09.08.21, 08:32Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

Prof. Manowska: Trzeba zakończyć wojnę polsko-polską

I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska, która w ub. tygodniu częściowo zablokowała funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN, na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” kreśli swoją wizję reformy tej Izby. Przekonuje też, że jej obowiązkiem jest zakończenie „wojny polsko-polskiej w wymiarze sprawiedliwości”.

Prof. Manowska podkreśla, że osobiście nie zgadza się z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w lipcu uznał polski system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za niezgodny z prawem unijnym.

- „Jest niebywałe, że TSUE mógł zawiesić funkcjonowanie sądu krajowego i to w ramach środka zabezpieczającego”

- wskazuje.

Zaznacza jednak, że jej pogląd nie jest tutaj istotny.

- „Jako I prezes muszę zadbać o Sąd Najwyższy i całe sądownictwo. Spróbować zakończyć tę wojnę polsko-polską w wymiarze sprawiedliwości”

- pisze prof. Manowska na łamach „DGP”.

Dodaje przy tym, że rzeczywiste decyzje w tej sprawie może podjąć jedynie władza ustawodawcza.

- „Nie mam mocy sprawczej do zmiany ustawy i nie mam takiej władzy nad prezesami izb, a tym bardziej sędziami, żeby zamrozić izbę, zakazać orzekania. Mogę tylko prosić o wstrzemięźliwość. Jeśli TSUE kwestionuje ustrój Izby Dyscyplinarnej, a ETPC sposób wyboru KRS, to decyzja w tej sprawie należy do polityków, do rządzących. To wynika właśnie z trójpodziału władzy”

- czytamy.

Dwa wydane przez nią w ub. tygodniu zarządzenia, jak wyjaśnia, mają jedynie dać politykom czas, aby wypracowali kierunek zmian, a dzięki temu Polska uniknęła kar finansowych ze strony Brukseli.

O zmianach dotyczących Izby Dyscyplinarnej i KRS prof. Manowska rozmawiała z prezydentem, premierem i marszałek Sejmu.

- „Rozmawiałam nie z politykami, jak to się niekiedy sugeruje. Nie zawierałam żadnych kompromisów. Ja rozmawiałam z organami tych władz. Nie robiłam niczego po kryjomu i nie byłam w związku z tym narażona na jakieś pokrzykiwania czy nagrywanie filmików na ulicy”

- zaznacza.

W jej ocenie Izba Dyscyplinarna powinna wciąż działać jako odrębna izba. Proponuje jednak inny sposób powoływania jej członków. Wskazuje, że prezydent mógłby wybierać ich np. spośród sędziów wylosowanych z innych izb na czteroletnią kadencję.

- „Jednocześnie jestem zwolenniczką likwidacji aż tak daleko idącej odrębności Izby Dyscyplinarnej. Muszą być również mechanizmy zapobiegające możliwości wpływania czy naciskania na sędziów”

- dodała.

W kwestii mechanizmu wyboru KRS prof. Manowska proponuje natomiast dwuetapowy system.

- „Najpierw kandydatów w powszechnych demokratycznych wyborach wybierałoby środowisko sędziowskie. Ich liczba byłaby odpowiednio większa niż miejsc w KRS, np. 15 osób na jedno miejsce. Następnie ostatecznego wyboru dokonywałby parlament. Taka koncepcja byłaby kompromisem, bo moim zdaniem powrót do poprzedniego rozwiązania byłby dużym błędem”

- przekonuje.

