22.09.19, 10:00roszkowski_youtube_telrep.jpg

Prof. Wojciech Roszkowski dla Frondy: Odnieśliśmy sukces, teraz czas na reparacje od Niemiec

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Związek Radziecki jest często oskarżany o inwazję na Polskę. Błąd! Naziści zaatakowali Polskę 1 września. Armia Czerwona, dopiero po ucieczce rządu z kraju i po rozbiciu sił zbrojnych, wkroczyła na «polskie terytoria» - Białoruś i Ukrainę, okupowane przez Warszawę od 1920 - czytamy w tweecie rosyjskich dyplomatów. Co sądzi Pan o tym wpisie? Wierzą w to, co piszą czy prowokują?

Prof. Wojciech Roszkowski, wybitny historyk: Trudno powiedzieć czy wierzą w to, co mówią. By to sprawdzić, trzeba by było ich zbadać na wariografie. Istotne jest jaką wymowę ma to, co piszą, niezależnie od tego czy w to wierzą czy nie. Jest to kłamstwo powtarzające notę Stalina z 1939 roku. Państwo Polskie nie przestało istnieć w momencie wkraczania Armii Czerwonej. 17 września rząd polski był jeszcze na terenie Polski, a dwadzieścia pięć polskich dywizji nadal stawiało opór - te fakty strona rosyjska całkowicie ignoruje. Rosjanie ignorują również fakt, że Armia Czerwona napadając na Polskę, pogwałciła cztery umowy międzynarodowe, które podpisał rząd sowiecki - Traktat Ryski, Pakt Brianda-Kellogga, układ polsko-sowiecki o nieagresji i konwencję londyńską.

Czy tego typu akcje nie ośmieszają rosyjskich dyplomatów na arenie międzynarodowej? Co z opinią rosyjskich historyków? Czy może tylko z naszej, polskiej perspektywy tego typu słowa wyglądają na totalne zakłamanie? 

Historia początku II wojny światowej jest doskonale udokumentowana. To, że bywa ona fałszywie interpretowana przez przemilczanie pewnych faktów (i fałszywą interpretację pozostałych) jest typową sowiecką taktyką (kiedyś i dzisiaj). Owszem, można się dziś dziwić, że obecne władze rosyjskie nawiązują do starej, sowieckiej demagogii. Natomiast, jeśli chodzi o popularność tych tez, to można odwoływać się do tego jak w ogóle wiarygodny jest rząd rosyjski w polityce historycznej. 

Niestety, w niektórych kręgach na Zachodzie, te kłamstwa i przeinaczenia historii znajdują oddźwięk. Niestety jest to również związane ze sporymi zaniechaniami polskiej polityki pamięci i faktem, że Polska była nieobecna w kształtowaniu wizji II wojny światowej przez kilkadziesiąt lat. 

Czy kiedykolwiek sposób prowadzenia tego typu narracji przez Rosjan się zmieni? Czy nieustannie będą oni zaklinać rzeczywistość?

Ta kwestia jest chyba najtrudniejsza do przewidzenia. Obrona imperialnej wizji losu Rosji jest szalenie bliska (zwłaszcza kręgom opiniotwórczym) Kremlowi. Zdaje się, że od wielu lat kontynuowana jest w rosyjskiej polityce ciągłość nieprzyznawania się do żadnych błędów, zbrodni, zdrad etc. Rosja nigdy się nie myli i zawsze ma rację - jest to imperialny punkt widzenia, czy się to zmieni, jest bardzo trudne do przewidzenia.  

Czy samo udokumentowanie kwestii związanej z 1 września jest wystarczające? Czy może powinniśmy zrobić coś więcej, tylko jeśli tak, to co? 

Myślę, że w tej chwili jako Polacy odnieśliśmy ogromny sukces we wpływie na politykę pamięci i na pamięć w świecie o 1 września. Obszarem nadal lekko zaniedbanym przez polską stronę jest przywrócenie właściwej interpretacji o dacie 17 września, czyli odkłamywania tych śladów sowieckiej demagogi, która nadal panuje na Zachodzie. Natomiast na samą politykę imperialnej pamięci Rosji mamy niewielki wpływ. 

Rozumiem, że za sukces uważa Pan Profesor osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z jakich powodów to, co wydarzyło się tego dnia w Polsce uważa Pan na sukces?

