23.05.15, 15:26

Polska: Skazano nastolatkę, bo broniła wartości

Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał nastolatkę, która w czerwcu ub. roku w ramach protestu przeciwko bluźnierczej pseudosztuce „Golgota Picnic” rozpyliła podczas jej odczytu aerozol o nieprzyjemnym zapachu.

„Kierowałam się swoją wiarą i broniłam wartości, które są ważne dla Polaków” -powiedziała po ogłoszeniu wyroku Maria Kołakowska.

Kilkanaście osób, które towarzyszyły dziewczynie w chwili ogłoszenia wymiaru kary zaczęli skandować: „Hańba”, „Precz z komuną”, „Niech żyje Stalin”, „Zakłamany sąd”.

Po kilku minutach, kiedy protestujący opuścili salę rozpraw, sędzia mogła dokończyć odczytywanie wyroku i jego uzsadnienie. Uniemożliwiło to dalsze odczytywanie wyroku.

Jak podkreślała Sędzia Adriana Leśniańska postawa 18-latki stanowiła zakłócenie porządku i spokoju publicznego.
„Nie miało to jednak znamion czynu o charakterze chuligańskim. Wyrażana przez obwinioną postawa, wystąpienie w obronie własnej wiary, w realiach tej sprawy nie może zostać bowiem ocenione jako działanie „bez powodu” lub „oczywiście błahego powodu”, w szczególności gdy zwróci się uwagę na kontrowersje i spory wywołane przedstawieniem „Golgota Picnic” nie tylko w skali Gdańska, ale też innych miastach czy krajach” — uznał sąd.

Według sądu zachowanie Kołakowskiej nie może być jednak usprawiedliwione prezentowanym przez nią systemem wartości.

„Nie będę się poddawała. Będę dalej walczyła. Nie wyobrażam sobie czegoś takiego, że dostaję 20 godzin prac społecznych w sytuacji, gdy np. grafficiarze mający większe przewinienia ode mnie dostają mandat. To jest dla mnie śmieszne, nie uznaję tego wyroku, na pewno będę się odwoływać” — powiedziała dziennikarzom 18-latka na korytarzu sądowym.

Marysia uczy się w jednym z gdańskich liceów ogólnokształcących.

– Kto został skazany, dziewczyna, która jest wolontariuszem, która pracowała przy ekshumacjach na cmentarzu garnizonowym – powiedziała po wyroku Anna Kołakowska, matka Marii.

„Sąd nie uznaje naszego prawa do protestu. Wyrok skazujący jest skandaliczny”
— komentuje Andrzej Kołakowski, ojciec Marysi, w rozmowie z Radiem Maryja.

Według jego relacji, adwokat na poprzednim posiedzeniu sądu wykazał bezzasadność zarzutów.

„Natomiast sędzia – jak sądzę – kierując się powodami politycznymi, wydała wyrok skazujący i uznała ją za winną naruszenia porządku publicznego. Odbieramy to, jako zakaz wyrażania protestu”
— oburza się Andrzej Kołakowski.

Sąd nie dopatrzył się też w zachowaniu uczestników spotkania: zaatakowali Marię Kołakowską, zarzucili kurtkę na głowę, wywrócili i lekko poturbowali, niczego karygodnego.

Piątkowy wyrok nie jest prawomocny.