kak/Dziennik Gazeta Prawna, PAP

Komentarze

Skrzypek na dachu2021.09.3 19:41
Eskimoska-Polska wojna trwa juz 800 lat .
Filip2021.08.10 7:44
Powiedzmy to sobie wprost — koniec koalicji zbliża się wielkimi krokami. Partia Jarosława Gowina postawiła PiS ultimatum, od którego uzależnia dalszą współpracę. Gowin chce od Jarosława Kaczyńskiego m.in. ustępstw w sprawie podwyżek podatków zapowiedzianych w „Polskim Ładzie” oraz odstąpienia od ataku na telewizję TVN. W praktyce to tylko gra na czas, bo Gowin wie, że Kaczyński nie ustąpi. Dlatego szef Porozumienia już podjął strategiczną decyzję, że jego partia wychodzi z koalicji. Czeka tylko na odpowiedni moment. Uznał, że wakacje — gdy większość Polaków wypoczywa — to nie jest czas na polityczne przesilenie. A Gowin potrzebuje atencji wyborców, bo chce się z PiS rozstać z hukiem. Ważny jest też pretekst do rozwodu. Gowin chce doprowadzić do starcia o podwyżki podatków, które zamierza wprowadzić PiS. Wicepremier i jego ludzie uważają, że prezentując się jako twardzi przeciwnicy podwyżek, politycznie na takim odejściu z koalicji zyskają. Ale nie tylko Gowin wierzga Kaczyńskiemu. Coraz ostrzej atakuje PiS także drugi koalicjant — Zbigniew Ziobro. Lider Solidarnej Polski przybrał ostry kurs, po raz pierwszy oficjalnie ogłaszając, że gotów jest wyprowadzić Polskę z UE. Jednocześnie zaatakował tych przedstawicieli koalicji, którzy chcą się wycofać ze zmian w sądach, które zakwestionowała Unia. A zmiany w sądach poparł sam Kaczyński. Jeśli wierzyć w polityczne plotki, to szef PiS ma plan oparty na trzech filarach. Po pierwsze, przepędzenie Amerykanów z telewizji TVN, zamknięcie jej lub przejęcie nad nią kontroli. Po wtóre, usunięcie zbuntowanego szefa NIK Mariana Banasia, który serią kontroli będzie obnażał defekty i afery rządów PiS w kluczowych obszarach. Po trzecie, jak najszybsze uchwalenie podatkowych ustaw Polskiego Ładu, by pieniędzmi ściągniętymi od klasy średniej kupić sobie poparcie w elektoracie socjalnym. W finale tego planu są wiosenne wybory parlamentarne, coraz bardziej prawdopodobne, biorąc pod uwagę stopień rozkładu koalicji oraz obawy PiS, że Donald Tusk skonsoliduje opozycję. O tym wszystkim posłuchają państwo w najnowszym odcinku słuchowiska politycznego "Stan po Burzy", które prowadzą Agnieszka Burzyńska z "Faktu" oraz Andrzej Stankiewicz z Onetu.
PRAWDA2021.08.10 6:02
Wojny Polsko Polskiej nie ma ==Tylko Wojna Polska ze Zdrajcami Polski jak potomki Volksdojczy i Nowy Nabytek Zdrajcow Polski ==
Filip2021.08.10 3:43
Politycy ze Zjednoczonej Prawicy głoszę swoje teorię o wyższości konstytucji nad prawem unijnym, chociaż ustawa zasadnicza i prawo unijne są zgodne. Jednocześnie politycy ze Zjednoczonej Prawicy wielokrotnie złamali konstytucję. Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych i pomimo tego wygrał wybory na drugą kadencję. Konstytucyjnie określony trójpodział władzy i niezawisłość sądów jest łamany. Dla polityków ze Zjednoczonej Prawicy "suwerenność" polega na łamaniu konstytucji i prawa unijnego. Prawnicy dyspozycyjni w stosunku do rządzących, dokonują na potrzeby polityczne absurdalnych opinii prawnych. Wielu polityków z partii rządzących po przegranych wyborach, stanie do odpowiedzialności karnej i konstytucyjnej. W wyniku łamania praworządności przez rządzących Polska może stracić dotacje z Funduszu Odbudowy. Mamy ogromny deficyt budżetowy i lawino rosnące zadłużenie finansów publicznych. W wyniku kreatywnej księgowości prowadzonej przez Mateusza Morawieckiego, fakty te są ukrywane przed wyborcami. Jarosław Kaczyński prowadzi nasz kraj do ruiny. W 2015 roku politycy z PiS-u głośno krzyczeli o Polsce w ruinie, ale to nie była diagnoza stanu państwa, tylko obietnica wyborcza!!!!
POLKA2021.08.9 20:11
Czy Pani I SN nie wie że ? cyt :" Michał Bobek, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał swoją opinię na temat pytań prejudycjalnych prof. Kamila Zaradkiewicza z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Sędzia pytał w nich, czy sędziowie powołani w czasach PRL są niezawiśli. Rzecznik analizował także niezawisłość w kontekście sędziów powołanych przez nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa. Także w tym przypadku, zdaniem rzecznika TSUE, można mówić o niezawisłości. To potężny cios w narrację „kasty” sędziowskiej i zbuntowanych Izb SN. Skrajnie upolitycznieni sędziowie chcieli podważyć status sędziów powołanych przez KRS. Opinia rzecznika generalnego TSUE komplikuje te zabiegi."
Babsko do sprzątania się nadaje2021.08.9 13:20
właściwość sądu to jest jego zdolność do rozpoznania sprawy - przedmiotowo, czyli w zakresie "tematycznym" i podmiotowo, czyli dla konkretnych stron. W sprawie polskiego sądownictwa TSUE nie miał właściwości przedmiotowej, bo kwestie wymiaru sprawiedliwości wyłączyliśmy traktatowo spod kognicji organów unijnych. To tak jakby sąd cywilny orzekł w sprawie karnej, albo sąd rejonowy w zakresie spraw przeznaczonych sądowi okręgowemu. A myśmy to uznali. Takie są fakty i nic ich nie zmieni. Sami podarliśmy chroniące nas traktaty. To jest istota sprawy https://www.salon24.pl/u/seafarer/1156482,jaroslaw-kaczynski-czyli-pragmatyk
Tylko PO POLSKIE PRAWDZIWE2021.08.9 12:28
Wojna polsko-polska??? Ta Paniusia DOBRZE się CZUJE??? To nie żadna wojna POLSKO-POLSKA, to wojna III-ciego POKOLENIA KOMUNISTYCZNYCH-FASZYSTÓW BOLSZEWIKÓW, z III-cim POKOLENIEM AK, WiN, NSZ, z III-cim POKOLENIEM PRAWDZIWYCH POLAKÓW PATRIOTÓW z POMIOTEM tych którzy przyjechali na SOWIECKICH KOMUNISTYCZNO- FASZYSTOWSKICH CZOŁGACH pozamieniając swoje CHACHŁACKIE NAZWISKA na NAZWISKA POLSKOBRZMIACE. KOMUNISTYCZNI-FASZYŚCI, patrz "PAKT STALIN-HITLER", dla niepoznaki zwanym "PAKT RIBBENTROP - MOŁOTOW".
ceramik2021.08.9 12:21
Babo, to nie jest wojna polsko-polska, ale polsko niemiecka, polsko ruska, czytaj polsko żydowska.
Lucy2021.08.9 11:46
Uszom nie wierże własnym miałam prof.Manowska za madrą osobe a tu jestem rozczarowana naprawdę czy pani nie rozumie że w tej chwili w Polsce trwa walka dosłownie na smierc i życie na razie bez przemocy ale to się moze niedługo skończyc w czym i pani bedzie miała swój udział. Komunizm czyli lewactwo bedzie bezlitosne dla Polaków jak wygraja nie daj Boze wybory.Z samym diabłem zawra pakt bo lewactwo to nic innego jak szatany dla nich nie ma znaczenia nic!ani zycie ani jakiekolwiek moralne zasady.Przyjrzyjcie sie tym Tuskom Kierwińskim Budkom Jachirom Nitrasom Palikotom
