14.06.19, 16:00

Prof. Grzegorz Górski dla Frondy: Mamy przełom. Polska będzie odgrywać kluczową rolę

"Rosjanie będą musieli bardzo się zastanowić, jeśli ktoś po tamtej stronie chciałby zdecydować się na jakąś antypolską krucjatę [...] Przyjęta formuła „trwałej rotacji” jest na dziś optymalna [...] Deklaracja w sprawie budowy elektrowni atomowej ma znaczenie porównywalne z ustaleniami dotyczącymi spraw wojskowych"- prof. Grzegorz Górski, historyk, amerykanista, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu, w wywiadzie dla portalu Fronda.pl.

 

Fronda.pl: Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA w Polsce. Jak ważne jest to porozumienie?

prof. Grzegorz Górski, historyk, amerykanista: Porozumienie to jest przełomowe. Przyjęta formuła z jednej strony de facto nie narusza litery porozumienia NATO - Rosja w przedmiocie rozbudowy stałych baz w „nowych” krajach NATO, ale jednocześnie pozwala na maksymalną w dzisiejszych warunkach efektywność wzmożenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Koncepcja Fort Trump rozumiana jako Ramstein bis nie miała szans, ale przekroczenie pułapu 5000 permanentnie przebywających w Polsce żołnierzy amerykańskich czyni nasz kraj jednym z 10 najważniejszych obszarów ich obecności militarnej w świecie. W połączeniu z radykalną rozbudową infrastruktury logistycznej, magazynów sprzętu i uzbrojenia, wreszcie lokalizacją sztabu amerykańskiej dywizji - to wszystko składa się na wielki sukces. Sukces Prezydenta Dudy i min. Błaszczaka, ale przede wszystkim sukces Polski. Poziom bezpieczeństwa Polski zmienił się radykalnie na korzyść.

 

Czy zobowiązania wzajemne wynikające z tej deklaracji faktycznie zwiększają bezpieczeństwo Polski?

Bez wątpienia. Te siły amerykańskie w Polsce oraz decyzja o rozbudowie krytycznej infrastruktury militarnej, jak również wszystkie zaplanowane rozwiązania logistyczne skutkują tym, że Rosjanie będą musieli naprawdę bardzo się zastanowić, jeśli w przypływie jakiegoś szaleństwa ktoś po tamtej stronie chciałby zdecydować się na jakąś antypolską krucjatę. Oczywiście towarzyszyć musi temu wzmożony wysiłek obronny Polski, ale wydaje się, że cały kompleks działań w tym obszarze już podjętych pozwala przyjąć, iż w bardzo nieodległej przyszłości Rosja utraci swoje dotychczasowe przewagi i atuty militarne w takim stopniu, który zamknie jej możliwość zadania Polsce i szerzej, wschodniej flance NATO, jakiegoś ciosu, który mógłby trwale zrewidować istniejące strefy wpływów.

 

Dwa tysiące dodatkowych żołnierzy amerykańskich w Polsce- czy to dużo?

Dla Polski przyjęta formuła „trwałej rotacji” jest na dziś optymalna, a nawet lepsza niż klasyczna baza. Utworzenie i utrzymanie stałej bazy wojskowej to są dziś olbrzymie koszty, a i tak ogranicza ilość żołnierzy przygotowanych do realnej służby w warunkach kryzysowych, a zwłaszcza wojennych. Trwała rotacja wprowadza o wiele większą ilość żołnierzy amerykańskich w realia ewentualnej służby wojennej w Polsce, pozwala im poznać realnie ewentualne pole starcia, zgrać się z naszymi siłami. No i kosztuje wielokrotnie mniej, dzięki czemu możliwe jest skoncentrowanie się na zmagazynowaniu w Polsce odpowiedniej ilości broni i sprzętu na wypadek ewentualnego kryzysu. A to jest najważniejsze. Bo przerzut samych żołnierzy w warunkach kryzysu nie jest wielkim problemem. Problemem jest dowożenie całego niezbędnego wyposażenia. Jeśli to wszystko będzie na miejscu, Rosjanie nie będą w stanie zaskoczyć nas na tyle skutecznie, aby uprzedzić zdecydowany odwet.

 

Prezydent Trump wyraźnie skrytykował Niemcy, które nie wypełniają kryteriów finansowania sił zbrojnych zapisanych w traktatach NATO, oraz za finansowanie rosyjskiej gospodarki poprzez zakup gazu via Nord Stream. Jak będzie wyglądać przyszła polityka Stanów Zjednoczonych wobec Niemiec?

