03.12.13, 08:59Krzyż (fot. Wikipedia)

Prokuratura zbada, czy Albert Załuski, umieszczając kontrowersyjne wizerunki Chrystusa, obraził uczucia religijne

W piątek pisaliśmy na Fronda.pl o Albercie Załuskim, sądeckim malarzu, który umieścił wizerunki Chrystusa ukrzyżowanego w swoich oknach na ul. Pijarskiej w Nowym Sączu. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie fakt, że namalowany przez Załuskiego Chrystus w dłoniach trzyma butelki, zamiast głowy ma globus, zaś winogrona pełnią rolę tuniki.

Artysta przekonywał, że jego dzieło to forma protestu przeciwko powszechnemu handlowaniu symbolami religijnymi. Odbiorcy sztuki sądeckiego malarza mają jednak podzielone opinie. Leszek Mońdzik, dyrektor Teatru Scena Plastyczna w Lublinie wprawdzie nie wie, co Załuski chciał powiedzieć przez swoją instalację, ale jego zdaniem, zmusza ona do refleksji. Z kolei, prof. Andrzej Szarek jest zdania, że wizerunki Chrystusa w oknie to forma ewangelizacji. Sami przechodzący ul. Pijarską uważają jednak, że takie przedstawianie Zbawiciela jest niegodne.

Czy rzeczywiście tak jest oceni prokuratura, która zbada, czy doszło do obrazy uczuć religijnych. Wniosek w tej sprawie złożył Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami. Ryszard Nowak nie ma wątpliwości, że jest to celowe znieważenie krzyża, głównie dla sławy.

Instalacja Załuskiego została zdjęta przez policję. Wniosek złożony przez Nowaka to już drugie doniesienie w tej sprawie do prokuratury. Wcześniej złożył je senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Kogut. Artyście grozi grzywna, ograniczenie wolności, albo kara więzienia do 2 lat. 

MBW/Dziennik.pl/IAR/Radiokrakow.pl 

Komentarze

anonim2013.12.3 10:37
Obraził uczucia religijne czy obraził Boga?
anonim2013.12.3 10:42
@AirWolf- Mówisz o sobie?
anonim2013.12.3 11:40
@AirWolf- A co z tymi, którzy rozumieją to ,,dzieło" i uważają, że to ich obraża?
anonim2013.12.3 11:44
Jak "artysta" nie ma pomysłu co ciekawą pracę to pozostaje jedynie prowokacja. PS.Ciekawe co by było gdyby jakiś "artysta" zrobił "dzieło" nt. żydów. Co wtedy zrobiłoby GW? Zachowało się po kołtuńsku jak piszą tutaj niektórzy walcząc z antysemityzmem czy może zignorowało sprawę w imię wolności artystycznej? Ja obstawiam, że całe lewactwo oburzyło by się się na "polski antysemityzm".
anonim2013.12.3 12:32
@Paleokonserwatysta- Jestem pewien, że wtedy kołtuny z ,,Wyborowej" zapieniliby śię jakie to polactwo jest hamskie i nietolerancyjne. @AirWolf- A dziękuję panu Nowakowi, że reaguje na tego typu ,,sztukę".
anonim2013.12.4 7:49
@AirWolf "Prowokator swoją prowokacyjną prowokacją prowokuje najczęściej tych, którzy najbardziej się dają sprowokować. Im głośniejszy protest, tym bardziej udana prowokacja i tym większa zachęta dla kolejnych prowokatorów i ich prowokacyjnych prowokacji." Jeśli to co mówisz to prawda to najczęściej prowokacje powinny dotyczyć islamu. Przecież dzięki temu usłyszy o tym cały świat islamski i nie tylko. Podobnie z judaizmem - Światowy Kongres Żydów czy Liga Przeciw Zniesławieniu zapewniłaby międzynarodową sławę "artyście". Co prawda jako antysemita, ale nie ważne przecież czy mówią dobrze czy źle, najważniejsze że po nazwisku. Natomiast prowokacja przeciw katolikom nie zapewni międzynarodowej sławy. @cox Też tak sądzę. Nie mogę sobie wyobrazić Hartmana i piany na jego ustach jakby dostał ataku wścieklizny. Lewica pewnie broniłaby Żydów przed antysemityzmem dzieła. @czszcz51 "Gdybyś był rzeczywiście zainteresowany tematem to byś wiedział co by było. Jeżeli jednak informacje o tym co się dzieje w sztuce czerpiesz wyłącznie z Frondy to pozostaje Ci takie gdybanie. " Skąd tak absurdalne założenie? Może ciebie zdziwię, ale sporo o wydarzeniach kulturalnych czytam na stronie...krytyki politycznej. A także z innych stron. Znasz jakieś antyżydowskie "dzieło"? Ktoś zrobił z puszek po piwie gwiazdę dawida lub menorę? Czy mógłbyś podać kilka najbardziej kontrowersyjnych antyżydowskich prowokacji? Bynajmniej nie chodzi mi o prowokacje dotyczące Jezusa, co prawda On także był Żydem. Ale to specyficzny przykład.
anonim2013.12.5 9:55
@AirWolf Może i są daleko, ale za to skandal miałby wymiar międzynarodowy. Swoją drogą niezależnie od kraju nie mogę znaleźć żadnego skandalu skierowanego przeciw Żydom. Najczęściej są przeciw chrześcijanom, bo tutaj to łatwizna. Rzadziej są prowokacje wobec muzułmanów - to wersja dla odważnych. Natomiast żadnego nie znalazłem skierowanego konkretnie w Żydów. Przypadek?