10.11.17, 17:50Fot. aargambit via WIkipedia, CC 3.0 / Radosław Czarnecki via Wikipedia, CC 4.0

Przełom w sprawie reformy sądownictwa! Piotrowicz potwierdza: Wypracowaliśmy porozumienie

Nastąpił przełom w sprawie ustaw dotyczących reformy sądownictwa w Polsce. Jak potwierdzili dziś Stanisław Piotrowicz i Paweł Mucha – osiągnięto kompromis jeśli chodzi o negocjacje między PiS a Pałacem Prezydenckim w sprawie reformy sądownictwa w Polsce.

Dziś miało miejsce kolejne spotkanie Pawła Muchy i Stanisława Piotrowicza w sprawie prezydenckich ustaw. Jak powiedział Piotrowicz:

W następstwie dzisiejszego spotkania wydaje się, że możliwe jest przystąpienie do dalszych prac legislacyjnych. Oczywiście sprawy kluczowe wymagają jeszcze akceptacji ze strony tych, którzy umocowali zarówno mnie z jednej strony, jak i pana ministra Muchę z drugiej strony. Wydaje się, że nie ma przeszkód takich, aby niemożliwe było procedowanie”.

W rozmowie z serwisem 300polityka.pl odpowiedział też, że ustawy mogą trafić do Sejmu już na najbliższym posiedzeniu:

Rzeczywiście, po trzecim dniu negocjacji, wypracowaliśmy porozumienie na tyle, że będzie możliwe rozpoczęcie prac w parlamencie na najbliższym posiedzeniu”.

Prezydencki minister Paweł Mucha w rozmowie w TVN24 powiedział z kolei, że wypracowano „satysfakcjonujące” rozwiązanie:

Bo jest ustalenie, że z jednej strony jest zachowana ta zasada 3/5 głosów, czyli większość kwalifikowana – to jest ta podstawowa zasada wyboru do KRS. Jest też zachowana zasada, że jeśli partie opozycyjne zgłoszą tych sędziów, którzy mieliby wchodzić w skład tego gremium 15-osobowego, to jest to, co mówił prezydent, że jest zagwarantowana zasada multipartyjności – że te osoby będą w składzie KRS zasiadać”.

dam/300polityka.pl,PAP