bogdanus2021.08.9 11:35
Potrzeba dwóch stron, by przerwać wojnę. Niestety sprowadzono z Brukseli do polski podżegacza wojennego.
B522021.08.9 11:37
partyzant bolszewików
B522021.08.9 11:32
ale jest problem bo bolszewicy nie mogą się pogodzić że porozpierawszy od wyzwolenia grzeją ławę dla rezerwowych i będzie dopiero spokój jak czerwona szarańcza odzyska władzę a ja ponownie nie chcę mieć kartek żywnościowych a lewactwo do tego doprowadzi pierwsze oznaki to zniszczenie gospodarki europejskiej tak zwany ZIELONY ład
Ant2021.08.9 11:27
Droga Pani, to co obserwujemy to nie jest wojna polsko-polska. Ale fakt jest prawdziwy, że jest to wojna. Wojna może się zakończyć w tym przypadku tylko zwycięztwem, bo jest to wojna o przeżycie. Nie będzie rozejmów i wymiany jeńców. Dobrze byłoby, aby to dotarło do pustych łbów.
B522021.08.9 11:36
tylko ja czekałem spokojnie jak komuna i postkomuna robiła nas w konia ty byś chciał aby bolszewicy działali dalej a co z tymi którzy nie chcą czerwonej szarańczy przy sterach władzy
KROPLA2021.08.9 10:56
PRAWDA JEST PRAWDA LEWAKU A TY ZA SWOJE ODPOWIESZ TWÓJ PAM lucyfer WYPŁACI CI ODPOWIEDNIO JAK JUDASZOWI ALE OBY TO SIĘ ZACZĘŁO DOPIERO W PIEKLE TU NA ZIEMI SOBIE ŻYJ W ZDROWIU I Z MILIONAMI NA KONCIE. W PIEKLE-100 LAT MINĘŁO A TO DOPIERO POCZĄTEK DAJCIE KROPLE WODY JEDNĄ ŻEBYM SE USTA ZMOCZYŁ
jle_ffm2021.08.9 10:50
Taka refleksja po niewczasie, A kto tę woje polsko-polską rozpoczął, kto do niej rękę przłożył? Również pani 1-sza prezes, nominatka Ziobry.
Anonim2021.08.9 11:37
Kto rozpoczął? Bydło Lewackie w 1989, gdy przejmowało Władzę z rąk Komunistów. Wtedy to się zaczęło. Potem, gdy przypadkiem wygrał pierwszy pisss było pięknie widać wyrzyg NIENAWIŚCI. Potem niestety Naczelnik uznał, że aby wygrywać, trzeba być jak Platforma POstkomuny, i po części jest. To jest wojna kolejnego pokolenia Bydła z UB i elementu socjalnie bliskiego (złodziei, koniokradów i bandytów) z kolejnym pokoleniem NSZ i AK.
Tylko PO POLSKIE PRAWDZIWE2021.08.9 12:33
Wojna polsko-polska??? Ta Paniusia DOBRZE się CZUJE??? To nie żadna wojna POLSKO-POLSKA, to wojna III-ciego POKOLENIA KOMUNISTYCZNYCH-FASZYSTÓW BOLSZEWIKÓW, z III-cim POKOLENIEM AK, WiN, NSZ, z III-cim POKOLENIEM PRAWDZIWYCH POLAKÓW PATRIOTÓW z POMIOTEM tych którzy przyjechali na SOWIECKICH KOMUNISTYCZNO- FASZYSTOWSKICH CZOŁGACH pozamieniając swoje CHACHŁACKIE NAZWISKA na NAZWISKA POLSKOBRZMIACE. KOMUNISTYCZNI-FASZYŚCI, patrz "PAKT STALIN-HITLER", dla niepoznaki zwanym "PAKT RIBBENTROP - MOŁOTOW".
LIS JESZCZE GŁUPSI2021.08.9 10:48
Naćpał sie i czyja to wina.Wychodzi róbta co chceta niszczenie społeczeństwa pijaństwem narotykami i okórwieństwem. Tak zaborcy Polakom robili od dawna w galicji chłopom dali wódki i mordowali sami swoich oto lewactwu z zachodu i nanieszczęście z Polski żebyśmy sie sami wytłuki.A oni bedą się śmiać z nas jak Lis że Polacy nie są taki głupi jak myślimy(my komuchy) TYLKO SĄ JESZCZE GŁUPSI.
sprzedajczyki2021.08.9 10:36
