12.05.19, 15:35

Prof. Jan Żaryn dla Frondy: Cała prawda o polskich antyklerykałach

Eryk Łażewski, Fronda.pl: Ostatnio w polskiej polityce znowu pojawił się pewien antyklerykalizm. Wydaje się, ze w III RP zapoczątkowali go Janusz Palikot i Donald Tusk, mówiący, że nie będzie klęczał przed księdzem. Następnie podjęli tą sprawę polityczni następcy Palikota i Tuska: Rafał Trzaskowski i Robert Biedroń. Ostatnio zaś, pojawiła nowa „gwiazda antyklerykalizmu”: Leszek Jażdżewski, który wygłosił  swoją szeroko komentowana przemowę przed wystąpieniem Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim. Czy to przewijanie się wątku antyklerykalizmu wskazuje na to, że jest on jakoś opłacalny politycznie i w związku z tym popularny w Polsce? 

Profesor Jan Żaryn, historyk, senator PiS: Wydaje mi się, że sprawa jest bardziej złożona, niż tylko oparta na przekonaniu o opłacalności. Choć oczywiście, ten wątek trzeba brać pod uwagę, bo oczywiście – biorąc historycznie rzecz całą – możemy powiedzieć, że w okresie międzywojennym istniał zauważalny wiejski antyklerykalizm, który dotyczył raczej poziomu relacji wieś – parafia, czy też relacji związanych z kondycją materialną bardzo spauperyzowanej Polski. I na tym tle żerował kiedyś ruch ludowy, lewicowy. Natomiast wydaje mi się, że tak dużo przeobrażeń społecznych już nastąpiło, że ktokolwiek próbowałby  (na przykład PSL) odwoływać się do tego dziedzictwa antyklerykalizmu ludowego, to raczej napotka na bardzo daleko idące przeszkody i niezrozumienie.

Kwestia najważniejsza chyba, to zbiorowa pamięć Polaków o Kościele katolickim i męczeństwie jego córek oraz synów, w tym kapłanów i sióstr zakonnych, od św. Maksymiliana po bł. Ks. Jerzego, O prowadzeniu Narodu do niepodległości. I ten dorobek katolicyzmu polskiego i Kościoła jako wspólnoty, jest na tyle silny iż trudno go ignorować. Dorobek – podkreślam – związany z realizacją naszych niepodległościowych aspiracji, jest dziś powszechnie uznawany. I niewątpliwie dominuje nad jakimikolwiek negatywnymi emocjami, które by ktoś chciał wydobyć: czy z tego antyklerykalizmu materialnego, czy związanego z tak zwaną „pedofilią w Kościele”. Pedofilii poza Kościołem jest zdecydowanie więcej, a jej źródeł należy szukać w ideologii i praktyce życia pokolenia ’68. Czy to się zatem opłaca? Powtarzam: nie opłaca się politycznie, wydaje mi się… Natomiast, moim zdaniem, problem nie jest w opłacalności, tylko w ideologicznym zacietrzewieniu, albo też projekcie „nakazowo-rozdzielczym” skierowanym do Polski wraz z szelestem pieniędzy. Doktryna marksistowska też wydawało się, że się nie opłaca w tym sensie, że niewielu było w Rosji bolszewików, a później bolszewicka rewolta stała się faktem. Po 1944 r. w Polsce nie było zbyt wielu komunistów, a jednak ilu z Polaków – szczególnie inteligencji – zdecydowało się na to by ich marksizm ukąsił. I wydaje się, że w tym przypadku, „toutes proportions gardees” oczywiście, bo nikt nie podejrzewa dzisiejszych ideologów o skłonność do mordowania przeciwników ideowych, odbywa się podobny proces. Co to znaczy? Dzisiaj ideologia postmarksistowska wiąże się z chęcią przeobrażenia życia publicznego, przeobrażenia świata. I to nie tylko i wyłącznie w formie narzucania prawa stanowionego (co jest oczywiście bardzo widocznym elementem tej walki o przestrzeń publiczną), ale także poprzez podważanie wiarygodności instytucji, które przeszkadzają tej nowej, neomarksistowskiej rewolucji. A tutaj w Europie mamy Kościół hierarchiczny, rzymskokatolicki. I będziemy świadkami takich ideologicznie podyktowanych aktów nienawiści wobec Kościoła. I trzeba się z tym liczyć. A za każdym razem będzie temu towarzyszyła taka atmosfera testu. To znaczy, na ile kolejny atak na Kościół będzie przez Polaków kontrowany, a na ile wygra zbiorowa bierność, nie dawanie świadectwa, nie identyfikowanie własnej wrażliwości z przekazem bluźnierczym. Testowaniu podlegać będzie także beneficjent źródeł finansowania tej nagonki; na ile jest pokorny i zdolny do naplucia na własny kręgosłup moralny. Nie zazdroszczę tym, którzy postanowili z własnego wyboru przechodzić dziś podobny etap swojej walki przeciwko sobie, jak część inteligencji polskiej okresu stalinowskiego. Ten swoisty tekst zachowań będzie stronie atakującej dawać argumenty na rzecz przyspieszenia, bądź też spowolnienia swej propagandy…A cel tej operacji? Młode pokolenie Polaków, by straciło więź z polskością rozumianą i przeżywaną w kontekście historii i tradycji.

