29.04.17, 13:47Fot. P. Tracz, KPRM, lic. CC 0, Flickr

Premier: Wyciągnijmy wnioski z tego, co spowodowało Brexit

W piątek wieczorem premier Beata Szydło przyjechała do Brukseli, by dziś wziąć udział w szczycie państw UE w sprawie opuszczenia wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Podczas dzisiejszego szczytu przywódcy 27 państw członkowskich Unii Europejskiej przyjmą wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu. 

W rozmowie z dziennikarzami przed spotkaniem polska premier poinformowała, że na tym etapie negocjacji Polska ma trzy cele:

"Pierwsza rzecz to zagwarantowanie praw polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii, druga to jest kwestia rozliczeń finansowych i trzecia - zbudowanie możliwie najbliższych, partnerskich relacji z Wielką Brytanią, kiedy opuści ona już Unię Europejską. Mam nadzieję, że te postulaty, które będą zapisane i przyjęte w dokumencie, zostaną zrealizowane"- wyjaśniła Szydło.

"Mówiąc o przyszłych relacjach i budowaniu Unii Europejskiej opartej na jedności i solidarności musimy też wyciągnąć wnioski z tego, co wydarzyło się i spowodowało wyjście Wielkiej Brytanii z UE"- dodała szefowa polskiego rządu. 

Przed rozpoczęciem szczytu Szydło rozmawiała z premierami Węgier, Słowacji i Czech w ramach spotkania koordynacyjnego Grupy Wyszehradzkiej.

JJ/PAP, IAR, Fronda.pl