KZ/Naszdziennik.pl/Radiomaryja.pl

Komentarze

anonim2015.05.23 15:31
Można to gdzieś zobaczyć? Czy to przypadkiem nie jest kolejne "wręczanie ulotek" lub "pytanie o wsi". Druga sprawa, wpisy na portalu to nie sms-y pisane w pośpiechu: "Po kilku minutach, kiedy protestujący opuścili salę rozpraw, sędzia mogła dokończyć odczytywanie wyroku i jego uzsadnienie. Uniemożliwiło to dalsze odczytywanie wyroku.".
anonim2015.05.23 16:00
@KrzysiekWarszawski prawo jest takie, że nie wolno publicznie obrażać czyichś uczuć religijnych. No, ale sądy w Polsce składają się ze struganych papugów, co jak przechodzą obok kościoła to spluwają zgodnie z nakazami własnej religii. A spróbuj ją obrazić...
anonim2015.05.23 16:29
Pokręć masz racje, tym razem niestety muszę być po stronie lewactwa - to było spotkanie zamknięte, każdy kto tam szedł wiedział co zastanie - po co się tam pchała? A wyobraź sobie że lewak wchodzi na spotkanie np. p Kaczyńskiego z sypatykami PiS i nagle coś rozpyla - śmierdzi, nie wiadomo co to, czy nie coś trującego? Sam na kopach takiego delikwenta bym wywalił i zgłosił sprawę na policję - takich rzeczy po prostu się nie robi...
anonim2015.05.23 16:30
@pokręć Zdaje się, że tej sztuki nie odczytywano publicznie. Poszła tam, gdzie nie powinna. Chcesz powiedzieć, że jesli ja w własnym domu w rozmowie z kolegą skrytykuję waszą wiarę lub nawet obrażę twoje uczucia religijne, to masz prawo przyjść i rozpylić mi smród w domu?
anonim2015.05.23 17:04
Anita F - Na Golgocie Jezus oddal za nas zycie, cierpal z milosci do nas. Ktos moze nie wierzyc w odkupiencza Moc Ofiary Jezusa, ale kazdy powinien przyznac, ze to miejsce cierpinia. Miejsce na ktorym Jezus, i nie tylko On cierpial. Miesce kary smierci i to okrutnej smierci, gdy juz sama kara smierci jest niehumanitarna. Sa pewne swietosci, pewne wartosci, Auschwitz, Gologota, pewne miejsca, pewne symbole, ktorym nalezy sie szacunek. I tak samo jak w Auschwitz gineli ludzie, tak samo na Golgocie. To miejsce wielu ukrzyzowan, wielu ludzi, a dla nas chrzescijan - miejsce tym szczegolniejsze, bo tam dokonalo sie nasze Odkupienie. Dla tego tego typu spektakle nie tylko sa pogwalceniem wartosci chrzescijanskich, ale ogolnie wartosci ludzkich. Jeszcze raz napisze, ze tam gineli ludzie, to miejsce pamieci. Ludzie, ktorzy moze i popelnili jakies winy, ale byli ludzimi, i nie zaslugiwali na kare smierci. I cierpial tam Jezus, ktory przyszedl aby dac nam przebaczenie. On ktory gdy Sw Magdalena miala zostac zabita potraktowana w sposob tak nieludzki i niesprawiedliwy, stanal w jej obronie. On ktory chlebem karmil glodnych, uzdrawial chorych, uwalnial zniewolonych, ktory czynil tyle dobra, musial tak nieludzko cierpiec - wlasnie na Golgocie. Dla tego to miejsce powinno byc objete szacunkiem. I wlasnie ta mloda dziewczyna to zrozumiala. Zrozumiala cos czego wielu ludzi starszych od niej nie widzi. Ktos nie wierzy w Boga - trudno. Ale niech szanuje czlowieka, niech okazuje szacunek do miejsc zbrodni... tak Gologota byla miejscem zbrodni, miejscem gdzie wykonywana byla kara smierci. Daj Jezu sile tej dziewczynie i jej bliskim, i prosze by jej odwaga, mestwo i milosc do Ciebie nie pozostala bez nagrody, zeslij prosze morze łask. Amen.
anonim2015.05.23 17:13
Co Wy wypisujecie? Kara jest za ROZPYLENIE AEROZOLU CZYLI ZAKŁÓCENIE PORZĄDKU a nie za bronienie wartości. No i słusznie, nie można bezkarnie łamać prawa. Po co cokolwiek rozpylała? Wg mnie to bardzo dziecinne i niemądre. Złamała prawo - to kara musi być.
anonim2015.05.23 17:20
A gdyby miała inne przekonania i broniła przekonań rozpylając gaz w kościele, w trakcie mszy?
anonim2015.05.23 17:24
No szkoda że akurat tam mnie nie było. Uwielbiam takie sytuacje kiedy można bardzo energetycznie stanąć między panienką a jakimś damskim bokserem. Jeszcze się nie zdarzyło żeby taki maczo nie pocałował podłogi. BTW, nie ma lepszego sposobu na podryw.
anonim2015.05.23 17:27
agnieszka10 Człowiek Motyl z Łodzi jakoś nie został skazany, a też zakłócał porządek. Jesteś głupia jak każdy lewak.
anonim2015.05.23 17:31
Po wpisać czuć, że tu dzieci grasują w jakiejś części.
