22.11.19, 12:55Fot. Jakub Szymczuk (KPRP) via prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda w Wilnie: Stajemy tu, aby uczcić ofiarę naszych poprzedników

Dziś w Wilnie ma miejsce uroczystość pogrzebowa 20 powstańców styczniowych. Udział w niej bierze także prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką przebywa na Litwie. W trakcie uroczystości pogrzebowych prezydent podkreślał:

My, współcześni, stajemy tu, aby uczcić heroizm i ofiarę naszych poprzedników”.

Dodawał też:

Spotykamy się tutaj wszyscy: Polacy, Litwini, Białorusini, Łotysze, Ukraińcy – jako ludzie wolni, reprezentanci wolnych narodów, które są gospodarzami we własnych suwerennych państwach. Łączy nas wspólnota doświadczeń i wartości, z których najważniejszą jest dla nas wszystkich wolność”.

Podkreślił:

Upamiętniamy naszych historycznych bohaterów, ale robimy to, myśląc nie o przeszłości, lecz ze względu na wspólną przyszłość”.

Prezydent Andrzej Duda wskazywał także:

Spotkaliśmy się, aby wspólnie uczcić bohaterów powstania styczniowego, spotkaliśmy się pod znakiem Orła Białego, Pogoni i św. Michała Archanioła, godłami Polski, Litwy i Rusi, które widnieją na pieczęci rządu narodowego”.

Zaznaczył, że powstanie z roku 1863 skierowane było przeciwko imperiom carów, które niszczyły nasze wspólne państwo oraz zniewoliło narody. Podkreślił też, że powstanie styczniowe było „ostatnim akordem tej przepięknej symfonii różnych kultur, języków i wyznań, jaką niegdyś rozbrzmiewała dawna Rzeczpospolita”.

dam/PAP,prezydent.pl

Komentarze

ZwiedzaczKościołówBawiSięWPrałataImponujeBabinom2019.11.22 16:48
Pokazowy dewot wcisnął się do kościoła i sypie frazesami. Niech zrezygnuje z drugiej kadencji i zajmie się wygłaszaniem mów na pochówkach.
lady chapel2019.11.22 13:23
TU transmisja online: https://www.lrt.lt/mediateka/tiesiogiai/lrt-televizija
lady chapel2019.11.22 13:22
I pamietajmy: Unia Polsko-Litewska byla unia - z zachowaniem swojej odrebnosci, w ktorej nikt nikomu ziem nie oddawal. Kazdy mogl osiedlac sie gdzie chce (Polacy na Litwie, Litwini w Polsce - tak jak w EU) ale wilenszczyzny czy Wilna Litwa nigdy Polsce nie oddala - to Polacy sie tam licznie osiedlali ale nie oznaczlo to, ze Wilno oddane Polsce zostalo (czy to, ze Polacy osiedlaja sie dzis w UK oznacza, ze Londyn ma byc polski?).
lady chapel2019.11.22 13:18
Apel Polakow zLitwy do Polakow z RP: https://zw.lt/opinie/kozicz-marszalek-lubil-zadymy-ale-nie-takie/