22.05.19, 17:49zdj. screen Youtube/Prawicamedia

PORAŻAJĄCE zeznania świadka przed komisją ds. VAT! Kopacz może się bać?

Prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych, Halina Pupacz zeznawała dziś przed sejmową komisją śledczą ds. VAT. Świadek pogrążyła byłą premier Ewę Kopacz, mówiąc, że we wrześniu 2014 r. polityk- wówczas na stanowisku marszałka Sejmu- spotkała się z przedstawicielami branży paliwowej, którzy przekazali jej dramatyczne informacje o przekrętach VAT na rynku paliw. 

Wiceszef komisji śledczej, poseł Kazimierz Smoliński (PiS) przypomniał o pikiecie przed Sejmem zorganizowanej przez Izbę Paliw Płynnych w 2014 roku. Pupacz podkreśliła, że protest nie dotyczył szarej strefy, ale był zorganizowany przez firmy działające na rynku oleju oparowego i dotyczył kontroli przeprowadzonych za lata 2003, 2004, 2005, na podstawie których nałożono wysokie sankcyjne akcyzy za błędy formalne w oświadczeniach. Świadek wskazała, że dotknęło wielu uczciwych przedsiębiorców.

"Wtedy pani marszałek spotkała się z przedstawicielami branży i mieliśmy okazję, żeby na tym krótkim spotkaniu wspomnieć o tym, że jest straszny problem w paliwach ciekłych i innych, czyli na rynku oleju napędowego i benzyn (…). Mówiliśmy o szarej strefie (…) i prosiliśmy panią premier o spotkanie z branżą już w zakresie problemu, jakim jest ogromna skala szarej strefy"-mówiła prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych. Świadek dodała, że ówczesna marszałek Sejmu wyraziła zgodę na spotkanie, jednak później objęła urząd premiera i do spotkania nie doszło. 

"Na pewno problem, jaki był na naszym rynku, był bardzo dobitnie (…) przez niektórych przedsiębiorców opisywany i prezentowany"-powiedziała świadek. Prezes Pupacz podkreślała w swoich zeznaniach, że rada kierowanej przez nią instytucji wciąż dążyła do tego, aby znaleźć rozwiązania, które mogłyby zahamować rozrost szarej strefy na rynku paliw. Jak wskazała świadek, mali i średni przedsiębiorcy początkowo nie mieli świadomości nadużyć i oszustw na rynku. 

Pytana przez przewodniczącego komisji Marcina Horałę z PiS, czy Izba informowała o swoich spostrzeżeniach Ministerstwo Finansów, Halina Pupacz odpowiedziała, że „pism do MF było bardzo dużo”. Co więcej, już w roku 2012 Izba nakreśliła schemat działania karuzel VAT. Od strony resortu, jak zeznała prezes, nie było raczej "rozwiązań, które miałyby zdecydowany wpływ na powstrzymanie kuriozalnego procederu”. Wręcz przeciwnie, z sygnałów, które docierały do kierowanej przez Pupacz instyrucji, wynikało, że nieopodatkowanego paliwa napływało coraz więcej, zaś w konsekwencji spadała sprzedaż legalnie działających firm.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

west2019.05.23 7:24
Pamiętam pierwsze posiedzenia obecnie wybranego sejmu. Ów słynny ( czy ktoś to jeszcze pamięta) audyt w ministerstwach. Zanosiło się na lawinę procesów i faktyczne oczyszczenie władzy. Potem kolejne komisje sejmowe odsłaniające porażający obraz rządów POporzedników. Moje nadzieje już słabły. Teraz widzę, że wszyscy winni zaniedbań, przekrętów ( wolę eufemizmy) nadal chodzą w glorii chwały i poparcia otumanionych lemingów. Szkodzą coraz bardziej, uderzając coraz skuteczniej i śmiejąc się wszystkim uczciwym Polakom w nos. Pytam. Jak długo jeszcze ??? Czy ktoś odważy się przerwać ten krąg zła ?
Jerzy2019.05.23 0:15
ta stara qwa jeszcze żyje?
michu2019.05.22 20:21
Układ okrągłostołowy obowiązuje nadal. Nic jej się nie stanie, a wstydu nie ma ;).
anonim2019.05.22 19:55
Kto z PO siedzi? Mija 4 lata
Kinga2019.05.22 23:29
A co Polipid3, nie wiesz że jest prowadzone już ponad 2 lata śledztwo w tej sprawie? Co ty myslisz, że to tak jak palcem prztyknąć? Jest mnóstwo osób do przesłuchania i wiele tysięcy stron akt procesowych! Pewnie o tym nie wiesz,co? Tylko durnoty piszesz, aby coś tam pisać! Prawda? W AmberGold też prawie 3 lata trwało dochodzenie! Spokojnie, wszystko bedzie sprawdzone!
szcze na PiS i rydzyka2019.05.22 19:51
Jak wyłudzić VAT bez żadnych konsekwencji!? Tak to robił znany oszust w koloratce niejaki rydzyk vel kordaszewski poczęty z grzechu ciężkiego tzw. cudzołóstwa... zakon redemptorystów udziela "pożyczki" w kwocie 20 milionów złotych fundacji Lux Veritatis której właścicielem jest Rydzyk (czyli zakon pieniądze pożyczył sam sobie bo zakonnik nie może mieć żadnego majątku a wszystko co ma należy do zakonu). Za te pieniądze fundacja rozbudowuje kampus należący do związanej z Rydzykiem WSKSiM w Toruniu. Tyle że fundacja nigdy nie oddaje pożyczki! Nieruchomość zaś przekazuje na własność redemptorystom, już jako darowiznę. Przy czym odlicza sobie VAT od inwestycji w wysokości 4,3 mln zł!!! Na szczęście Urząd Kontroli Skarbowej połapał się że coś tu śmierdzi i złapał oszusta Rydzyka za rękę, ojczulek kombinator musiał te 4.3mln zwrócić! oczywiście poza zwrotem wyłudzonego VATu włos z głowy ,pazernemu klesze, nie spadł i oszust chodzi nadal na wolności!
Kinga2019.05.22 23:22
Piszesz bzdury! Jesteś chłopie NIEWIARYGODNY I TAK NIEMORALNY, że nawet gdybyś napisał prawdę, to ci nikt nie uwierzy. Tego nikt juz nie chce od ciebie czytać ! Gon się ze swoim artykułem! Nas to nie interesuje! Idż do swoich POpapranców, a nie do nas ! Strzałka!
Grizzly2019.05.22 19:25
Na resztę życia do zbierania szparagów!
Cogito ergo sum2019.05.22 18:40
Ktoś otworzył szeroko Vatowską bramę dla mafii międzynarodowych. Tylko co to za mafie? Przecież tak duże pieniądze nie pozostają nie zauważone a w dobie internetu zostawiają po sobie ślad.