anonim2015.05.23 17:37
całe to "przedstawienie" to była klasyczna Mowa Nienawiści wobec Chrześcijaństwa, polegająca na opluwaniu w wulgarny sposób symboli i postaci kluczowych dla wiernych. Zważywszy na to, że tzw 3RP świadomie i z premedytacją odstąpiła od wykonywania Prawa - zgodnie z Kartą Praw człowieka ONZ i polską Konstytucją - każdy obywatel ma prawo i a często i OBOWIĄZEK stosować wszelkich współmiernych środków aby Prawo było przestrzegane. Panienka nie mogła zastosować Zatrzymania Obywatelskiego z powodów przewagi liczebnej osób popełniających Mowę Nienawiści - więc użyła innych metod aby wyrazić swój Stanowczy Protest.
anonim2015.05.23 17:51
Wkrótce skończy się wam ta radosna twórczość w nabudowie rodem z epoki Stefana Szechetera, bandyci w togach! Mało co i ta zdzira skazałaby tę mądrą i dzielną dziewczynę jak "Inkę". Postkomusze draństwo do n-tej!!! Brak słów.
anonim2015.05.23 18:13
Herman - z czym ty się na głowę zamieniłeś.Fronda protestuje przeciwko karze za obronę wartości.Ja natomiast zwracam uwagę że można bronić również przeciwstawnych wartości i czy fronda wtedy zaprotestuje.Więc dlaczego nie protestuje, że już trzy lata bez wyroku siedzi w psychiatryku facet, który rzucił farbę na osłonę obrazu jasnogórskiego?
anonim2015.05.23 18:23
KW nie *cenzura* tylko karanie za Mowę Nienawiści. Nie jest mową nienawiści sprzeciw wobec, ani artykułowanie przyjaźni bądź wrogości. Do tego każdy ma prawo, kochać bądź nienawidzić. Ale jest nią wulgarność wobec, brutalne ośmieszanie i odczłowieczanie, groźby, poniżanie, sprzeciw połączony z poniżającym *odczłowieczaniem* wroga. Wbrew temu jak tokujesz, żądamy karania nie za sam fakt bycia kimś tylko za fakt wykonywania przestępstw, praktykowania totalitarnych faszyzmu i kulturkampfu. Np pałowanie *małżeństwami* gejuf to typowy kulturkampf i faszystowski atak aparatu państwowego na nasz Język, Styl Życia i urządzenia cywilizacyjne nie będące własnością Państwa. Oprócz tego prowadzi to do najpoważniejszego łamania Praw Dziecka. Ci *inni* których tak bronisz usiłują po prostu zawłaszczyć i zniszczyć nasz świat. Stawimy temu nazizmowi opór. Prawo, Sądy, Milicja i w razie potrzeby Armia będą po naszej stronie. Demokracja zwycięży. Naród Suwerenny i Uzbrojony obroni swoje Prawa i Wolności. Agentura Rewolucji zostanie surowo ukarana.
anonim2015.05.23 18:28
Hey Bro! Facet z Częstochowy sam popełnił Mowę i Czyn Nienawiści. Gdyby protestował w ten sposób przeciwko jakiejś Mowie Nienawiści - byłby prawie okej. Ale Obraz nie jest Znakiem Nienawiści przeciwko któremu protest jest jakkolwiek uzasadniony.
anonim2015.05.23 18:57
AniiiitoEFFFF Sry, ale więcej LOGIKI Jeśli Cywilizacja zbudowana na tej *nieracjonalności* jak pleciesz okazała się najsprawniejszym bytem na naszej Planecie, stworzyła 100% liderów wszystkiego - to jest właśnie dowód, że podstawy są ultra-racjonalne i po prostu najlepsze. Srt, Lemmis, ale wszystkie inne nieudaczne anty-cywilizacje to porażka.
anonim2015.05.23 19:30
AFko sry, ale to ty nie rozkminiasz ani implikacja ani równoważności. Cywilizacja to zasady, etyka. Wynikają wprost z chrześcijaństwa. To Chrześcijaństwo wyprodukowało najlepszych Wodzów, Żołnierzy, Kupców, Mieszczan i Chłopów. NASZA cywilizacja jest oparta w 100% na Chrześcijaństwie Wasza zakichana euro-gejo-syfcywilizacja opiera się na wartościach wprost przeciwnych i właśnie widać, że *przetrwa* jeszcze MOŻE 2 dekady. Ot i implikacja. Jak nie rozkminiasz zasad - cóż, nie każdy musi być Piśmienny. Wam wystarczą taczskriny i machanie małpami jak małpy w rytm bajeranckich kafelków.
anonim2015.05.23 19:37
Skandaliczna manipulacja. Nie "broniła wartości", tylko rozpyliła śmierdzący gaz i utrudniła życie innym ludziom. Jej motywy nie mają ŻADNEGO znaczenia. Równie dobrze ateiści mogliby wrzucać takie rzeczy do kościołów "broniąc swoich wartości", ABSURD I ZAKŁAMANIE
anonim2015.05.23 19:38
Zresztą widać, jacy rodzice, taka córka....
anonim2015.05.23 19:48