Na pewno tak długo jak długo prezydentem będzie D. Trump, będzie trwał nacisk na Niemcy. Ale sądzę, że także kolejny prezydent, po 2024 roku - o ile Niemcy nie zrewidują swojej polityki, obliczonej dziś na wyparcie Amerykanów z Europy - będzie kontynuował ten nacisk. Może nawet jeszcze bardziej zdecydowanie. I Polska także w tym kontekście odgrywać będzie kluczową rolę. Tak długo, jak długo Niemcy się nie opamiętają.

 

Z jakimi korzyściami, poza zwiększeniem naszego bezpieczeństwa, wiąże się podpisanie polsko-amerykańskiego porozumienia?

Deklaracja w sprawie współpracy polsko- amerykańskiej w budowie elektrowni atomowej ma tu znaczenie porównywalne z ustaleniami dotyczącymi spraw wojskowych. To jest potencjalnie najpotężniejsza amerykańska kotwica w Polsce, angażująca w gigantycznej skali ich firmy i ich najnowocześniejsze technologie i to w sposób trwały i długofalowy. Jest to najpotężniejsza kotwica jaka utrzymywać będzie w bardzo długiej perspektywie amerykańskie wojsko w Polsce. I to w coraz większym wymiarze. Ta decyzja ma znaczenie porównywalne, a może nawet większe niż ustalenia wojskowe.

Z pełnym przekonaniem twierdzę, że dzień 12 czerwca na trwale zapisze się w historii Polski na bardzo długo.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