Ale co reformy pomga jak Tu komentarze samych sprzedwawczyków. Społeczeństwo przesiaknie zdrada kłamstwem nauczone przez te kutwy sprzedajne co wypisuja tu komentarze jaki to rząd zły a co dadzą w zamian-gdzie ślepcy zaprowadzą w przepaść. Prawda bedzie kłamstwem a kłamstwo prawdą tak komuchy, wypiorą mózgi młodym jak na zachodzie i Sodma spłonie. Kupią komuchy se za te krwawe srebrniki grilla a na grillu oni sami. Zachód to już zdechł dawno i chce za sobą Polske pociągnąć.
makabra2021.08.9 10:35
a o działaniach pisowskiej milicji w Lublinie cisza, nie mówimy, nie piszemy czyli nic takiego nie miało miejsca
robaczek2021.08.9 10:34
I PRAWICZKI .................................. NA KOLANACH ZNOWU ;] ......................................... pieszczochy ..................zaraz sie beda znowu wypinac!!! ;]
Polonia Semper Fidelis2021.08.9 11:33
PRAWICZKI.... ZMIENIAJĄ HOMOSEKSUALNYCH PARTNERÓW JAK RĘKAWICZKI
Klapaucjusz2021.08.9 10:19
Trójpodział władzy: władza ustawodawcza - poseł Kaczyński; władza wykonawcza - wicepremier Kaczyński; władza sądownicza; prezes Kaczyński.
Tylko PO prawdziwie polskie2021.08.9 12:36
I tak ma być. WROGOM POLSKI i POLAKÓW przypomnę kim jest Premier JAROSŁAW KACZYŃSKI. Ten "GOŚĆ z ŻOLIBORZA", PAN Premier JAROSŁAW KACZYŃSKI jest równy wielkim WODZOM i KRÓLOM, jest jak BOLESŁAW CHROBRY, KAZIMIERZ WIELKI, WŁADYSŁAW JAGIEŁŁO, STEFAN BATORY, JAN III SOBIESKI, jest jak JAREMA WIŚNIOWIECKI, JAN KAROL CHODKIEWICZ, STANISŁAW ŻÓŁKIEWSKI, JAN ZAMOJSKI, STANISŁAW KONIECPOLSKI, STEFAN CZARNIECKI. Jest jak TADEUSZ KOŚCIUSZKO, ROMUALD TRAUGUTT, jak JÓZEF PIŁSUDSKI, jak generałowie ANDERS, MACZEK, SOSABOWSKI, gen "BÓR"-KOMOROWSKI, gen. "NIL"-FIELDORF, "WILK”-KRZYŻANOWSKI, jak ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI, "ŁUPASZKA”, "BARTEK", "ŻELAZNY", "RAJS", jak WIELKI PRAWDZIWY POLAK PATRIOTA LECH KACZYŃSKI, jest jak BOHATEROWIE "SOLIDARNOŚCI", ANDRZEJ GWIAZDA, ANNA WALENTYNOWICZ, ANTONI MACIEREWICZ, KORNEL MORAWIECKI, a na koniec jest jak WYBITNY PRAWDZIWY POLAK PATRIOTA gen. RYSZARD KUKLIŃSKI. Pod takim WODZEM, JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM SŁUŻYĆ, to WIELKI ZASZCZYT i HONOR.
Janusz Barwinek2021.08.9 10:15
Do wielu z prawicy!: nie powinniśmy dać się wciągać w wojnę, ale mówiąc zawsze prawdę, jednocześnie kochać tych, którzy tkwią w błędzie. I modlitwa, modlitwa, modlitwa!!!
PILNE! TYLKO U NAS!! ZAORANIE!!!2021.08.9 10:03
NIGDY!!! Bez wojny PiS nie ma racji bytu (podobnie jak polski ePiSkopat)
Janusz Barwinek2021.08.9 10:06
Spowiedź, - ale tylko szczera!, - Ci pomoże!
Anonim2021.08.9 10:18
No to się spowiadaj na kolanach przed księdzem na poziomie krocza. Zboku jeden.
Anonim2021.08.9 11:40
Musisz być tzw kurduplem, skoro na kolanach twoja facjata ląduje na wysokości krocza. Ale na pewno wiesz co mówisz, lewaku.
Janusz Barwinek2021.08.9 12:16
Przebaczam ci z góry, bo jak widać, nie wiesz co wypisujesz!
Maciej Piwowar2021.08.9 9:58
Poparcie prof .Manowskiej przez Mnin.Zbigniewa Ziobro Obciąża PANA SUMIENIE. Jak mógł SIĘ pan tej NIEREFORMOWALNEJ ,kaście".
YORK2021.08.9 9:52
Mialem sen, tak mozna to nazwac.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.08.9 9:43
Małgosiu byłaś już u fryzjera? Nie idź w ślady Krychy Pawłowicz!