To jest w tym sensie widoczne także, że przyglądamy się również w Polsce, tym wszystkim osobom które finansują taką rewolucję kulturową. Postać pana Sorosa, która jawi się jako jedna z bardziej widocznych, nie jest jedyną z takich bardziej instytucjonalnych, które są zainteresowane, np. poprzez siłę mediów, ale również poprzez prawo stanowione, wprowadzić relatywizm, zamęt, a potem nieobyczajność jako normę. Funkcjonowanie rodziny jako ojca i matki oraz ich dzieci, bądź wielopokoleniowej rodziny, jest dziś jeszcze traktowane w Polsce jako pozytywna wartość – godna podtrzymywania przez państwo. Ale jak długo? To są wszystko wartości i zjawiska tożsame z naturą człowieka i wypracowaną dzięki niej kulturą człowieka - nie tylko pobożnego, a jednocześnie ta baza jest w tej chwili bardzo postponowana od jakiegoś czasu przez siewców ideologii skierowanej przeciwko naturze człowieka i przeciwko wypracowanej przez wiele pokoleń kulturze człowieka.

A chciałbym się zapytać, czy w Polsce można zauważyć różne odmiany tej rewolucji, czy antyklerykalizmu, prezentowane przez wspomnianych wcześniej polityków. Czy więc inny byłby antyklerykalizm Tuska, inny Jażdżewskiego, a inny Biedronia?

 Jeśli mam być szczery, to różnice (jeżeli są to jakieś uboczne), są w sferze walki o potencjalny elektorat tych partii i związane z rywalizacją wewnętrzną. Dzisiaj Koalicja Europejska jest w obawie, że utraci znaczenie wśród elektoratu. I stąd - z powodów pragmatycznych – jest zdolna do wchodzenia na teren tych antywartości: po to, by „Wiosna” pana Biedronia nie stała się konkurencją. Nie tyle w sferze głębokiej różnicy ideowej, co raczej chodzi o potencjalny elektorat. Jedna strona i druga –wydaje mi się – podjęły decyzję strategiczną wygrania rządów dusz w młodym pokoleniu, i realizują ekspansywny program wielkiej fali antykulturowej, która niesie się przez Europę, teraz Środkowo – Wschodnią. To pokolenie dotknięte rewolucją 1968 roku, dziś odchodzące powoli, mając w swojej ręce znaczące środki władzy, mając środki finansowe, chce jakby ostatnim rzutem na taśmę doprowadzić do tego, żeby młodsi podjęli te same cele.

Pojawia się zatem pytanie na ile w warunkach, tak głęboko tkwiącego w Polskim Narodzie, przywiązania do naszych bohaterów, wiec także w rodzinach, konkretnych osobach, które deklarują się jako zwolennicy „Wiosny” czy Koalicji Europejskiej, rzeczywiście ta nowa fala rewolucyjna jest autentycznym przeżyciem, a na ile jest w gruncie rzeczy jeszcze projektem sztucznym, który ludzie ci sami sobie  muszą jeszcze mocno narzucić – bez obecności stalinowskiego bata. Znowu, powołując się na pewien fenomen z czasów komunizmu, pamiętam takie materiały Urzędu Bezpieczeństwa, z których wynikało, że bardzo znany uczony, profesor Bogdan Suchodolski, którego młodzi marksiści w latach stalinowskich oskarżali o „faszyzm”, zdawał się pokornie pytać swych ciemiężycieli, by nauczyli go bycia marksistą. Ta dobrowolna dziś niewola, to jedno z zagrożeń, któremu ulega dzisiaj część polskiej inteligencji firmującej antykościelne i antykatolickie wyzwiska. Warto być wolnym, a nie niewolnikiem cudzych poglądów! To niegodne człowieka.

