19.09.17, 08:30fot. youtube

Prezydent w Nowym Jorku. Będą ważne rozmowy

Prezydent Andrzej Duda we wtorek nad ranem czasu polskiego dotarł do Nowego Jorku. Wygłosi tam dziś przemówienie na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych. Prawdopodobnie porozmawia też z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem oraz wiceprezydentem Mike'm Pencem. Co więcej polski przywódca spotka się z liderami naszego regionu - prezydent Litwy Dalią Grybauskaite oraz prezydentem Ukrainy, Petro Poroszenką.

We wtorkowe popołudnie Duda weźmie udział w debacie generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Duda będzie mówił między innymi o polskim członkostwie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Polska zasiada w tejże Radzie jako niestały członek w latach 2018-2019. Wiele uwagi prezydent poświęci też sprawom klimatu w związku z konferencją klimatyczną zaplanowaną na przyszły rok w Polsce.

Z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite Andrzej Duda - na jej prośbę - będzie rozmawiał o sytuacji bezpieczeństwa w regionie, zwłaszcza w kontekście manewrów Zapad 2017.

Wreszcie prezydent spotka się z amerykańską Polonią. Będzie obecny w West Point w związku z Rokiem Kościuszkowskim.

W Polsce premier Beata Szydło spotka się z kole z premierem Estonii Jürim Ratasem. Tematem rozmów ma być m.in. współpraca dwustronna, regionalna, kwestie europejskie i cyberbezpieczeństwo.

mod/tvp