Największą częścią Funduszu Odbudowy jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF). Z tego źródła do Polski ma trafić ponad 23,9 mld euro dotacji i ponad 34,2 mld euro pożyczek. Żeby sięgnąć po te fundusze każde państwo musi przygotować swój Krajowy Plan Odbudowy (KPO). W Polsce tym procesem kieruje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). KPO będzie przełożeniem tych pieniędzy na konkretne reformy, programy i inwestycje – czytamy na stronie Krajowego Planu Odbudowy.

Krajowy Plan Odbudowy opiera się na pięciu filarach, pierwszy z nich to odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki. Projekty w ramach tego filaru mają prowadzić do wzrostu wydajności i produktywności gospodarki - powiedział w w dniu dzisiejszym premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Podkreślił podkreślił, że jednym z głównych wyzwań będzie zwiększenie produktywności i wydajności gospodarki, co powinno skutkować tym, że "życie poszczególnych obywateli, pracowników może być lepsze".

"Na tym nam przede wszystkim zależy, żeby Polacy więcej zarabiali, żeby praca Polaków była jak najbardziej produktywna" – powiedział premier.

"Dlatego pierwsza grupa projektów - ta która ma prowadzić do podniesienia innowacyjności, wydajności i produktywności polskiej gospodarki to pierwszy filar Krajowego Planu Odbudowy. Już w tej jednej części, pierwszej części, jaką jest Krajowy Plan Odbudowy, część dużego programu inwestycyjnego idącego w setki miliardów złotych, przeznaczymy w jak najkrótszym terminie czasu około 20 mld zł" – wyjaśniał premier Morawiecki.

Drugim filarem ma być cyfryzacja oraz „praca wsparta przez mechanizmy gospodarki cyfrowej, gospodarki wysoko zautomatyzowanej, zdygitalizowanej może prowadzić w kierunku uodpornienia gospodarki na wstrząsy takie, jakim był COVID-19, jakim może być w przyszłości jakaś kolejna katastrofa pandemiczna”.

Musimy podkreślił, że Polska musi być przygotowana na możliwości lepszego wykorzystywania potencjału własnej gospodarki, co wiąże się z wyzwaniami także dla rządu, ponieważ pomimo tarcz finansowych w naszym kraju „są sektory gospodarcze, które borykają się cały czas z ogromnymi problemami”

Trzecim filarem KPO ma być sprawny sektor zdrowia, czemu mają pomóc w walce z pandemią COVID-19 elektroniczne recepty, skierowania i zwolnienia. Cały system ochrony zdrowia musi działać spójnie, ale także „chcemy i musimy patrzeć na ten świat po COVID-19 jako najlepszy możliwy poziom dostępności usług zdrowotnych" - wyjaśniał premier.

Na cele KPO ma zostać przeznaczonych około 20 mld złotych.

 

mp/pap