alcapone2019.06.15 10:05
Zauważcie że takie pseudpoddańcze hołdy oddają ludzie z poważnymi karierami. Czyli gdy miliony Polaków zwykłych gniły na bezrobociu lub robili za grosze, oni cudownie mieli farta, kolejne stypendia, awansy, cud ludzie sami geniusze niby. Wtedy był dla przykładu taki problem że ludzie z dwoma fakultetami i trzema obcymi językami nie potrafili latami znaleźć pracy. Ale cud ludzie zawsze mieli dobrze płatne prace, jakieś dyrektory i rektory, rady nadzorcze, konsultacyjne, wszędzie ich brali i dobrze płacili. Bo się sprawnie zaszmacili, na tym dokładnie to polegało. Za stary już jestem żeby mieć złudzenia, jest w Polsce całkiem sporo ludzi całkowicie pozbawionych zasad i hamulców. Taki kalkuluje prosto, mam żonę, dzieci, kochanki, może kochanków, to kosztuje więc kasa musi być, musi. Co tam partia czy oficer prowadzący zamówi wykonam, bo mam żonę dzieci kochanki. Proste, ja trochę takich szmat spotkałem i złudzeń nie mam.
Ina2019.06.15 9:38
Pogadamy jak podpiszą umowy a nie deklaracje.
Mirek2019.06.15 8:22
A kacapskie lewactwo znowu szczeka . Dlatego wrogiemu kacapskiemu lewactwu wyjaśniam co następuje : Jedynym państwem które jest dzisiaj w stanie zastopować bandyckie zapędy Rosji są Stany Zjednoczone . Ponad 80% Rosjan poparła Putina po agresji na Gruzję jak również na Ukrainę . Dlatego uważam że naród rosyjski to naród bez kultury którym rządzi zgraja bandytów . Odwrotnością Rosji są Stany Zjednoczone , które sąsiadują z Kanadą i Meksykiem ale nigdy na te kraje nie napadły . Związanie się Polski ze Stanami Zjednoczonymi to najlepsze posunięcie o jakim tylko moglibyśmy marzyć . A że to będzie kosztować , chociaż wcale nie tak dużo ,. nie ma większego znaczenia . ZA NIEPODLEGŁOŚĆ KAŻDA CENA NIE JEST ZA WYSOKA !! . Popieram PiS i będę na nich głosował .
Suweren2019.06.15 8:39
Tia... https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_ameryka%C5%84sko-meksyka%C5%84ska
ardo2019.06.15 10:23
Привет Wania.
Suweren2019.06.15 10:37
Internety do pchychatryków dotarły?
wiktor2019.06.19 13:39
Korea południowa z niepiśmiennej zgrai kraj kwitnący z dużą us-marins.I z kimami na północy.
edi2019.06.15 7:06
HEJ RUSKIE TROLLE JAK TAM DOSTALIŚCIE JUŻ PRZELEW OD PUTINA ZA KRYTYKĘ POROZUMIENIA POLSKA - USA ?? - NIE WYSILAJCIE SIĘ JESTEŚCIE ROZPRACOWANI(to zdaje się właściwe słowo w stosunku do agentów KGB/FSB) WASZ NIEWOLNICZY JĘZYK WAS ZDRADZA - POLACY TO MĄDRY, MĘŻNY I WOLNY NARÓD - ALE WY NIGDY TEGO NIE ZROZUMIECIE, ROSJA POTRAFI TYLKO ZNIEWALAĆ I MORDOWAĆ (taką ma historię), ZASTANÓWCIE SIĘ KOMU SŁUŻYCIE !!!!!!!!!!!!!
ardo2019.06.15 10:22
Oni nie mogą się zastanowić. Dla rządzącego reżimu to robactwo, które jak będzie się buntować zostanie zdeptane. Tak było i jest w kacapi od 700 lat. To mafijne państwo.
Klapaucjusz2019.06.14 22:33
Pan profesor jest zadowolony jak minister Józef Beck w kwietniu 1939.
anonim2019.06.15 0:26
Jak na prof., to bardzo słaba analiza, mijająca się z rzeczywistością. Ale to standard prof. PiSowskich !!!!!!!!!
ardo2019.06.15 10:25
Ty słuchasz kremlowskich bandytów.
Dumi2019.06.14 22:04
Zapamiętajcie to: za wszystko zapłaci Polska. Tak powiedział Trump. Nie ja to powiedziałem. Dopóki amerykanie są rotacyjnie jest ok. Żadnych stałych baz.Martwi mnie wywiad amerykański w Polsce oraz ich służby specjalne. Nie dlatego, że martwię się o Rosję, ale to dramatyczne, żeby polskie służby sprzętowo były tylko tłem wobec amerykańskiego wywiadu, to sytuacja ośmieszająca nas oraz moim zdaniem niebezpieczna. Słuszne są obawy o niezależność i jakość naszego wywiadu i służb. Obym się mylił w tych kwestiach. Powtarzam: amerykanie tak, ale bez skrajności, rozsądnie. ZAPAMIĘTAJCIE: dopóki kupujemy sprzęt tylko od amerykanów nasz przemysł zbrojeniowy się nie rozwinie bo liczby nie kłamią. Ponad połowę pieniędzy na modernizację armii wydajemy w USA... Offset jaki dostajemy jest cieńki, cieńki albo żaden. Owszem są i pozytywy jak korzyści energetyczne, dobre relacje, teoretycznie większe bezpieczeństwo militarne, teoretycznie.
Maciek Arczyński2019.06.15 5:15
Nie będę się wypowiadał na temat kosztów, bo powiedzmy nie jestem zbyt zorientowany, choć na mój gust jeśli się zbroić to chyba nie w oparciu o XIX tylko raczej XXII. Pytanie czy udźwigniemy? Technologie w sferze wojskowej rozwijają się bardzo szybko, więc pytanie czy to co weźmiemy choć sprawne dziś jeszcze, jutro nada się do czegokolwiek? A co do wywiadu, to ludzie na FB i innych portalach zostawiają tyle wiadomości, że nie wiem czy służby w ogóle muszą się starać, żeby wszystko wiedzieć... Co do prestiżu natomiast, to jest on nieprzeliczalny w zasadzie. Albo się go ma albo nie. Natomiast jak się go ma to zyski są wielokrotnie większe niż wkład.
Maciek Arczyński2019.06.15 7:56
Ps. Chodzi o XIX i XXII wiek.
pss2019.06.14 18:56