Całe te obchody w dniu 1 września w Warszawie, „spektakl”, który miał tego dnia miejsce na placu Piłsudskiego był poruszający. Ponadto bardzo istotna była cała medialna (gazetowa) akcja w tym dniu. Ukazały się bardzo obszerne materiały tłumaczące czym był wybuch wojny i co znaczyło to dla Polski. Te materiały bardzo obszernie naświetliły polską  narrację o wybuchu wojny. Myślę, że artykuły, które ukazały się w kilkunastu wiodących dziennikach odczytane przez wiele milionów czytelników na Zachodzie mają spory wpływ (i będą miały) na postrzeganie początku  II wojny światowej. 

Zapewne zwrócił Pan Profesor uwagę na przemówienie prezydenta Niemiec, na jego słowa wypowiedziane w języku polskim. Wszyscy pamiętamy, jak dekadę temu Rosjanie również byli zapraszani na te uroczystości. Pytanie co zmieniło się od tamtego czasu? Dlaczego Rosjanie powinni czy nie powinni być zapraszani na obchodu wybuchu II wojny światowej?

Formalnie rzecz biorąc 1 września był to najazd Niemiec hitlerowskich na Polskę, a Związek Sowiecki nie brał w tej akcji udziału (wziął udział w akcji 17 września). Zapraszanie przywódców Rosji, by wygłaszali swoje tyrady oparte na fałszowaniu historii byłoby niewłaściwe. Formuła, że zaprosiliśmy sojuszników z Unii Europejskiej, NATO i uczestników programu partnerstwa Wschodniej Unii jest odpowiednia. Przemówienie Putina zasiałoby tylko zamęt. Natomiast, przemówienie Steinmeiera jest bardzo ważne, dlatego, że jeszcze żaden przywódca Niemiec tak uroczyście i wzruszająco nie przyznał się do NIEMIECKIEJ winy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dotychczasowa niemiecka polityka dość skutecznie próbowała w tym przypadku podmienić słowo „niemiecki” na „nazistowski”. 

Czy słowa przeprosin wystarczą?

My, Polacy poza słowami, powinniśmy upominać się o czyny, a przez czyny rozumiem rekompensatę strat. Agresja niemiecka w 1939 roku cofnęła rozwój Polski na dziesięciolecia. Bezpośrednio przez straty ludzkie i materialne z samego okresu wojny i przez to, że w wyniku II wojny światowej znaleźliśmy się w orbicie Związku Sowieckiego (został nam narzucony marnotrawny system gospodarczy, który zahamował rozwój Polski). To wszystko kosztowało Polskę niezmiernie dużo. 

Wchodziliśmy do Unii Europejskiej jako biedne państwo, o przestarzałej strukturze gospodarczej i bardzo niskim poziomie dochodu - w dużej mierze był to wynik II wojny światowej, którą rozpętały Niemcy. Jak narazie osiągnęliśmy moralną satysfakcję, natomiast wiele wskazuje, że przed nami jeszcze satysfakcja materialna. 

Reasumując, na ile powinniśmy przejmować się rosyjskimi kłamstwami a na ile możemy w spokoju się uśmiechnąć i robić swoje w pokazywaniu Zachodowi prawdy o tym co wydarzyło się podczas II wojny światowej? Na ile możemy skupić się teraz na reparacjach wojennych w stosunku do Niemiec? 

Myślę, że jedno nie wyklucza drugiego. Należą nam się reparacje od Niemiec, należy podjąć tą kwestię, a co uda się wynegocjować, to zobaczymy. Natomiast, w przypadku rosyjskiej propagandy to nie powinniśmy pozostawać bierni. Polityka pamięci, medialna i informacyjna ofensywa Rosji jest bardzo energiczna i skuteczna i „urabia” opinię na Zachodzie w bardzo niekorzystny sposób dla Polski. Powinniśmy stworzyć narzędzia przeciwdziałania tej propagandzie, tutaj nie możemy się tylko uśmiechać, powinniśmy działać. 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