luka2021.08.9 10:03
Odebrać jej tytuł profesora - wstyd i hańba dla promotorów jej prac habilitacyjnych. Jak mogła w ogóle przyjąć takie stanowisko a teraz zawiesza działalność Izby Dyscyplinarnej. Kolejna naciągaczka na kasę . Jaka Katedrę Prawa ona reprezentuje ?????
matis892021.08.9 9:40
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi.
Jan2021.08.9 9:40
Kaczyński abdykuje?
Jazzz2021.08.9 9:37
Jeśli TSUE postapił niesprawiedliwie, bezprawnie to jest to agresja, gwałt i terror. A POLSKA ZAMIAST WALCZYĆ Z NIEUCZCIWOŚCIĄ I PRZEMOCĄ, WYCOFAŁA SIĘ. Czy to będzie miało jakieś pozytywne skutki . Nie. Bo ten mechanizm zawsze działa tak samo. Krok w tył rozzuchwala napastnika, utwierdza go w przekonaniu że prawo pięści jest skuteczne i będzie je stosował częściej.
Dziennikarz TVN2021.08.9 9:35
Panie pobłogosław nas, kłamców. Abyśmy mogli kłamać do końca świata, a nie do września.
Janusz Barwinek2021.08.9 10:09
oni za "pana" mają tego, co szkodzi narodom!
pozdrawiam pandemicznych debili2021.08.9 9:34
Na modnego wirusa ostatniej doby nie zmarł nikt. Statystycznie w Polsce w ciągu doby umiera ok. pół tysiąca osób na choroby układu krążenia i prawie 300 na raka. Czyli mamy "pandemię wirusa"
Piotr Nowak2021.08.9 9:28
Niech pani to powie lewackim zajobom !
XD2021.08.9 9:34
Najpierw powiedz to swoim.
Trzeba zakończyć wojnę polsko-polską2021.08.9 9:21
Wg mojej oceny jest to niemożliwe - sytuacja polaryzowania społeczeństwa zaszła za daleko. Byłyby jakieś szanse gdyby zniknął Kaczyński, Rydzyk, Jędraszewski, Czarnek i im podobni. Po drugiej stronie też są oszołomy. Ale tu wielką rolę odgrywa kościół, który nie tonuje polaryzacji społeczeństwa, a wręcz ją podsyca.
onion2021.08.9 9:23
dlaczego nie wymieniłeś oszołomów tej drugiej strony? celowo?
Tak,2021.08.9 9:27
oni nie sprawują teraz władzy. Na pewno nie jest to Tusk. Tusk jest dużym problemem dla obecnej władzy. Nie udało się go wsadzić (komisja Pani Małgorzaty Wasserman). PIS na niego nic nie ma oprócz pomówień. A z wermachtem było tak: "Z tym Wehrmachtem to lipa, ale jedziemy w to, bo ciemny lud to kupi" – powiedział w 2005 roku Jacek Kurski. I jak widać tu .na Frondzie kupuje nadal
Anonim2021.08.9 9:35
Wymień kilka nazwisk obecnej opozycji , które tak Ci pasują na Prezydenta, Premiera , Ministrów - och jaki jest ciekawy.
Pani Profesor2021.08.9 9:11
Wchodzi w buty Sejmu dlaczego?. To Sejm ustanowił prawo ( pod nazwą ID) i TYLKO Sejm , może to prawo zmienić - NIKT INNY. Wstrzymanie działania ID przez I prezes SN jest łamaniem prawa. TSUE może kierować swoje uwagi do Sejmu , a nie do SN, który jest TYLKO wykonawcą Prawa ustanowionego przez SEJM.
ID2021.08.9 9:23
została powołana wbrew Konstytucji RP, nie ma tam takiego tworu. Secundo - wybrani do ID sędziowie nie spełniają warunku niezawisłości, co też jest sprzeczne z Konstytucją RP.
Anonim2021.08.9 9:32
A gdzie w konstytucji pisze , że noże istnieć ID ????. Każdy sędzia jest NIEZAWISŁY - to jest dogmat. Jest instytucją ( nie obywatelem) wydając wyroki w imieniu RP. Jeżeli nie jest niezawisły to trzeba to udowodnić i postawić przed kim ??? no właśnie przed gremium sędziowskim złożonym z - no właśnie z kogo???.A czy sędziowie nalężący do JUSTICJi są jeszcze niezawiśli ??. Skoro się uwikłali w politykę to nie są już niezawiśli.
