„Podkreśliłem kanclerz Merkel, że żadne ustalenia, które mogłyby dotyczyć Polski nie mogą być uzgadniane bez naszego udziału - nic o nas bez nas. Pani kanclerz to przyjęła” – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej w Książu Wielkim premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu był pytany, czy Polska wspiera działania państw zachodniej Europy dot. rozwiązania kryzysu na granicy z Białorusią. Premier podkreślił, że wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą aktywnie działają, aby zmniejszyć dopływ migrantów. Wspomniał o dzisiejszej rozmowie z premierem Iraku Mustafą al-Kadhimim i premierem regionalnego rządu Kurdystanu Masrourem Barzanim, w czasie której obaj zapewnili, że z ich krajów zostaną wstrzymane loty na Białoruś.

- „Trzeba mieć świadomość tego, że wszelkie rozmowy bezpośrednie z panem Łukaszenką są mu na rękę o tyle, że legitymizują jego reżim”

- podkreślił premier.

Dwie takie rozmowy odbyła w tym tygodniu kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Premier Morawiecki rozmawiał z niemiecką kanclerz na temat koordynacji działań związanych z kryzysem na granicy.

- „Przede wszystkim podkreśliłem pani kanclerz, że żadne ustalenia, które mogłyby dotyczyć Polski i tej całej sytuacji nie mogą być uzgadniane bez naszego udziału - nic o nas bez nas. To jest jasne, i to pani kanclerz przyjęła”

- przekazał Morawiecki.

kak/PAP