13.04.21, 08:05Fot. via Wikipedia, CC 0

Prezydent Duda: Zostali zgładzeni tylko dlatego, że byli polskimi patriotami. Cześć i chwała ofiarom Katynia!

Zostali zgładzeni tylko dlatego, że byli polskimi patriotami. Dlatego, że przysięgali bronić Polski niepodległej i gotowi byli służyć jej swoją codzienną pracą” – pisze o ofiarach zbrodni katyńskiej, które dziś wspominamy, prezydent Andrzej Duda.

Jak dodaje w swoim przesłaniu z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej polski prezydent:

Wśród 21 857 zastrzelonych znaleźli się zawodowi oficerowie Wojska Polskiego oraz powołani pod broń rezerwiści: 107 naukowców, wykładowców polskich i europejskich uczelni, 1040 nauczycieli szkół średnich i powszechnych, ponad 700 inżynierów, ponad 900 lekarzy i farmaceutów, dyrektorów klinik i ordynatorów oddziałów szpitalnych, ponad 700 prawników – sędziów, prokuratorów i adwokatów, blisko 6 tysięcy funkcjonariuszy policji i innych służb mundurowych, kilkudziesięciu duchownych. Zginęli wynalazcy, przedsiębiorcy, urzędnicy, artyści, sportowcy i dziennikarze. Wierni różnych wyznań chrześcijańskich, judaizmu i islamu”.

Dalej napisał:

Nasza pamięć o Katyniu jest moralną powinnością oraz wielkim zobowiązaniem do służby Ojczyźnie. Ofiary tej zbrodni pozostawiły nam testament niezłomnego, dumnego patriotyzmu. Ich postawa inspirowała kolejne pokolenia tych, którzy wspólnym wysiłkiem wywalczyli Polskę wolną i suwerenną. Dzisiaj my kontynuujemy ich dzieło. Naszym wspólnym ideałem jest Rzeczpospolita niepodległa i bezpieczna, zasobna i sprawiedliwa, nowoczesna i strzegąca swej tożsamości”.

Poniżej zamieszczamy całość przesłania prezydenta Andrzeja Dudy:

 

                                                                                                       Przesłanie z okazji

Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

 

 

 

Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy!

 

Każdego 13 kwietnia w sposób szczególny czcimy pamięć blisko 22 tysięcy Polaków, którzy padli ofiarą potwornej komunistycznej zbrodni przeciw pokojowi, ludzkości i narodowi polskiemu. Akt ludobójstwa, jakim był mord katyński, trwa w naszej pamięci historycznej jako bolesna rana i przestroga.

 

Po 17 września 1939 roku ponad połowa terytorium Rzeczypospolitej znalazła się pod okupacją ZSRR. Do niewoli trafiło blisko 250 tysięcy polskich jeńców. W aresztach NWKD najdłużej przetrzymywani byli oficerowie. Choć uwięzieni, trwali w wierności Ojczyźnie i zachowali honor żołnierza Rzeczypospolitej. Najwyższe władze Związku Sowieckiego uznały ich za nieprzejednanych, groźnych wrogów sowieckiego imperium i nakazały zamordować.


W kwietniu i maju 1940 roku od strzałów w tył głowy zginęło ponad 14,5 tysiąca oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej, Policji Państwowej i Służby Więziennej, a wraz z nimi co najmniej 7305 osób cywilnych. Zabitych pochowano potajemnie w bezimiennych, masowych grobach w okolicach wsi Katyń, Miednoje, Piatichatki i Bykownia – a także w innych, nieznanych miejscach. 

