19.05.14, 13:56(fot.flickr)

Prokuratura zajmie się Palikotem

Parlamentarny zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji Polski domagają się wszczęcia postępowania z uwagi na pomówienie i zniesławienie osób duchownych oraz szerzenie mowy nienawiści i atakowanie katolików przez polityka.
Sprawa dotyczy  bezpodstawnych oskarżeń Palikota. „Pedofilami” nazwał on ks. abp. Józefa Michalika, ks. abp. Henryka Hosera, ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia i o. Tadeusza Rydzyka CssR.

- Zostali pomówieni hierarchowie Kościoła katolickiego, jak również wybitny ojciec – twórca Radia Maryja i TV Trwam. Uważamy, że interes społeczny wymaga tego, aby prokurator generalny z urzędu nakazał wszczęcie postępowania (z artykułu 212 i 216 KK). Nadto uważamy, że te wypowiedzi znieważają tych wszystkich, którzy wierzą, wszystkich katolików w Polsce. W związku z tym, pan Janusz Palikot dopuścił się przestępstwa znieważenia grupy społecznej ze względu na jej przekonania religijne. Również słowa wypowiadane przez pana Janusza Palikota –  agresywne, często atakujące Kościół katolicki – to klasyczna mowa nienawiści. To nawoływanie do nienawiści ze względu na przekonania religijne. W związku z tym oczekujemy, że prokuratura zajmie stanowisko w tej sprawie – zaznaczył prawnik, poseł Bartosz Kownacki.

Poseł Małgorzata Sadurska mówi, że parlamentarny zespół nie zgadza się także z postawą premiera, który dziś spotyka się z papieżem Franciszkiem, a nie reaguje na skandaliczne słowa Palikota.

- Uważamy, że milczenie premiera Donalda Tuska stanowi niejako cichą akceptację tego typu zachowań. Dlatego jako Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski apelujemy do pana premiera, ale również do pani Marszałek Sejmu Ewy Kopacz, żeby podjęli wszystkie możliwe działania, tak, żeby tego typu zachowania wyeliminować. Nie może być tak, żeby z jednej strony partia rządząca ze swoimi najwyższymi przedstawicielami ociepla wizerunek osobami katolików, ociepla wizerunek hierarchami Kościoła katolickiego, najważniejszymi osobami, a z drugiej strony pozwala na poniżanie, oczernianie i ośmieszanie – zauważa Małgorzata Sadurska.

Poseł Andrzej Jaworski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, zaapelował także do katolików, by kierowali podobne zawiadomienia do prokuratury

- Ten projekt, który składamy dzisiaj do prokuratury przeciwko Januszowi Palikotowi, chcemy udostępnić wszystkim zainteresowanym. Zachęcamy, aby tysiące, dziesiątki tysięcy, nawet miliony Polaków kierowały podobne zawiadomienie do prokuratury, aby ta w końcu zaczęła działać. Chcemy, by nie było tak, że dzisiaj bezkarnie można obrażać naszych hierarchów, katolików, a instytucje państwowe nie działają – mówi Andrzej Jaworski.

Ab/Radio Maryja

 

Komentarze

anonim2014.05.19 14:05
Powinien Episkopat pozwać małego januszka
anonim2014.05.19 14:17
Ten pozew to medialna hucpa, obliczona wyłącznie na to, żeby zrobić jeszcze większą hucpę gdy prokuratura odmówi wszczęcia postępowania. A odmówić musi, ponieważ: 1) Przestępstwa wymienione w 212 i 216 KK ściga się z oskarżenia prywatnego. 2) W Kodeksie Karnym nie ma takich przestępstw jak "atakowanie katolików" i "znieważenie tych wszystkich, którzy wierzą". Nie ma też niestety "mowy nienawiści". 3) Nazwanie stolarza złodziejem nie znieważa wszystkich osób kupujących meble. 4) Nazwanie konkretnego księdza złodziejem, pedofilem, pijakiem itd. nie jest nawoływaniem do nienawiści na tle religijnym. Słowa Palikota, jakkolwiek oburzające, nie mogą być więc podstawą do wszczęcia postępowania z urzędu, ani na wniosek kogokolwiek innego niż osoby nazwane przez niego pedofilami. Pan Kownacki jak prawnik musi o tym doskonale wiedzieć, ale z przyczyn politycznych robi hucpę. A pomysł, że w tej sprawie ma coś zrobić Tusk, jest absurdalny. Równie dobrze można mieć pretensje, że Tusk nie ściga osobiście kieszonkowców. Przecież jedzie do Franciszka, jak może tolerować fakt, że w Polsce ludzie popełniają przestępstwa?
anonim2014.05.19 14:40
grzechol: Prokurator może wszcząć z urzędu postępowanie w sprawach z oskarżenia prywatnego jeżeli wymaga tego interes społeczny.
anonim2014.05.19 14:49
@konsul Masz rację - art. 60 k.p.k. Szkoda, że nie da się edytować postów.
anonim2014.05.19 15:16
@grzechol - nie przejmuj się - i tak nikt cię nie czyta... ;-)
anonim2014.05.19 15:23
@Sunlee34 Jest mi z tego powodu bardzo wszystko jedno :)
anonim2014.05.19 15:26
Rozprawę POprowadzi sędzia S. Michnik, uzasadnienie napisze sędzia Tuleya Igor.....
anonim2014.05.19 17:01
Parlamentarny zespół, tworzony przez posłów - a mimo to kretyni. Przecież w prawie jest jasno napisane, że postępowania z artykułu 212 i 216 KK wszczyna się wyłącznie z oskrażenia prywatnego. Jeśli więc pomówieni duchowni nie wniosą prywatnego oskarżenia przeciw Palikotowi to prokuratura nie będzie zajmowała się Palikotem. Czy to tak trudno zrozumieć?
anonim2014.05.19 17:50
Szarlej: Piszę to już po raz kolejny, otóż prokurator może wszcząć z urzędu postępowanie w sprawach z oskarżenia prywatnego jeżeli wymaga tego interes społeczny. Trzeba dokładniej kpk czytać.
anonim2014.05.19 18:25
@grzechol --------------------------- "Ten pozew to medialna hucpa, obliczona wyłącznie na to, żeby zrobić jeszcze większą hucpę gdy prokuratura odmówi wszczęcia postępowania. A odmówić musi, ponieważ:" --------------------------- W pięknych słowach objaśniłeś dlaczego pozew Palikota przeciwko biskupom jest bezsensowny i nie mający racji bytu. Gratuluję!
anonim2014.05.19 18:40
Powinno mu się zwyczajnie obić mordę, tak jak ongiś traktowało się byle chama. Na więcej nie zasługuje.
anonim2014.05.20 9:21
Przyjdzie czas, że się ten gnój przejedzie