 Prawdopodobnie wspomniani wyzej inteligenci muszą zaprzeczyć korzeniom swojego personalnego, kulturowego dziedzictwa. Mam nadzieję, ze np. działacze PSL- u mają taki dylemat w związku ze swoimi koalicjantami. Bo to są przecież katolicy! W Polsce ponad dziewięćdziesiąt procent mieszkańców deklaruje się nadal jako katolicy, choć chodzących regularnie do świątyń z roku na rok jest coraz mniej – średnio ok. 40%; nadal na Podkarpaciu najwięcej, a na Pomorzu Zachodnim, najmniej (oczywiście nie przez przypadek). I tu jest pytanie, czy ten antyklerykalizm jest u nas czymś normalnym. A może jest czymś w jakiejś mierze pozytywnym, skoro znajduje pewien oddźwięk? Oczyszczającym? Zobaczymy! Powtarzam, ten antyklerykalizm historyczny; ten, który musi być jeszcze w pokładach pamięci II Rzeczypospolitej, jest w pewnym sensie naturalny, odziedziczony. Natomiast on dzisiaj jest marginalny. Dzisiaj jest nieistotny. Dzisiaj istotniejszy jest (pod tym samym słowem kryjący się) sztuczny antyklerykalizm, wypracowany przez ideologów i nosicieli lewicowej propagandy. W związku z tym, mamy tu mniejsze umocowanie we wrażliwości autentycznej, społecznej, także u samych tych liderów, którzy stają się nosicielami kolejnej fali, tzw. postępu.

 

Rozumiem. Bardzo dziękuję Panu Profesorowi za wywiad dla Frondy.pl.       

