściem jednych a straszenie pozostaniem innych to brednie jakieś . Trzeba po prostu rozważyć czy się Polakom i Polsce opłaca bycie w UE.Osobiście więcej przemawia za wyjściem : 1.Ekonomia UE więcej zabiera niż daje Polsce. 2.UE wtrąca się do naszych spraw i dyktuje warunki,narzuca własne prawo,szantażuje. Do plusów należy swobodny przepływ ludzi(ale też terrorystów,szpiegów) i towarów (ale i zalew towarami zachodnimi)
anna2020.02.1 9:00
Anglicy szybko się zorientowali co to jest UE że to kolejny kołchoz , a teraz ci nasi totalsi robią wszystko żeby z tego kołchozu zwiać , robią zwyczajnie krecią robotę , wina oczywiście będzie naszego rządu , kiedy ci unijni komisarze się zorientują o co tak naprawdę chodzi totalsom,
anonim2020.02.1 8:52
Jeśli Unia Europejska ma wyglądać jak ZSRR po liftingu to Polacy mówią jej NIE. To są pozorne wolności, co już widać. Projekt UE skończy się zamordyzmem.
Alojzy Cedzidło2020.02.1 8:39
Bo nie będzie polexitu tylko wypierpol. Niewolnicy kulawego będą, jak to mają we zwyczaju, mówić jedno, a robić coś przeciwnego. Czyli zrobią wszystko, zeby nigdy więcej żadna UE nie odbierała suwerennośi Kaczyńskiemu, jednocześnie wrzeszcząc, że my chcemy być w Unii. A że Unia nas nie rozumie, że jest niepoinformowana, że działa pod wpływem zdrajców donoszących na Polskę, to cóż my winni? Chcemy być w, ALE, ALE, ALE, ALE, ALE : -na równych prawach -nie w takiej -w takiej do jakiej wstępowaliśmy a nie takiej jaka jest teraz -w Unii Narodów a nie w jakimś eurokołchozie - Europa to chrześcijaństwo, a chrześcijaństwo to katolicyzm, a prawdziwyu katolicyzm to polski katolicyzm, E. musi być polsko-szowinistyczno-katolicka albo nie będzie jej wcale -chętnie przyjmiemy UE do Międzymorza, - nasi geniusze wymyślą milion powodow dla których unia jest obrzydliwa i powinna przyjąc dyktat Kaczyńskiego, np uczynić go pierwszym Cesarzem Imperium Europejskiego i zapewnić dynastii która zrodzona z jego lędźwi tysiącletnie panowanie. A jak nie ma dynastii bo lędźwie nie ochotne, to wicie, rozumicie, UE to nie UE, nikt nam nie powie, że czarne jest czarne a białe,białe.
Topek2020.02.1 8:35
Bzdury!!! To nie straszenie Polexitem ale jeżeli ten rząd nie przestrzega zasad wspólnoty i razem z Węgrami jest osamotniony i jest czarnym kotem to powinien oficjalnie opowiedzieć się za wyjściem z Unii a nie zachowywać się jak tchórz, menel i żebrak, nie robie nic ale dajcie pieniądze. Tak jak pseudo katole którzy nie chcą podporządkować sie Benedyktowi i stolicy apostolskiej, niech sobie stworzą własną sekte ale bez nazwy katolik. Ciekawe ilu wtedy będą mieli zwolenników tchórze!
Dumi2020.02.1 8:35
Jeśli chodzi o mnie to polexit może być. Jednocześnie powinniśmy wypowiedzieć umowe klimatyczną. Ale to narazie niestety nierealne. Z drugiej strony taka opozycja jak PO i lewica to opozycja wymarzona dla PiS... Dzięki ich skargom do UE,etc. słupki sondażowe PiSowi tylko rosną bo Polacy nie lubią donosów na własnych kraj a tym bardziej bezczelnych zachowań Jurovej czy Timermansa. Ale i ta dwójka podbija słupki sondażowe PiSowi. Nie mniej sytuacja zrobi się nie ciekawa, gdyby doszło do blokowania pieniedzy unijnych przyznanych Polsce. Ale wówczas tłumaczeni PO, że oni nie donoszą na Polske a na PiS też, w mojej ocenie, nabije kolejne poparcie PiSowi. Co by nie mówić politycy PO i SLD szkodzą Polsce. Sorry, taki opozycja tworzy klimat...
anonim2020.02.1 8:33
Nigel Farage w PE - ostatnie przemówienie (tłumaczenie PL) POLEXIT jest realny? youtu.be/uRDh3yQTOVk?t=333
anonim2020.02.1 9:15
Pamiętam zamordyzm ZSRR, i można by dużo w tym temacie, dlatego też na drugi taki podobny projekt nie ma mojeje zgody! To zawsze kończy się źle.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.02.1 8:32
Ale 'wypierpol' jest jak najbardziej możliwy! Ja natomiast, jak i wielu normalnych Polaków, chciałabym 'wypierpis' lub 'deathkacz'!!!
ten tego2020.02.1 8:55
ty, jak i wielu "Polaków" zza Fontanki...........