 

Zostali zgładzeni tylko dlatego, że byli polskimi patriotami. Dlatego, że przysięgali bronić Polski niepodległej i gotowi byli służyć jej swoją codzienną pracą. Wśród 21 857 zastrzelonych znaleźli się zawodowi oficerowie Wojska Polskiego oraz powołani pod broń rezerwiści: 107 naukowców, wykładowców polskich i europejskich uczelni, 1040 nauczycieli szkół średnich i powszechnych, ponad 700 inżynierów, ponad 900 lekarzy i farmaceutów, dyrektorów klinik i ordynatorów oddziałów szpitalnych, ponad 700 prawników – sędziów, prokuratorów i adwokatów, blisko 6 tysięcy funkcjonariuszy policji i innych służb mundurowych, kilkudziesięciu duchownych. Zginęli wynalazcy, przedsiębiorcy, urzędnicy, artyści, sportowcy i dziennikarze. Wierni różnych wyznań chrześcijańskich, judaizmu i islamu.

 

I tylko  pamięć  została // Po tej katyńskiej nocy... // Pamięć  nie  dała  się zgładzić, // Nie chciała ulec przemocy, pisał Marian Hemar. Pamięć o tamtej straszliwej hekatombie naszych elit narodowych łączy dzisiaj wszystkich Polaków. Aktywnie działają organizacje społeczne upamiętniające zbrodnię katyńską i jej ofiary. Starania o ujawnienie pełnej prawdy o Katyniu nie wiążą się już z represjami komunistycznego reżimu. Od roku 2007 Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest polskim świętem państwowym. Wyrazem czci dla katyńczyków są nazwane ich imieniem ulice, place i szkoły, rozsiane po całym kraju monumenty, tablice pamiątkowe, katyńskie Dęby Pamięci oraz okolicznościowe marsze i liczne wydarzenia kulturalne.

 

Po roku 2010 upamiętnienia mordu katyńskiego splotły się z pamięcią o tragicznie zmarłych członkach państwowej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy tej zbrodni, z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele.

 

Nasza pamięć o Katyniu jest moralną powinnością oraz wielkim zobowiązaniem do służby Ojczyźnie. Ofiary tej zbrodni pozostawiły nam testament niezłomnego, dumnego patriotyzmu. Ich postawa inspirowała kolejne pokolenia tych, którzy wspólnym wysiłkiem wywalczyli Polskę wolną i suwerenną. Dzisiaj my kontynuujemy ich dzieło. Naszym wspólnym ideałem jest Rzeczpospolita niepodległa i bezpieczna, zasobna i sprawiedliwa, nowoczesna i strzegąca swej tożsamości. Niech wszechstronny rozwój, prestiż i pomyślność Polski będą hołdem dla heroicznej wierności jej najlepszych córek i synów – szczególnie tych, którzy oddali za nią życie.

 

Cześć i chwała ofiarom Katynia!

 

Wieczna pamięć poległym i pomordowanym obrońcom Rzeczypospolitej!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