Komentarze

Edward2019.05.13 22:15
Kiedy skończyłem studia na PW zastanawiałem się kim tak naprawdę chciałbym być i doszedłem do wniosku że jedynym poważnym celem życia jest zostanie naprawdę wierzącym katolikiem, do dziś nie zmieniłem zdania a jedynie się upewniłem. Inne cele życia są połowiczne albo bez sensu nie godne człowieka. Współczuję ludziom idącym przez życie na innych drogach bo tracą swoje życie bezpowrotnie.
Edi2019.05.13 12:43
Kościół Katolicki stoi kością w gardle lewakom, masonom i innym bolszewikom dlatego że głosi PRAWDĘ O GODNOŚCI CZŁOWIEKA - a ani chcieliby człowieka widzieć razem ze świniami taplającego się w błocie. - w 1683 r. - POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM ISLAMU - w 1920 r. POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM BOLSZEWIZMU - w 2019 r. POLSKA URATUJE ŚWIAT PRZED ZALEWEM GENDER, LGBT itp. BÓG HONOR I OJCZYZNA !! JEZUS JEST PANEM POLSKI, MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI - POLACY TO MĄDRY NARÓD - SURSUM CORDA !
K. K.2019.05.13 20:33
Edi ! Odpowiadam ci na SURSUM CORDA : AMEN ! Dziękuję ci za ten wspaniały wpis! Wierzę, że tak będzie ! Polska, albo będzie Katolicka, albo jej nie będzie wcale.! Pewnie znasz to, i pewnie wiesz kto to powiedział w połowie XX wieku!
Polak2019.05.14 7:55
Nie wiem o jakiej rzeczywistości piszesz, w tej w której żyjemy: - w 1683 przed islamem "uratowały" Europę księstwa niemieckie, polska ekspedycja Sobieskiego skompromitowała się bezużytecznością pod Wiedniem i rozbiciem przez kilkukrotnie mniejszą turecką straż przednią pod Parkanami; - w 1920 nie istniało żadne realne zagrożenie bolszewizmem w Europie, rewolucje komunistyczne zostały wygaszone, a według wszelkich prawideł sztuki wojskowej rosyjska ofensywa powinna zostać zatrzymana na przedpolach Kijowa w 1919. Tylko niekompetencji piłsudczyków zawdzięczamy dotarcie rosjan pod Warszawę.
Jan Radziszewski2019.05.13 8:21
Niskie kary dla sprawców; „wszyscy są winni” Wtedy powiedzielibyście: jeśli zwierzęta i diabły, które robią to dzieciom, zostaną złapane, natychmiast otrzymają najwyższą karę. Jednak tak nie jest; często znikają za kratkami najwyżej na kilka lat. „Prawda jest taka, że wszyscy jesteśmy winni przyczyniania się do tego ludzkiego cierpienia” – podsumowuje Whitehead. „Handlarze są winni, konsumenci są winni, skorumpowani agenci i urzędnicy są winni. Grupy kobiet (feministki itp.) , Które nic nie robią, są winne … Ale przede wszystkim każda osoba, która nie krzyczy o tych okrucieństwach popełnianych wobec kobiet i dzieci w prawie każdym kraju na świecie. ” Islamska masowa imigracja to objaw legalizacji pedofilii Jeszcze innym, mocno niedoświetlonym, ale ostatecznie decydującym aspektem jest masowa imigracja z krajów islamistycznych. Dlaczego? Ponieważ islam czci proroka, który jest postrzegany przez muzułmanów jako najdoskonalszy człowiek, jaki kiedykolwiek żył, ale który poślubił sześcioletnią dziewczynkę i pochłonął to „małżeństwo”, gdy miała 9 lat. Kryminalizacja krytyki tego proroka jest bardzo zaawansowana w całej Europie, wymuszona atakami terrorystycznymi lub „rasizmem!”. krzyczą islamskie grupy interesów i ich wielu zwolenników w polityce, mediach i sądownictwie. Jeśli ten prorok i jego sposób życia nie mogą być już krytykowane, jak to będzie, gdy dziesiątki milionów muzułmanów zostaną przyjęte do naszych krajów? Jeśli „prorok” uprawiał seks z dzieckiem i nie powinno się go nazywać złym, to automatycznie otwiera ciemną drogę do tolerancji krok po kroku, a na dłuższą metę legalizuje pedofilię. Wtedy „postępowa” lewicowo-liberalna elita w końcu osiągnie cel, którego nie osiągnęli w latach 70. (w tamtych czasach istniał otwarty apel o ograniczenie wieku dla płci do 14 lub 12 lat)
Jan Radziszewski2019.05.13 8:05