anonim2019.09.24 8:21
Ładna jest koncepcja Arystotelesa o rządach i zarządzających zasadnych i bezzasadnych. Gdy porządek jest dla danej wspólnoty właściwy i rządzą ci, którzy powinni, w kraju panuje przyjaźń, prawda, brak przemocy. Gdy rządzą ci, którzy nie powinni, bez tytułu, mamy wrogość, kłamstwo, manipulację, dostosowywanie rządzonych do marnego poziomu rządzących. Kiedy w Rosji pojawi się prawda historyczna? Kiedy zaczną rządzić ich prawdziwe elity, nie łże, bądź przemoc elity.
Urszula2019.09.23 10:28
W mojej miejscowości przed wojna żyli wyłącznie Niemcy. Po wojnie zostali wysiedleni (wypędzeni). Co zrobi Polska jeśli Niemcy upomną się o mienie spadkowe i bezspadkowe? Cała Polska Zachodnia to takie mienie niemieckie. Zapłaci Polska odszkodowanie?
bezlitosny internauta2019.09.23 9:46
Czy pisowski "ciemny lud" wie co to jest "agenda dyplomatyczna" ?
Saki Faki2019.09.23 8:44
Przed tamtymi wyborami był Smoleńsk. Co to oni Rosji nie zrobią, kogo to nie aresztują, co tam nie odzyskają. Wygrali wybory i co? Jakoś.......... tak ................ cicho o Smoleńsku. Rozwiał się zapach gotowanych parówek, umilkł chrzęst gniecionych puszek. Podobnie z reparacjami, pisowski motłoch liczy, na ile wódy i karkówki mu z nich wystarczy, a po wyborach..........jakoś..................tak.................ucichnie.
anonim2019.09.22 21:17
Kiedy reparacje od Szwedów?
Lewak2019.09.22 18:01
JESTEM ZA ! - Generalnie niech beą repatriacji ze strony Niemiec a w zamian niech wezmą Ziemie Zachodnie wtedy ... będe mieszkał w normalnym kraju ;-)
anonim2019.09.22 21:10
jakim prawem ziemie zachodnie są niemieckie
ja2019.09.22 16:41
Obserwuję od dłuższego czasu wypowiedzi prymasa Polaka, zachowuje się jak judasz zdradzający Chrystusa i Kościół.
Jędruś K.2019.09.22 15:01
Wszystkim tym którzy uważają, że Polsce reparacje się NIE należą, sieć sklepów Ro𝐒𝐒-𝐦𝐚𝐧n wyśle wam ich najlepsza wazelinę, taką specjalną, do włażenia w doopę, która z całą pewnością sprawi przyjemność każdemu Szkopowi. Blogowy 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 dysponuje własnym 'wyrobem" - extra VERGIN oil do smarowania rectum, przed i po stosunku. Ze Szkopem i z krasnoarmiejcem.
mendy mendy2019.09.22 14:31
𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲, któż to może być, hmm..? A może to jest 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 , "ekspert" od Lema, pedofil, "prowokuje", wymyśla dziesiątki pseudonimów udaje antysemitę sam będąc Żydem z NKWD-wskich Żydów. A może to jest 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 extra VERGIN oil do smarowania rectum? A może to jest calodzienna menda blogowa 𝐒𝐭𝐚𝐜𝐡𝐮-𝐒𝐮𝐰𝐞𝐫𝐞𝐧 "naukowiec"? A może to jest 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤 mulititasking asshole? Nie ma najmniejszego znaczenia, menda jest mendą. Taką się urodziła, na taką wychowano, taką jest i taką ch .... strzeli. I może ktoś mendzie zaśpiewa Międznarodówkę. Mendy maja jedną wspólną cechę, są jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalne.
chris2019.09.22 14:48
popieram
Mirek2019.09.22 14:28
I Niemcy Polsce reparacje wojenne zapłacą czy tego zdradzieckie , kacapskie lewactwo chce czy nie chce . Mam nadzieję że już wkrótce Polska przedstawi Niemcom fakturę do zapłacenia . Jak na razie to nasze żądania mają formę gdybania ale gdy na stole położymy rachunek naszych wojennych strat to będziemy rozmawiali na temat .
Gnostyk2019.09.22 14:44
Tak jakim sposobem zmusisz Niemców do zapłaty ?? W stosunkach międzynarodowych zawsze liczyła się i liczy głównie siła. Jak Polska, która jest krajem wielokrotnie słabszym, może przeprowadzić swoją wolę ? Myślisz, że politycy pisu tego nie wiedzą, że nie ma szans ? Oni to dobrze wiedzą, a ta cała heca jest przeznaczona dla ciemnego ludu, czyli dla osób takich jak ty.
