06.02.19, 09:15

Prof. Grzegorz Kucharczyk: Kłamstwo Okrągłego Stołu

- „Gazeta Wyborcza” jest właśnie dzieckiem Okrągłego Stołu. Dziennik opozycyjny, na który zgodzili się komuniści przy Okrągłym Stole to właśnie „Gazeta Wyborcza” redagowana od początku przez Adama Michnika, reprezentująca wyselekcjonowaną linię programową, skrajnie lewicową - powiedział Kucharczyk.

- „Gazeta Wyborcza” przez jakiś czas odgrywała znacznie większą rolę niż tylko bycie dziennikiem politycznym, wprost wpływała. Jak wiemy z ostatnich publikacji, ciągle stara się wpływać na życie polityczne w kraju - stwierdził profesor.

Jak wskazywał, Okrągły Stół był nie tyle pomocą, co raczej przeszkodą w rozwoju Polski po 1989 roku.

- Często to była wojskowa, albo cywilna bezpieka. Istotą tej tzw. polskiej transformacji było budowanie kapitalizmu dla nielicznych i ciągle dla tych samych (…). To, co dobrego udało się osiągnąć po 89 r. to nie dzięki Okrągłemu Stołowi, tylko wbrew Okrągłemu Stołowi, czyli dzięki wysiłkowi zwykłych Polaków, którzy organizowali się oddolnie biorąc sprawy w swoje ręce - uznał Kucharczyk.

Profesor wspominał też, że strony obradujące przy Okrągłym Stole w dużej mierze nie były wcale skonfliktowane. Opozycję komuniści szczegółowo wyselekcjonowali.

- Teraz już wiemy, że ta umownie zwana „strona solidarnościowa” była starannie dobierana przez przedstawicieli władz PRL. Dzięki chociażby znaleziskom w domu gen. Czesława Kiszczaka wiemy, że główni kontrahenci byli między sobą w zależności służbowej: generał Kiszczak jako swojego głównego rozmówcę miał człowieka, który posiadał wybitny talent do wygrywania w totolotka i dzięki temu miał pewne zasoby - wskazywał.

- Ta zależność służbowa między MSW a Lechem Wałęsą była dość ścisła. To rzuca tło na genealogię rozmów Okrągłego Stołu. Podobnie jak ujawnione przed paroma laty dokumenty, które świadczą o tym, że dochodziło do regularnych spotkań np. Jacka Kuronia ze słynnym płk. Lesiakiem z SB, które miały przygotowywać grunt pod rozmowy Okrągłego Stołu - mówił prof. Grzegorz Kucharczyk.