Czyste zło: Seks z dziećmi stał się wielkim biznesem na zachodzie. Handel dziećmi stał się najszybciej rosnącą przestępczością zorganizowaną, tylko narkotyki i broń są jeszcze przestępczością większą – To, co kiedyś było nienormalne i największe tabu staje się nową normą: w samych tylko Stanach Zjednoczonych dziecko sprzedawane jest za seks co 2 minuty – Na Zachodzie, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, setki dzieci, często zaledwie 9 letnich (a nawet znacznie młodszych), są sprzedawane i wykorzystywane do seksu każdego dnia. Zorganizowani przestępcy zarabiają ogromne sumy pieniędzy na handlu dziećmi, których średni wiek wynosi 13 lat i stale spada. Jednym z głównych winowajców jest nasza obecna kultura antykonserwatywna, w której firmy i media wykorzystują coraz młodsze i „seksowne” dzieci. Dziennikarz śledczy Amy Fine Collins pisze, że „bardziej lukratywne jest sprzedawanie wrażliwych nastolatków niż narkotyków czy broni. Funt heroiny lub AK-47 można sprzedać tylko raz, ale młodą dziewczynę 10 do 15 razy dziennie, podczas gdy alfons pozostawia 100% jej zarobków w kieszeni. W Ameryce jest już tak źle, że co 2 minuty dziecko jest wykorzystywane seksualnie. Według USA Today dorośli płacą co najmniej 2,5 miliona razy rocznie za seks z dzieckiem. Ich klienci? Normalnie wyglądający mężczyźni ze wszystkich środowisk. „Mogą to być twój kolega, lekarz, pastor lub partner” – powiedział dziennikarz Tim Swarens, który bada tę kwestię od ponad roku. To naprawdę dzieje się wszędzie, w dużych i małych miastach: młode kobiety i dziewczęta są uwięzione , a następnie sprzedawane za jedyne 25 USD. za jeden raz. Ich szefowie, którzy oferują swoje ofiary w Internecie, wzdłuż dróg lub w hotelach, zarabiają od 150 000 USD do 200 000 USD na jednym dziecku.
Jan Radziszewski2019.05.13 7:48
Oskarżyciele - szatany na forum ! diabły anty KK - A wiecie, że do piekła traficie !!! Bo poza KK nie ma zbawienia tzn piekło czeka tzn usłyszycie na Sądzie tak jak pewna Katarzyna szkalująca X KK dając piekielne świadectwo" Katarzyno NIEBO - NIE dla ciebie!!!" A co powiecie o Synagodze Szatana /Ap 2,9 3,9) jeżeli Talmud tak uczy żydów: "Trzyletnia dziewczynka goja może byś gwałcona przez żyda !" Aboda Sarah 37 a podobnie uczy Gad. Shas. 2, 2 ; . Nadarine 20,B. ; Maimonides Jak Chaseka 2,2.
DinozaurZArkiNoego2019.05.13 12:12
Módl się lepiej żeby cie Allah do swojego piekła nie wsadził młotku
Jestem w Kościele2019.05.12 22:01
https://homoseksualizm.edu.pl/terapia
taki se moher2019.05.12 17:11
Już są zbierane podpisy pod pozwem w sprawie obrazy uczuć religijnych przez Sekielskiego. Więcej informacji tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=BrUvQ3W3nV4
andrzejhahn32019.05.12 16:51
PRAWDA JEST TAKA ZE kosciol katolicki JEST TO ZBRODNICZA ORGANIZACJA
Harcownik2019.05.12 16:55
Rutkowski się odezwał.
K. K.2019.05.13 19:56
TROLLU HAHNIE! MYLISZ SIĘ ! NIE MA WIĘKSZEGO ZBRODNIARZA OD CIEBIE I TOBIE PODOBNYCH ! A OD NASZEGO KOŚCIOŁA TO ŁAPY PRECZ! JAZDA DO SWOICH MOCODAWCÓW SOROSOWYCH I INNYCH TEGO RODZAJU "GADÓW "! PANIAŁ?! Dla jasności sprawy! Abyś głupio nie pytał! Piszę Caps Luckiem, aby podkreślic wagę sprawy! Niektórzy tu głupio o to pytają i cynicznie piszą , że się komuś Caps zaciął! Piszę tak, bo tak chcę!
Cogito ergo sum2019.05.12 16:50
Antyklerykalizm jest tak samo zbrodniczy jak rasizm czy antysemityzm. Wszystkie te -izmy prowadzą w efekcie końcowym do mordowania , które jest poprzedzone próbą wykluczenia społecznego tych różnych grup społecznych. W czasie okupacji hitlerowskiej zginął co czwarty duchowny w Polsce a kilka diecezji utraciło 70-80% swego stanu osobowego. Jednak nawet na tym forum pojawiają się osobnicy, którzy mogliby pełnić funkcję kapo obozowego w Lagerkonzentrazion. Taki mają profil osobowościowy i zapał antyklerykalny
Albert2019.05.12 17:45
"W czasie okupacji hitlerowskiej zginął co czwarty duchowny w Polsce" To znaczy, że 75% Niemcy przegapili.
Kusy2019.05.12 16:27
Śmieszy mnie to ciągłe odwoływanie się go historii przez polityków PIS. Oni tak mało wiedzą o współczesnym świecie, tak bardzo go nie rozumieją, że ciągle sprowadzają go do wydarzeń i prawideł dziejących się w XX wieku. Straszne jest to, że rządzą ludzie, którzy nie znając współczesności próbują kreować ją na bazie zamierzchłych czasów. Ludzie też się najwidoczniej nie potrafią odnaleźć skoro łykają te truizmy.
Alojzy Cedzidlo2019.05.12 16:51