Anonim2021.08.9 11:42
Nie mylmy niezawisłość z BEZKARNOŚCIĄ. Poza tym władza sądów jest antydemokratyczna, a więc z definicji BEZPRAWNA.
bękart wojny2021.08.9 9:24
przecież wiadomo od 2015 roku "prawo" to jest ostatnia rzecz na jaką zwraca uwagę PIS (Duda też), prawo to Kaczyński
Po 11 ...2021.08.9 9:01
Zawsze się zastanawiałem nad etymologią słowa "manowce". No i nagle mnie olśniło :)
AAAtomek2021.08.9 9:08
Na? Ale kogo? PiS?
Samo gęste2021.08.9 9:00
Adresatem wyroków TSUE jest każdy! Pani Manowska również. Nie trzeba czekać na polityków.
JANOSIK2021.08.9 9:30
Jak sama nazwa TSUE, to jest trybunal sprawiedliwosci uni europejskiej dla politykow i ich przestepst w Brukseli ,nie dotyczy on rzadnego kraju i jego opinia (tzw.orzeczenia)nie jest wiazaca.Patrz Niemcy i co na ten temat napisal TK niemiec.Milego dnia
Jacuś2021.08.9 8:59
Pani Manowska pani już dziękujemy, zrobiła pani krok w tył, czyli przeciw naszej suwerenności. No cóż strach ma wielkie oczy.
PaństwowyBezładToŻerowiskoPartyjnychZłodziei2021.08.9 8:57
PiSocjalizm katolicki wywołuje konflikty społeczne, generuje niedobory, szczuje instytucje przeciw organom, samorządy przeciw mieszkańcom, klasy przeciw kastom. Antagonizuje, tumani, faworyzuje, gnębi, wywyższa, prześladuje, piętnuje, podburza, deprecjonuje. Dlaczego? W sterowanym urzędowo chaosie i bezładzie można okradać państwo jak w czapce niewidce.
Anonim2021.08.9 8:56
I postaramy się na forum Unii doprecyzować prawa i obowiązki TSUE, również w sferze składu sędziowskiego i warunków jakie należy spełnić, aby się tam znaleźć. Nie jest możliwe, aby dwóm panom służyć, sprawiedliwości, obiektywności i Sorosowi!
oficer LWP2021.08.9 8:54
my PIS dzielnie rozwiązujemy problemy, które tworzą łajdacy z PIS
Anonim2021.08.9 8:53
Mam nadzieję, że wystosujemy odpowiednie skargi.
nie ślepy2021.08.9 8:51
To nie jest wojna polsko-polska, tylko dalszy ciąg wojny polsko-bolszewickiej, która się przemieniła w wojnę polsko-lewacką a lewactwo nie ma narodowości, dlatego te parchy lewackie wybierane w Polsce tak gorliwie donoszą na Polskę i starają się ją zniszczyć na wszystkie sposoby!
brawo2021.08.9 8:54
ktoś napisał prawdę o PIS
POdPIS2021.08.9 8:55
no ale skoro PO to lewacy a PIS to bolszewicy to sam widzisz że to jest wojna polsko- polska.
Jenny2021.08.9 8:48
Pisuar rozpieprzyl już wszystko!!!
AAAtomek2021.08.9 8:45
KatoPrawactwo wywołało wojnę polsko-polską i teraz apeluje o jej zaprzestanie? :Paradne!
cal.502021.08.9 9:59
Nie manipuluj, nie kłam, nie oszukuj, nie trolluj prostaczku lewacki. Wojnę polsko-polską wywołał twój Tusk i jego akolici, którzy nie mogli pogodzić się z przegraną Tuska w wyborach prezydenckich a potem parlamentarnych. Wykorzystali w tym celu katastrofę smoleńską, co było widać w dniach tuż po żałobie narodowej na Krakowskim Przedmieściu i potem, czyli cały medialny PRZEMYSŁ POGARDY w stosunku do śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony oraz wszystkich osób, które zginęły w Smoleńsku. Nie kłam, nie manipuluj sowiecki trollu.