bb/radiomaryja.pl

Komentarze

StanPio2019.02.7 9:17
W Sejmie siedzi też Pawłowicz i Niesiołowski w tej samej sali, w tym samym audytorium, podobnie jak siedział Kaczyński z Tuskiem i Cimoszewiczem
Marek2019.02.6 18:49
Okrągły stół nie spowodował żadnej pozytywnej zmiany. Komuchy, ubeki, esbeki, służby i pozostała swołocz dała sobie czas aby przegrupować się i dzielić się władzą na swoich warunkach. Pierwsze wybory, tzw.wolne były niedemokratyczne i na ich warunkach. Pierwszy prezydent, bandzior. Pierwszy rząd, który miał szansę na dezubekizację i dekomunizację, obalony przez naczelnego Bolka... Niemcy po zjednoczeniu wywalili na zbity pysk minimum 70% służb mundurowych, aparat sądowniczy... My mamy nadal wszędzie czasem pokoleniową ciągłość esbecką, postkomunistów i służb... Najgorszą zmianą, która dokonała się po OS to neoliberalizm i relatywizm. Trwają one do dziś; Jaruzelski-przestępca pochowany z honorami w alei zasłużonych. Bolek czy Niebolek, bohater czy donosiciel... Media liberalne, lewicowe z wielką skutecznością relatywizują rzeczywistość, a przoduje w tym Michnik ze swoim organem. Skutki relatywizmu będziemy obserwować jeszcze prawdopodobnie przez wiele dekad. Uważny czytelnik jeżeli zastosuje ten filtr relatywizmu, będzie mu łatwiej rozumieć kreowaną rzeczywistość. Nawiązując do tytułu relatywizm to także kłamstwo.
Urszula2019.02.6 21:26
Należy rozróżnić liberalizm od neoliberalizmu, którego zwolennikiem jest Balcerowicz i który w Polsce ma się całkiem dobrze. Nie ma albo chęci albo odpowiednich ludzi aby zmienić ten stan rzeczy i wprowadzić liberalizm.
kalif2019.02.6 16:36
Gdy Michnik z Wałęsą pili z Kiszczakiem po POLSCE działało komando nieznanych samobójców
Mirek2019.02.6 15:39
Powiem więcej . Po okrągłym stole były niby to wybory 4 czerwca 1989 roku . I od tego czasu zaczęło się złodziejstwo na niespotykaną skalę w dziejach Polski . Dla porównania rabacja w zaborze austriackim to był pryszcz . Dlatego uważam ze dzień 4 czerwca powinien być ogłoszony DNIEM ZŁODZIEJA !!! . Żeby ludzie zdali sobie sprawę z ogromu kłamstwa i złodziejstwa .
stan...2019.02.6 14:33
Wyselekcjonowana elita uczestniczyła na ustaleniach z Kiszczakiem w Magdalence. Okrągły stół był tylko pokłosiem i kontynuacją Magdalenki. Zaufani ludzie z Magdalenki kreowali wydarzenia przy okrągłym stole.
Ryszard Olejniczak2019.02.6 10:09
Przy okrągłym stole otwarto bramy do zawłaszczenia społeczeństwa i tego co stanowiło jego własność(choć nazywało się państwowe). Nie zapomniano o niczym co zabezpieczało interesy "Wysokich" umawiających się stron, pomijając głuchym milczeniem sprawy zabezpieczenia przyszłosci szarych obywateli. Taki stan rzeczy usankcjonowała później kontynuacja w której ochronę prawną zapewniono własności prywatnej, ale państwowej i spółdzielczej - NIE, mimo, że większość majątku w Polsce była wtedy właśnie państwowa i spółdzielcza. Zostało to odebrane jako ukryty sygnał, że państwowe można kraść (stąd prawdopodobnie to koszulkowe przywiązanie do obowiązującej wciąż konstytucji) a ze spółdzielczego robić mafijne folwarki - i tak się stało. Wystarczy chociażby popatrzeć na losy największych zakładów pracy, reprywatyzację i na to co wyprawia się w spółdzielniach mieszkaniowych.
Rocco_Wawa2019.02.6 10:07
Czyli komuniści wyselekcjonowali tez Lecha i Jarosława Kaczyńskich....hmmm odważna teza
Lookacz2019.02.6 10:04
O tym kim naprawdę był Bolek Obalacz, świadczą dziś Obaleni jego obrońcy. ... (?):(
Andrzej Malik2019.02.6 9:54
Dzieckiem Okrągłego Stołu jest również przyznanie PC (poprzedniczce PiS) pewnej gazety, na gruntach której PiS się uwłaszczył, a krystalicznie czysty prezes chciał budować dwie wieże za bankowy pieniądz.
ZERR02019.02.6 10:10
Pokaż może jakie biurowce zostały wybudowane bez kredytów? Że szczekasz o 'bankowym pieniądzu'... Jak widać - każdą bzdurę łykacie jak świnka kartofle Jakoś ci żadne przewały 3RP nie przeszkadzały, a tu nagle takie wzmożenie moralne, jak u moralnego karła.
Wies2019.02.6 9:41
Bolek oddaj 100 milionów !
lolek kremówka2019.02.6 9:17
Jasne, wszystko źle - jakie to polskie - nasze - przyklasztorne takie. Piszcie historię od nowa. Gloryfikując postać karłów - braci kartoflów.
słowiczek poznański2019.02.6 13:52
Spie.... go gadzinówki, do GW, śmieciu bolszewicki, lesiu keller sierpem obrzezany.
jozef2019.02.6 9:17
Przy okrągłym stole siedział Lech Kaczyński i Pawłowicz - to znaczy oni też byli wyselekcjonowani
ZERR02019.02.6 10:07
i co to zmienia?
be2019.02.6 15:31
dzieki Bogu ich nie bylo w tym klamliwym pakcie komunistow