JS2019.09.22 14:21
Jesteśmy jeszcze zbyt słabym państwem aby spadkobiercy dawnego, łupiącego innych zakonu krzyżackiego, hitlerowskiego, złamanego sukcesu i potęgi mieliby się z nami liczyć. Pozdr.
Topek2019.09.22 14:05
Na sto procent nie będzie żadnego oficjalnego wniosku o reparacje, wywołało by lawinę roszczeń o prywatne mienie wysiedlonych Niemców i zagrabione ziemie zachodnie, ponieważ wszystkie umowy przestały by obowiązywać
JS2019.09.22 13:14
A kiedy reperacje od Watykanu za gwałcenie dzieciaków przez klechów!?
Urszula2019.09.22 13:55
Myślę, że kiedyś i tak będą musieli za to zapłacić. KK to największy posiadacz ziemi w Polsce. Jakim cudem? To będzie musiało być zbadane, a oszuści postawieni przed sądem. Polska jest rozkradana.
stop idiotom z platformy2019.09.22 21:21
Głupiej Urszuli ciąg dalszy to zidiociała lewaczka
Patriota 2019.09.23 13:30
Dlaczego nie POdpisujesz się jak zwykle ateista dumny pederasta, czy jakoś tak! Myślisz imbecylu, że zmieniając nicka zmienisz osobowość?! Nic z tego. dla mnie POzostaniesz antypolskim, zaprzanym trollem, śmierdzącym ruskimi onucami.
Polak Ateista Dumny Gej2019.09.24 10:56
Najpierw sam zapłać pedofilu,
dzielnicowy2019.09.22 12:38
Reparacje wojenne od Niemców, lewaccy debile, to pieniądze, które będą przeznaczone dla was czerwonych tępaków i tęczowych zboczków. Otórz, za te pieniądze PIS kupi dla was jedną z greckich wysp i zapewni wam darmową podróż na tą wyspę (one way ticket). Tam będziecie budować własne, równe społeczeństwo, własną liberalną politykę, waszą wolność i demokrację, waszą wiarę w neomarksistowską ideologię .....
Urszula2019.09.22 13:53
Widzę, że motłoch wstał z kolan i uważa się za lepszych od tych, którzy się z nim nie zgadzają. Ja was trochę rozumiem - cały czas byliście niczym i nikim i teraz nagle Kaczor wam powiedział, że jesteście "elyta". Niestety, wróbel, nawet jak będzie trzymany w złotej klatce będzie tylko wróblem- nie stanie się orłem. O reparacjach zapomnij, jeśli umiesz myśleć choć trochę. Nawet gdyby Polska otrzymała to co żąda to i tak wszystko straci, przeje, przebaluje bo Polacy nie potrafią rządzić. Jak do tego dodamy lenistwo i złodziejstwo tego narody to trudno się dziwić, że Polska jest ciągle biedna.
Urszula2019.09.22 12:09
Brawo PIS ! Brawo normalni ! https://scontent-dus1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/70233868_503748207108789_2949045715050954752_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_oc=AQnnuO4uJLLtws67KmFdpErKH1xd-pqx1DVQj0K_O0ZM0RwZY5aldFXgHDm-nYxDsvam0CjcG9kRbn_CP2Ui9uNO&_nc_ht=scontent-dus1-1.xx&oh=91654ea463aafd596260e171c3de2ffc&oe=5E057E95 Już niedługo, bo 13.10.2019, będziecie lewacy rżeć, jak końska doopa do bata !
Gnostyk2019.09.22 12:08
Nikt Polsce nie da żadnych reparacji czy czegoś podobnego. Reparacje i odszkodowania zawsze w historii ludzkości płaciły państwa, które wojnę przegrały silniejszym państwom-zwyciezcom. Polska nie wygrała II wojny światowej. Wojnę wygrały Wielka Brytania, USA i Związek Radziecki. Żadne moralne racje, chociażby nie wiem jak słusze się zupełnie w polityce międzynarodowej nie liczą.
jakb2019.09.22 11:45
Jak nie wiadomo o co chodzi to o 447. Z czegoś musimy gangsterom płacić za ochronę
Urszula2019.09.22 12:08
Typowy komentarz debila !
MrzonkiReparacjiKontraPrawdziweZadłużaniePolski2019.09.22 11:26
