31.12.14, 07:49fot. fronda.gliwice.pl

Prof. Andrzej Nowak: "Jest nadzieja na trwanie historycznej wspólnoty jaką jest naród polski"

Profesor Andrzej Nowak, wybitny historyk, podsumował w Radiu Wnet rok 2014. ""akim najważniejszym wydarzeniem mijającego roku, moim zdaniem, był rozwój konfliktu na Ukrainie, a raczej rosyjskiej agresji na ten kraj. A takim najważniejszym zjawiskiem w 2014 roku było odciąganie opinii publicznej od istotnych i ważnych spraw życia politycznego naszego kraju, w tym z spraw międzynarodowych. Brakuje debaty publicznej nad żywotnymi interesami Polski". 

I dalej: "Wydaję mi się, że mamy powody nie tyle co do optymizmu, lecz do tego aby nie załamywać rąk. Powstaje silny nurt antyszkoły oficjalnej narracji mającej oduczyć Polaków bycia obywatelami. Mamy do czynienia z różnymi działaniami i inicjatywami, które starają się naszą wspólnotowość ratować. Tak się składa, że rozmawiam teraz z przedstawicielką takich inicjatyw, myślę że Radio WNET jest doskonałym przykładem tego o czym mówię. Tak więc jest nadzieja na trwanie historycznej wspólnoty jaką jest naród polski". 

"Główna partia opozycyjna, z którą ja i wielu z nas wiążę nadzieje na przełom w nadchodzącym roku, mam wrażenie jest znużona i w pewnym stopniu przyzwyczajona do funkcjonowania w ramach wiecznej opozycji. Niestety odnoszę wrażenie, że wielu z członków PiS zostało wytresowanych przez ten system, w którym wolno pozostawać opozycji w swoim bezpiecznym getcie, w którym poza okresem wyborczym, kiedy ataki partii rządzącej są zaciekłe, jest wystarczający spokój aby te diety poselskie pobierać – stwierdził krakowski historyk.

Posłuchaj całej rozmowy!

oprac.mors

Źródło: Radio WNET

Komentarze

anonim2014.12.31 12:56
A co Pan Profesor sądzi w kwestii tzw. afery "dziury pamięciowej", jeśli idzie o zeznania Pana Prezydenta?? :)))