Karolo na "pikniku" manifestowano Agresywną Mowę NIENAWIŚCI opluwając i poniżając chrześcijan. Tylko absolutny ignorant moralny i prawny może kłamać że motywy są bez znaczenia. Motywy mają ZASADNICZE znaczenie - jak spiorę chłysta z motywu rabunkowego to jestem bandytą, jak spiorę chłysta z motywu obrony przez włamywaczem to działąłem w samoobronie, jak spiorę chłysta który kopie po twarzy leżące dziecko jestem obrońcą kopanego dziecka. Jakieś wątpliwości, obrońco nienawistników?
anonim2015.05.23 20:05
Coraz mniej mam ochotę mieszkać w tym dzikim kraju-lewackie trolle opluwają kościół i wierzących bo nie pasuje to do ich zdegenerowanej wizji świata-gdzie prawa mają pedały, transwestyci zwierzęta a normalni ludzie zap....ją za grosze i są traktowani jak bydło, bez praw.Właśnie takie barany bez sumienia popieraja obecne status quo-bo są zbyt egoistyczni i tępi,żeby pomyśleć.Gdyby nie wiara, Kościół to Polska do dziś by była pod butem zaborców-ale łatwiej kłamać, że KK zabiera wolność.
anonim2015.05.23 20:11
AF nie masz żadnych argumentów. *współczesna* euro-zgnilizna zaprzecza WSZYSTKIM, absolutnie wszystkim Wartościom Chrześcijańskim Wszystko zostało zanegowane i przerobione na swoje przeciwieństwo lub wulgarną parodię. Odebrano ludziom chyba wszystkie Prawa i Wolności zaszczuwając ich takim nawałem propagandy, że *uwierzyli* Więc nie xxxxxxx farmazonów o *dalszym rozwoju* Stąd też expresowe wymieranie cywilizacji nieudaczników, frajerów jakich świat nie widział.
anonim2015.05.23 20:43
AFo a jakież to Wartości Chrześcijańskie które budowały NASZĄ (nie waszą, naszą) Cywilizację nie zostały odrzucone. Daj JEDEN przykład, nieuku.
anonim2015.05.23 20:48
KWawa państwo TOTALITARNE to jest TERAZ. Wszystko ma pod ścisłą kontrolą. Wszystko podlega urzędom. Nic ci nie wolno, poza tym na co ci waaadza łaskawie pozwoli. Ponieważ już wymordowano tych co by się mogli bronić, już dalej nie mordują... już nie mają kogo. Teraz wystarczy że zgnoją finansowo zamienią w pariasa i porwą dzieci (jak kto ma).
anonim2015.05.23 21:03
KW jak to nikt nam *niczego* nie zabrania? Na przykład usiłujecie przemocą policyjną i prawną zabronić nam życia w kraju bez oszustów opluwających nasze uświęcone sakramenty jak małżeństwo, robiących sobie z nich wulgarne jaja? Sry, ale dla nas małżeństwo to jest coś konkretnego i właśnie to coś WY usiłujecie zniszczeć, przerobić na formę wstrętną, przeciwną biegunowo temu znaczeniu które ma dla nas. To jest tępienie naszej Kultury. To jest kulturkampf. Przerabianie cywilizacji na chama. No i napastujecie via Rzont nasze dzieci w szkołach i przez media. Zwalczacie w ten podły sposób nasze wysiłki wychowawcze suflując naszym dzieciom wartości przeciwne naszym wartościom. Nie pozwolimy wam *wyjść z szafy*. Nie ma mowy. My wygramy, wy przegracie.
anonim2015.05.24 14:34
BlurogTheNecromancer coś ty paliłłłł? Buhapren? Tri? Niewolnictwo jasno jest określone jako "niesprawiedliwe cierpienie" Tylko ostatni oszust intelektualny może pluć na Kościół, bo ten dostrzegał rzeczywistość taka jak a wtedy była. Sry, Lemingen, ale z tego że są Kapłani delegowani do pracy duszpasterskiej wśród prostytutek nie znaczy że Kościół popiera ten stan. Co do niewolnictwa *kiedyś* - kościół je zwalczał, masz nawet na Drzwiach Gnieźnieńskich piękną scenę w tym temacie. Co do niewolnictwa *dzisiaj*, w europie - lemingu, teraz wszyscy są NIEWOLNIKAMI, niewolniku. Oddajesz Państwu 90% swojego dochodu, żresz co ci pozwolą, twoje dzieci (jeśli są) są poddane Przymusowi Szkolnemu wyrabiającemu potulność i posłuszeństwo. Jedyne co ci wolno to kopulować w sposób przewidziany prawem i porykiwać entuzjastycznie w rytm propagandy państwowej. Nawet sracza na *swojej* ziemi postawić ci nie wolno.
anonim2015.05.24 17:26
BULu kpisz sobie lemmi? Niewolnictwo zostało zniesione dzięki Kościołowi i poprzez Kościół, a teraz zostało przywrócone. No, oto przykład zanegowania Nauki Kościoła w syf-europie Jakieś głupie pytania?
anonim2015.05.24 17:32
Krz z Wawki może byś tak przestał ustalać nam rozpiski, kogo mamy *nienawidzić*, o kim mamy myśleć per *kał*, komu odmawiać *praw*, a komu *życia*. Nie widzisz, że to jakaś bezczelność? Może jednak nasze antypatie nie są lustrzanym odbiciem twoich sympatii?