29.11.13, 20:06fot. sxc.hu

Ukrzyżowany Chrystus z butelkami w rękach i globusem zamiast głowy! Profanacja czy artystyczny przekaz?

Chrystus Załuskiego w ukrzyżowanych rękach trzyma butelki, zamiast głowy jest globus a winogrona robią za tunikę. Zamiast tabliczki INRI jest duży kod kreskowy. Trzy okna kamienicy są przyozdobione takimi wizerunkami naszego Zbawiciela. Prowokacja? Czy może wyraz protestu przed konsumpcjonizmem ?

- Nie wiem, co artysta chciał przez to powiedzieć, ale praca na pewno daje do myślenia – mówi Radiu Kraków Leszek Mońdzik, dyrektor Teatru Scena Plastyczna w Lublinie.

Krzyże na oknach przy ulicy Pijarskiej to forma ewangelizacji - uważa natomiast nowosądecki rzeźbiarz prof. Andrzej Szarek. I dodaje: - W tym przekazie artystycznym nie ma nic wulgarnego, on nie szokuje, mamy tutaj do czynienia z symbolami świata

Wielu przechodniów ul. Pijarskiej uważają, że takie przedstawienie Chrystusa jest niegodne i niestosowane.

Sam artysta nie komentuje swojego dzieła. Chyba wychodzi z  założenia, że niech się dzieje co chce. A czy nie jest to następny etap do przyzwolenia na eksponowanie obrazy i profanacji w pracach polskich artystów. Mam wrażenie, że od medialnego show z „Adoracją Chrystusa”, chorą i obrazoburczą instalacją Markiewicz, wielu tzw. artystów uznało, że tylko w taki sposób można zaistnieć na bardzo wąskim podwórku sztuki polskiej.

Kontrowersyjną wystawę możesz zobaczyć TUTAJ

Sebastian Moryń

Źródło: http://www.radiokrakow.pl

Komentarze

anonim2013.11.29 20:17
Proszę odpisać "artyście" że ten termometr w oknie psuje cała kompozycję i niech spróbuje wystawić podobne dzieło z mahometem. Każdy odważny palić biblię ale nikt nie pali koranu.
anonim2013.11.29 20:25
Na moje oko figura na krzyżu to figura kobieca. A to: "Nie wiem, co artysta chciał przez to powiedzieć, ale praca na pewno daje do myślenia" jest najgłupsza recenzja jaką kiedykolwiek czytałam.
anonim2013.11.29 20:56
Teofila_Bepko jak zwykle wypowiedź na poziomie , z którą można się zgodzić.
anonim2013.11.29 21:00
@CzęstochowskiPoeta Nikogo nie obchodzi Mahomet bo artysta zaraz spotkałby się fanatycznymi wyznawcami którzy szybko by mu wytłumaczyli zasady tolerancji. Nie popieram kosioła ale troche to juz jest smieszne. Gdy ktos przerabia sobie krzyz to chrzescijanie nie moga nic powiedziec bo jest tolerancja i musza ustapic ale geja nazwac pedałem to jest juz brak tolerancji i wielka afera.
anonim2013.11.29 22:20
Nie trzy okna tylko pięć, wszystkie jakie miał do dyspozycji. Instalacja została już ściągnięta. http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/policja-zdjela-instalacje-senator-to-potworna-walka-z-krzyzem,53698#.UpkSPuIyATA Prawdę piszą że najbardziej wierzący w Polsce to artyści-ateiści. Bez symboli religijnych nikt ich nie rozumie. Z symbolami zresztą też.
anonim2013.11.29 22:50
Podobno Fra Angelico , gdy malował Chrystusa, zawsze robił to na klęczkach. On i jego dzieła przeszły do historii. Jeśli zaś chodzi o Pana Załuskiego to... każdy się domyśla.
anonim2013.11.30 5:17
Jeżeli dla prof. Szarka "instalacja" "artysty" A. Załuskiego to sztuka, to tytuły naukowe, odczucia artystyczne są na poziomie obory ..................
anonim2013.11.30 6:32
Wśród artystów jest najwyższy odsetek dewiatów: pederastów pedofili sadystów itp A może dewiaci chowają się pod przykrywką sztuki bo jest takie przyzwolenie. Taki Nergal czy inny idiota obraża chrześcian po przykrywką sztuki.
anonim2013.11.30 7:20
Nowy Sącz-najbardziej katolickie miasto w Polsce. To nie przypadek.
anonim2013.12.1 11:33
Można spojrzeć na to tak: to nowa świętość naszej kultury, która zastąpiła Chrystusa, czyli światowa, wyzwolona kobieta, przybita przez kalorie i ciemnogród.