Oby ta kotwica nie okazała się kulą u szyi.Takiej propagandy sukcesu nie było nawet w czasach PRLu.Wszystkie programy trąbią o galaktycznym sukcesie.Jaki osiągną Duda w USA.Media nie podają żadnych konkretów.Bo co niby PAD osiągną w stanach?Kilka tysięcy żołnierzy USArmy w Polsce za obecność, których zapłacimy(a nasza armia posługuje się sprzętem z lat 60tych).Kupimy F35 w cenie specjalnej dla Polski ,3x większej(tj.ok 180mln$za szt.),bez offsetu.Kupimy także gaz w cenie tak wysokiej,że odkręcenie kurka będzie odbywało się po rodzinnej naradzie(gotowane pewnie z okazji Bożego Narodzenia lub Wielkanocy).O wizach szkoda wspominać bo to działka Kongresu.Elektrownia atomowa to w skrócie zysk właściciela,koszty państwa(odpady,koszty wygaszania).Można z całym przekonaniem napisać: oby 12VI niczym się dla Polski nie zapisał.
anonim2019.06.14 18:42
PiSie przygłupy jeszcze nie wiedzą że wojny militarne już przeszły do przeszłości! teraz kraj można zniszczyć w cyberprzestrzeni mając wpływ na wyniki wyborów,gospodarkę itd. machanie szabelką ruskich nie wystraszy!
Valentynka2019.06.14 23:34
Hej WY, dzielnicowy, mucha wam nasrała na łeb.
Maciek Arczyński2019.06.15 5:08
Zapewne zabrzmi to dla Ciebie niedorzecznie, ale zapewniam Cię, że te dwie sprawy (to co napisałeś i to co za chwilę) są powiązane ze sobą. Rozumiem, że jak postawisz na swoim komputerku jakiegoś wypasionego firewalla to policja Ci już nie potrzebna?
bbb2019.06.14 17:53
Cała prawda o stosunkach polsko-amerykańskich https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_E32TJV9i7NkhzNYyoDw32R3WZGPzPT9s.jpg
nikt2019.06.14 17:30
Obecnie budowa elektrowni atomowej wchodzi prawdopodobnie w fazę konkretnych inwestycji . I nie powiem , by mi się to podobało . Mam nadzieję , że coś się wydarzy i do tego nie dojdzie . A cała ta amerykańska reszta ? To już raczej nie mój problem .
man.of.Stagira2019.06.14 16:37
. . w Polsce wszyscy ludzie którzy NIE chcą JEJ służyć przechodzą na zawodowy antyizraelityzm - patrz Grzegorz Braun alias 'TUpi.EM', Stanisław Michalkiewicz et consortes. Publicyści doskonali! . . TA wygodna postawa umożliwiająca CZYSTĄ NEGACJĘ i nie wychodzenie POZA t ę negację totalną w obliczu S P I S K U pozwala mieć zawsze rację: pozostać nieomylnym. Wykorzystywała ten ton carska Ochrana. Goering. Teraz polscy publicyści. . J e d y n y m antyizraelitą który w Polsce skutecznie zwalczał prożydowski przechył był śp Profesor Bogusław Wolniewicz. Kiedy jego zabrakło zostały intelektualne popłuczyny. . Ergo ś c i e k. .
EST2019.06.14 17:29
what is your fucking problem? copy&paste won’t make this better
Polak2019.06.14 16:29
Tzw marsze równości powinny być zabronione to jest tak naprawdę marsz zamętu. Ideologia gender radykalizuje się do poziomu organizacji terrorystycznej. Jest to niebezpieczne, powinno być zabronione. Grozi to atakami na niewinnych ludzi chrześcijan, kler Jeśli się zradykalizuje całkowicie to czym będzie się różnić od innych organizacji terrorystycznych?
mordechaj2019.06.14 16:18
Jestem za ścisłą współpracą z USA. Myślałem jednak, że Polska jest poważnym krajem i przesunięcie 1 tys. żołnierzy amerykańskich ROTACYJNIE z Niemiec na zachód Polski to za mało, by wrzeszczeć propagandowo o "przełomie" i "kluczowej roli Polski". Po pierwsze podobny sprzęt do F-35 mogliśmy uzyskać wchodząc w kooperację z Niemcami i Francuzami. Wtedy fabryki samolotów najnowszej generacji byłyby też w Polsce, a nie tylko w USA. To samo z technologią nuklearną, którą chcieli sprzedać nam Francuzi, bardzo zaawansowani technologicznie w tej dziedzinie. Ja rozumiem, że te kontrakty to "przełom", bo NIGDY w historii Polski żadna władza (nawet w czasach PRL) nie zawierała tak jednostronnych umów, jak zrobił to Andrzej Duda.Jak do tej pory, oprócz bogoojczyźnianych frazesów NIKT nie powiedział, co tak naprawdę, KONKRETNIE Polska zyskuje i za jaką cenę.
Pimpirimpi2019.06.14 17:54
Jestem za ścisłą współpracą z USA. Myślałem jednak, że Polska jest poważnym krajem i przesunięcie 1 tys. żołnierzy amerykańskich z Niemiec na zachód Polski to dobry początek. Po pierwsze podobny sprzęt do F-35 mogliśmy uzyskać wchodząc w kooperację z Niemcami i Francuzami. Powiem więcej te samoloty są prawie tak dobre jak F-35. Wtedy prawdopodobnie fabryki samolotów "najnowszej generacji" byłyby też w Polsce, a nie tylko w USA. To samo z technologią nuklearną, którą chcieli sprzedać nam Francuzi, porównywalni technologicznie w tej dziedzinie. Ja rozumiem, że te kontrakty to "przełom", bo NIGDY w historii Polski żadna władza (nawet w czasach PRL) nie zawierała tak jednostronnych umów, jak zrobił to Andrzej Duda ( PO- umowa gazowa Rosją na 20 lat ).Jak do tej pory, oprócz bogoojczyźnianych frazesów NIKT nie powiedział, co tak naprawdę, KONKRETNIE Polska zyskuje i za jaką cenę.A co Polska zyskała na rządzie PO? Strata VATu na 250-300 mld zł. Ja osobiście uważam, że pan minister w rządzie PO miał racją mówiąc, że za PO Polska to c..j d..a i kamieni kupa. W końcu był dobrze poinformowany.