27.01.22, 07:30Screenshot facebook - Kancelaria Prezydenta

Prezydent podpisał ustawę obniżającą czasowo VAT na gaz, żywność i paliwa

Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, której celem jest obniżenie podatku VAT na produkty takie jak żywność, nawozy oraz gaz. Zmiany zostały 13 stycznia przegłosowane przez posłów.

Obniżka będzie obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca tego roku. Chodzi o ochronę odbiorców paliw gazowych w związku z trudną sytuacją na rynku. Kancelaria Prezydenta dodała, że celem jest między innymi ochrona mieszkańców budynków wielolokalowych oraz niektórych odbiorców przed dużymi wzrostami rachunków za gaz.

Dzięki ustawie VAT na żywność i napoje z 5 proc. ma spaść do zera. Chodzi między innymi o mięso, ryby czy produkty mleczarskie, a także warzywa, owoce, zboża i produkty przemysłu młynarskiego.

W przypadku paliw silnikowych VAT spadnie z 23 do 8 proc. Do zera z 8 proc. spadnie natomiast podatek nakładany na nawozy, środki ochrony roślin, ziemi ogrodniczej oraz inne środki wspomagające produkcję rolniczą. To samo dotyczy gazu

dam/dorzeczy.pl

Komentarze

Krakus2022.01.27 9:11
Proste wyjaśnienie nowych cen gazu Do 2019 Polska płaciła za rosyjski gaz ceny uśrednione. W 2020 PiS doprowadził do zmiany cen kontraktu na bieżące. W 2021 Putin zmniejszył dostawy gazu do Europy i podbił jego ceny bieżące. Około 60 % gazu Polska importuje z Rosji na podstawie kontraktu jamalskiego (1996-2022) Ceny gazu jamalskiego były ustalane na podstawie kilkumiesięcznych średnich cen produktów ropopochodnych. Średnia zapewniała złagodzenie bieżących wahań giełdowych cen gazu. W 2016 PiS podał rosyjski Gazprom do Trybunał Arbitrażowego w Sztokholmie żądając zmiany cen gazu na formułę z cenami bieżącymi. W 2020 Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cen gazu zgodnie z żądaniem PiS. Jacek Sasin uznał to za olbrzymi sukces. W lipcu 2020 Gazprom przelał na konto PGNiG 1,6 mld dolarów za nadpłacone przez Polskę ceny gazu w czasie sporu. PiS nie dokonał zabezpieczeń instrumentami pochodnymi ewentualnej podwyżki bieżących cen gazu na giełdzie. PiS przejadł 1,6 mld dolarów od Gazpromu. W 2021 Putin ograniczył dostawy gazu do Europy. Giełdowe ceny bieżące gazu w Europie drastycznie wzrosły. Zgodnie z nową PiS-owską formułą na ceny gazu jamalskiego drastycznie wzrosła cena importowanego gazu. PiS przerzuca podwyższone ceny importowanego gazu na konsumentów, a przede wszystkim na przedsiębiorców (podwyżki kilkukrotne). Putin odbija właśnie sobie z nawiązką 1,6 mld dolarów zapłacone PGNiG w 2020.
Czyli prezydent2022.01.27 8:52
wprowadza Tarczę AntyPolskoŁadową.
goral2022.01.27 8:10
rząd oszukał wszystkich utrzymując, że obniża podatki, a tym czasem je podwyższył. A moze wlasnie taki byl prawdziwy cel, w koncu kasa sie konczy, kary leca a jest juz 1.5 biliona dlugu.