22.05.19, 16:25zdj. screen Youtube/episkopat.pl

Przewodniczący KEP i biskupi przepraszają ofiary pedofilii w Kościele

Księża Biskupi wyrazili swój smutek z powodu cierpienia osób pokrzywdzonych przez niektórych duchownych, przepraszając wszystkich, których dotknął ten grzech i jednocześnie przestępstwo – powiedział Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, podsumowując obrady Rady Stałej KEP, która odbyła się 22 maja b.r. w Warszawie. Zebranie było poświęcone tematowi dalszych działań Kościoła w Polsce w sprawie ochrony nieletnich.

„Sprawy te domagają się wystrzegania się jakichkolwiek zaniedbań i jeszcze większej wrażliwości na pomoc pokrzywdzonym” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu.

Podczas obrad Rada Stała KEP przyjęła tekst słowa biskupów do wiernych zatytułowanego „Wrażliwość i odpowiedzialność”. „W słowie tym członkowie Rady odnoszą się zarówno do cierpień osób pokrzywdzonych, jak i do skutecznego sposobu naprawienia dotychczasowej praktyki traktowania tych spraw. Zwrócili uwagę na konieczność zgłoszenia doznanych krzywd do odpowiednich organów państwowych, podkreślili też rolę delegatów diecezjalnych upoważnionych do przyjmowania zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich” – powiedział abp Gądecki.

Ponadto członkowie Rady przyjęli z wdzięcznością motu proprio papieża Franciszka. Biskupi docenili również działalność Centrum Ochrony Dziecka oraz wytyczne przygotowane w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych dotyczące kwestii prewencji. „Docenili pracę zdecydowanej większości kapłanów, którzy gorliwie i ofiarnie służą Panu Bogu i ludziom. Biskupi przestrzegali przed przenoszeniem win konkretnych duchownych na wszystkich księży” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu.

Rada Stała zleciła również powstanie Biura Delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, podczas gdy Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, abp Wojciech Polak, przedstawił plan systemowej odpowiedzi na bieżącą sytuację. Będzie on dotyczył m.in. pomocy pokrzywdzonym, prewencji, aspektów prawnych i komunikacji.

Po południu odbyło się zebranie wszystkich biskupów metropolitów poświęcone przedstawieniu nowego motu proprio papieża Franciszka oraz komentarza do niego. „Metropolici podziękowali papieżowi Franciszkowi za jednoznaczność i konsekwencję oraz przyspieszenie procesu wyjaśniania wszystkich trudnych kwestii” – podsumował Przewodniczący Episkopatu.

BP KEP

Komentarze

anonim2019.05.23 10:24
Degradacja zasady arystokratycznej, zasada patrz Platon, Sokrates, czym większy tym może mniej niestety, słabości nas degradują i eliminują z grona ludzi nadających się do kierowania innymi. Noblesse oblige, jak mówią Francuzi.
stop debilowatym pasterzom w KK2019.05.23 7:32
Gądecki pokretny staruchu zrozum ze jako katolicy nie zyczymy sobie w Kościele pasterzy nieudaczników, złodzieji, pedałów, krętaczy, SBków a ty miernoto jedno i to samo...koniec wasze łby muszą spaść !!!!! i zróbcie WSTRETNE staruchu miejsce ludziom mlodszym oddanym i niezepsutym!!!!
Realista 2019.05.23 9:32
i pedofili same przeprosiny nic nie zrobia kiedy ten syf dalej tam siedzi i udaje katolikow ale zaufanie do ksiezy zostalo na zawsze podwazone musimy kosciol katolicki bez ksiezy odbudowac kazdy z nas chrzescjan moze byc apostolem i slugom Bozym ta hierarchia jest nam nie potrzebna
Tytus2019.05.23 5:13
Episkopat cały jest do wymiany.
Stanislaw2019.05.22 19:52
Nie ma pedofilii "w KOŚCIELE", bo nie może być odpowiedzialności zbiorowej. Jako katolicy, członkowie Kościoła, nie jesteśmy mafią pedofilską. Odcinamy się od odpowiedzialności za grzechy popełnione wbrew Kościołowi i przeciw Kościołowi!
Realista 2019.05.23 9:23
pedofile nie wieza w Boga tylko w szatana oni przyszli do kosciola zeby kasciol rozwalic od srodka jak konie trojanskie nalezy ich natychmiast wywalic z kosciola 93 % pedofili to nie ksieza dlaczego szkoly przedszkola telewizja politycy nie przepraszaja tam ich jest najwiecej
Marek2019.05.22 19:05
Krytykowanie moralnych postaw Kościoła jest szalenie groźne , bo podważa celowość jego istnienia .A właśnie tym jest postępowanie biskupów w związku pełnieniem ich funkcji .Zmusza ono człowieka do przemyślenia spraw fundamentalnych i uderza w sedno. Miejmy nadzieję ,że zajmie należne mu miejsce - na śmietniku historii .
andrzejhahn32019.05.22 17:32
to chyba jakies kpiny...................to wystarczy ze kazdy przestepca powie przepraszam i uniknie kary...................SRAM NA ZBRODNICZY kosciol katolicki
michu2019.05.22 17:27
Bez lustracji i dekomunizacji nie w Polsce nie da się zrobić. W żadnym środowisku ;).
Cogito ergo sum2019.05.22 16:37
Teraz na księży jest nagonka jak na Żyda w czasie okupacji. Tylko kto inny występuje w roli szmalcownika i hitlerowca. W dobre intencje myśliwych nie wierzę bo za bardzo w tle czuć zapach pieniądza. Oby Kościół oczyścił się z tego grzechu a za nim pozostałe środowiska. Oby nie było jak w przypadku lustracji, kiedy to inne środowiska wpadły w histerię i nic nie zrobiły
Gnostyk2019.05.22 16:33
Mało!