za: prezydent.pl

Komentarze

Jerzy2021.05.6 4:08
o ofiarach sporo, ale nic na temat katów - dlaczego pan Duda zapomniał wspomnieć, iż wszystkich morderstw dopuścili się żydzi? bo głupio by było potem świeczkę z okazji jakiś pogańskich obrzędów z rabinem odpalać?
Po 11 ...2021.05.5 22:05
To w Kwietniu 1940 byla najwieksza zbrodnia 2ej Wojny Swiatowej ale dokonana nie przez niemcow tylko stalinowcow bezboznych zydobolszewikow ludobojcow .
ala2021.05.5 15:51
Prezydent Polski Andrzej Duda- doktor nauk prawnych. Blisko społeczeństwa, blisko nas, spontaniczny, pragnący pięknej i dumnej Polski. Myślący o Polsce i Polakach
Anonim2021.05.5 6:45
TYLKO CHAZAR DUDA NIE MOWI PRZEZ KOGO ZOSTALI ZGLADZENI ANO PRZEZ CHAZARO ZYDOW ANI JEDEN ROSJANIN NIE BRAL W TY UDZIALU
Fumfel2021.04.13 12:26
Przynajmniej piękny ma gdzie się pomodlić bo na ukrainie to nie wiadomo przy którym rowie, polu czy zagajniku. Na ten temat to się nawet nie zająknął udawany patriota.
Anonim2021.04.13 11:15
Golgota Wschodu? przy okazji, część i chwała ofiarom ukraińskiego ludobójstwa Wołynia i Małopolski Wschodniej?
Litości dla ofiar2021.04.13 11:11
Spytam cicho i pokornie: kiedy powstanie na polskiej ziemi cmentarz pomordowanych w Katyniu? Co stoi na przeszkodzie, że nie mogą leżeć w polskiej ziemi? Przecież to Nasi, tu jest ich ziemia, a nie rosyjska, gdzie ich zamordowano!
Tomek2021.04.13 10:54
Abraham Vidro Joshua Sorokin i Aleksander Susłow zydowscy oprawcy z Katynia
rychu2021.04.13 10:41
Szkoda ze nie dodał kto był oprawca polskich oficerow- rodacy jego tescia
Po 11 ...2021.04.13 8:38
A co to jest ten Katyń? Chodzi o tych co mieli wypadek jak jechali na obchody narodowej tragedii do Smoleńska?
AAAtomek2021.04.13 8:53
Twoi ziomkowie jechali sobie do Auschwitz (w Polsce) i mieli potem wypadek w komorze gazowej i krematorium. Jakieś szkopy z psami i pistoletami kręciły się w pobliżu. Ale szkopy są w porządku, bo teraz z nimi robi się dobre geszefty.
alusia2021.04.13 11:44
Niezły z ciebie ubijak do kapusty skoro nie wiesz co to ,,ten Katyń''.Ja będąc dzieckiem już wiedziałam,a mam trochę lat.Ta wiedza wzięła się z patriotyzmu mojej rodziny.W jakiej ty rodzinie wychowywałeś się skoro nie znasz historii Polski .
ala2021.05.5 15:55
Polacy się wstydzą za Tuska! Tusk tylko za to, jak zachował się i działał w sprawie katastrofy smoleńskiej winien stanąć przed Trybunałem Stanu. To co czynił, w żaden sposób, nigdy nie powinno zaistnieć, by oddać całość sprawy w ręce Rosji. Kłamał i kłamali jego posłańcy. To co czynili było szyderstwem wobec tych, którzy zginęli i wobec ich rodzin. Zaplombowane trumny nigdy nie miały być dostępne i miały skrywać tajemnicę zbezczeszczenia. Wszyscy odpowiedzialni za ten stan, winni ponieść dotkliwe konsekwencje prawne, karne i zniknąć z przestrzeni życia publicznego.
Anonim2021.04.13 8:21
Dajcie wreszcie spokój z tym Katyniem i Smoleńskiem. To tylko goje!!! Zajmijcie się Jedwabnem i Kielcami!
Anonim2021.04.13 8:21
Też cię lubię.
Anonim2021.04.13 8:22
A ja ciebie nie lubię!
Anonim2021.04.13 8:22
Trudno, bez łaski.
Po 11...2021.04.13 8:23
Nie płacz, ja cię kocham!
Anonim2021.04.13 8:24
Dziękuję, kochany...
katolicka kretynizacja polski pl2021.04.13 8:25
Ja cię kocham bardziej!
ladychapel2021.04.13 12:22
Dajcie spokój z tymi amorami! Pedały jesteście?!
ala2021.05.5 15:53
Za Tuska to Polacy się wstydzą! To było celowe, świadome i zorganizowane działanie (również jego brak tam, gdzie powinno było nastąpić) Tuska i jego rządu, mające na celu dezinformację, tuszowanie tej potwornej zbrodni i wysługiwanie się Putinowi. Tusk i jego sługusy brali czynny udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu tej zbrodni, więc mają również swój własny interes w fałszowaniu dowodów, dezinformacji i tuszowaniu faktów.
adamk2021.04.13 8:13
dziękujemy Duda za sądy
Kasta sędziów - pazernych złodziei2021.04.13 8:23
O, właśnie!!