No właśnie , panie ,,Kusy " PiS to ciemnota , Ciemnotą jest też ta banda ciemniaków , która wymajstrowała im, procent poparcia , zawsze w okolicy 40 % . Mam problem . Jak nazwać tych geniuszy w tym i pana ,,Kusego " , którzy nie umieją pokonać tej ciemnoty . No jak . A tu jeszcze o krok wybory do korytek w Brukseli i możliwość wyciepnięcia waszych opiekunów Timmermansa ,Tuska , Lewandowskiego.....
Tylko nie mow nikomu2019.05.12 16:01
Wszyscy jesteśmy naiwni. Powiem wam co się zmieni po tym filmie i wielu innych zdarzeniach. Nie zmieni się NIC. Słownie "NIC". Pierwszy kurz opadł, popiół z głowy Polaka i Gądeckiego wyczesany. Flaszka już szczeka a od jutra będą jęczeć, że są prześladowani. Żaryn zaczął, teraz następni.
Cogito ergo sum2019.05.12 15:59
JAKO POLSKI PATRIOTA JESTEM ANTYKLERYKAŁEM. Wiem ile złego kler i kościół katolicki wyrządził Polsce. Od organizowania napadów na Słowian, najazdów na nasze ziemie, przez próbę stworzenia państwa kościelnego na ziemiach polskich w XIII wieku, co się nie powiodło gdy Polacy wygrali z katolikami pod Grunwaldem. Przez zabory, konfederację targowicką, której jednymi z inicjatorów byli biskupi polscy, a sam papież jej błogosławił. Kler także atakował powstańców, a Polakom od zaborami nakazywał poddaństwo. Potem był okres międzywojenny gdy kler podburzał społeczeństwo przeciwko nacjom żyjącym na naszym terytorium, i chciał zdobyć władzę w kraju kosztem krwi wielu Polaków. W trakcie wojny kler pozostawał obojętny na zbrodnie hitlera, wielu duchownych i zwierzchników kościoła nawet wspierało hitlera, mówili że spełnia on boski plan, w zamian chociażby w Słowacji na czela państwa został posadzony KSIĄDZ tiso. Po wojnie kościół pomógł setkom nazistów uciec do argentyny.\ Za komuny kler szedł ramie w ramie z czerwonymi. Najlepszym dowodem jest ogromna ilość ofiar robotniczych i zwykłych ludzi zamęczonych i zakatowanych przez czerwonych, i uwaga, tylko jeden zabity ksiądz z którego próbuje robić się męczennika. Dziś kościół także stoi przeciwko Polakom.
ZERR02019.05.12 16:07
Pitolisz jak typowy żydowski nacjonalista a jestes przeciez tylko konwertytą... półgoju
Alojzy Cedzidlo2019.05.12 16:37
A toś się ,,popisał " znajomością historii a i tematu też . Co albo kto zmusza Was do takich kompromitacji ,Bo chowanie się za ciężko wymyślonym ,,nickiem " nic nie da . Bo nie chodzi o indywidualnego ,,żołnierza" . .
Cogito ergo sum2019.05.12 17:15
W czym problem? Chcesz powiedzieć że biskupi nie należeli do inicjatorów targowicy, a sam papież jej nie błogosławił? A może że kler i papaj nie potępiali powstańców, a z ambon nie krzyczeli o poddaństwie? A może że ZAKON krzyżacki to wcale nie byli katolicy i nie chcieli na podbitych ziemiach ustanowić państwa kościelnego. A może że KSIĄDZ tiso nie istniał?
Alojzy Cedzidlo2019.05.12 22:09
Nic nie chcę powiedzieć . Nic . Bo i po co ? Aby Cie przekonać ,że żle robiłeś chowając teczkę do psiej budy zamiast się iśc do szkoły ? Chociaż.... na WUML -u uczyli innej historii.
Stefan2019.05.14 13:44
Ty jednak przygłup jesteś.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.12 15:49
TYLKO NIE MÓW NIKOMU --> 🔥 https://www.youtube.com/watch?v=BrUvQ3W3nV4 🔥 Dokument Sekielskiego pokazuje, że klechy sami się nie oczyszczą. Mało tego, nic sobie nie robią z kolejnych oficjalnych wytycznych i frazesów pełnych zapewnień o walce z pedofilią. To wszystko fikcja pod publiczkę. Największym problemem są biskupi, którzy kluczą, przenoszą, tuszują, nic sobie nie robią z wyroków sądowych, dalej pozwalając swoim podwładnym klero-pedofilom na kolejne kontakty z dziećmi. Do instytucji Kościoła musi wkroczyć policja z prokuratorem, dokument pokazał, że ryba psuje się od głowy to za biskupów należy się wziąć w pierwszej kolejności. Katosekta niczym mafia zachowuje się jak państwo w państwie. Tylko zewnętrzne niezależne podmioty są w stanie ukręcić łeb tej hydrze.
Alojzy Cedzidlo2019.05.12 16:29
Wrrrrrrrrrrrrr , Ujadanie to tu ,,Dumnemu ..." wyszło . Trochę prymitywne, trochę dalsze od tematu ...Ale wyszło .
Harcownik2019.05.12 16:53
Przestań już p******ić o księżej pedofilii.Temat już wyświechtany a za Sekielskimi już te ich 5 min minęło
tango2019.05.13 10:20
Jesteś zwykłym pedofilem, tylko nie chcesz się do tego przyznać.