I jeszcze reparacje od Tatarów, Szwedów, Mongołów, Wikingów... Wybitni profes-idioci na usługach PiSocjalizmu dwoją się i troją, żeby partyjni aparatczycy mogli tumanić kato-ciemnotę obietnicami. Kolejnych jałmużn od państwa, związanych z bilionami odebranymi Niemcom i Rosjanom za stare krzywdy. Kler klaszcze do wtóru, choć wie, że ani grosza nie dostaniemy od nikogo z sąsiadów, a tylko wykrwawimy budżet na najdroższe na świecie zakupy w USA. Trump chytrze mami wsparciem reparacyjnych żądań PiSowskich, ale w zamian zmusza do zakupów u siebie. Na zasadzie "wydajcie już dziś to, co jutro możecie dostać". Kiedy Polskę tonącą w długach u amerykańskich żydków będą parcelować, Watykan wyśle do parcelujących listy z poparciem i błogosławieństwem. A do ogołoconych z majątku i wyzutych z niepodległości Polaków tez przyjdzie pismo z Watykanu. Z żądaniem zapłaty zaległych danin i napomnieniem, żeby Polacy grzecznie słuchali nowych władz rozbiorowych. Wśród których Watykan będzie pełnić rolę mediatora, rozjemcy, strażnika polskich interesów, wyraziciela troski o polskość i tak dalej. Oczywiście za odpowiednią opłatą, pobieraną od Polaków zaborczo rozparcelowanych.
Topek2019.09.22 12:07
Dlaczego my się zajmujemy takimi debilami jak ty . Czyż w internecie nie ma już miejsca dla mądrych, uczciwych i normalnych ludzi ?!
Urszula2019.09.22 13:45
Niby ty jesteś mądry, uczciwy i normalny? Buhahaha. Jesteś największą pomyłką Darwina, choć w twoim przypadku zgadzam się z nim - musisz pochodzić od małpy. Nie ma bata. :D
Topek2019.09.22 14:10
TO nie ja jakiś fałszywy Topek
KOCHAM POLSKE GLOSUJE NA PIS2019.09.22 11:09
WROGOWIE POLSKI TO OBECNIE ZYDOKOMUNA I ZBOCZENCY W TAKICH PARTIACH JAK PO , PSL. CZERWONI LEWICOWCY, WIOSENNE DLUZNIKI, NO I TA CALA BOLSZEWICKA KIONFEDERACJA
Cogito ergo sum2019.09.22 10:52
SUKCES TAKI ŻE NIKT SIĘ Z POLSKĄ NIE LICZY DZIĘKI PIS? SUKCES TAKI ŻE JESTEŚMY MARGINESEM NA ŚWIECIE? BRAWO.
wers2019.09.22 11:12
A liczyli się gdy rządziło PO?
Dam2019.09.22 19:17
Nawet gdyby nie, to PO nie zakłamywało rzeczywistości tak jak to robi PIS.
Judasz2019.09.22 10:46
Oczywiście! Reparacje! Od: Rosji, Szwecji, Imperium Ottomańskiego, Japonii, Włoch, Zakonu Krzyżackiego, Watykanu, Wikingów i Neandertalczyków. Okradli nas to niech płacą. Niech żyje PISSland!
Topek2019.09.22 12:06
.... czy twoja mamusia była kurtyzaną ? Pytam bo z ciebie jest niezły sku-rw-ysyn !
Judasz2019.09.22 12:53
czy twoja mamusia była pijaczką? Pytam bo masz chyba wodogłowie!
Urszula2019.09.22 13:42
Nie odniosłeś sie merytorycznie do tekstu Judasza, ale spłodziłeś tu, jak to u pismatołów, chamskie odzywki. Wy, Pisdy tak już macie - jesteście za głupi żeby o czymś podyskutować. Umiecie tylko hejtować. Ale mordy drzecie, że to opozycja jest pełna nienawiści. Jesteś zwykłym du-pk-iem i me-ne-lem. Ale to juz chyba wiesz. :D Przynajmniej tyle.
Topek2019.09.22 14:08
Jakiś Pisdzielec się podszywa pod mój nick
ardo2019.09.22 17:16
Judasz doskonale do ciebie pasuje.
Polak Ateista Dumny Gej2019.09.22 10:20
"Prymas Polak o wypowiedzi Kaczyńskiego: Nie ma nic wspólnego z nauczaniem Kościoła" https://wiadomosci.wp.pl/prymas-wojciech-polak-o-slowach-jaroslawa-kaczynskiego-nie-maja-nic-wspolnego-z-nauczaniem-kosciola-6426983499458689a smuteczek Kaczyści :)
Urszula2019.09.22 12:11
Nie świruj ! Idź na wybory ! Tylko nie głosuj na PO-jebów !
Urszula2019.09.22 13:37
Głosuj na opozycję. Ja tak zrobię. A prymas ma rację - Kaczyński tak jak reszta pisdzielców i ich zwolenników są teoretycznymi katolikami. No i taka uwaga: tylko fałszywa "urszula" pluje na opozycję. :D
stop idiotom z platformy2019.09.22 21:20
Chyba głupia Urszula pluje na PIS!!!
Patriota 2019.09.23 9:10
Dlaczego jednokomórkowy zboku używasz angielskiego słowa gej. Używaj polskiego pederasta, które pięknie definiuje twoje śmierdząco - brązolubne zboczenie. Widocznie sperma, którą systematycznie pompują ci od tylca dotarła w końcu do twojego łba i uszkodziła ci tą jedyną komórkę, którą posiadasz, ty głupia amebo. Brzydzę się tym, że muszę dzielić z taką kreaturą jakiekolwiek wspólne mianowniki, jak chociażby Polski język,którego choć trochę się wstydzisz. Dla mnie jesteś pedalskim trollem, śmierdzącym ruskimi onucami.