Na dzisiejszej konferencji prasowej w Świdniku premier Mateusz Morawiecki zaprezentował program inwestycyjny Polskiego Ładu. Szef rządu zapewnił, że zaprezentowane rozwiązania „podniosą poziom produktywności całej polskiej gospodarki”.

Polski Ład to nowy program Prawa i Sprawiedliwości, który ma pozwolić polskiej gospodarce podnieść się ze światowego kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa i zasypać przepaść dzielącą Polskę od najbogatszych państw Europu Zachodniej. To oparty na pięciu filarach program, który poprawi jakość życia wszystkich Polaków.

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował dziś program inwestycji, które będą realizowane w ramach Polskiego Ładu.

- „Nasza nowa polityka gospodarcza odpowiada na główne wyzwania, które nie były w wystarczającym stopniu realizowane w III RP. Czego przede wszystkim potrzebuje polska gospodarka? Potrzebuje inwestycji, innowacji, infrastruktury, eksportu i budowy dużych projektów”

- mówił premier w Świdniku.

W ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: program inwestycji strategicznych, wsparcie dotrze do gmin, powiatów, miast i województw w całej Polsce. Każda jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła otrzymać bezzwrotne dofinansowanie do wybranego projektu inwestycyjnego. Środki trafią przede wszystkim na inwestycje komunikacyjne i ciepłownicze; projekty związane z rozwojem usług społecznych jak żłobki, przedszkola czy domy opieki dla seniorów; inwestycje kulturalne i rozwój infrastruktury.

- „Mówimy o programach, które w ciągu najbliższych trzech lat mogą przekroczyć 100 mld zł, podczas gdy roczne łączne wydatki inwestycyjne wszystkich samorządów to 50 mld zł”

- podkreślił premier.


kak/300polityka.pl, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, DoRzeczy.pl