01.02.19, 19:15

Putin się doigrał! Wraca sprawa malezyjskiego Boeinga

291 krewnych osób, które latem 2014 r. zginęły wskutek zestrzelenia boeinga MH-17 Malezyjskich Linii Lotniczych nad Donbasem, przyłączyło się do pozwu i procesu sądowego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka przeciwko Rosji i jej prezydentowi Władimirowi Putinowi – powiedział w wywiadzie udzielonym rosyjskiej rozgłośni radiowej „Echo Moskwy” Jerry Skinner, prawnik reprezentujący interesy krewnych ofiar katastrofy.

Prawnik powiedział, że na początku reprezentował niewielką grupę obywateli Malezji i Australii, ale teraz „przyłączyła się do nas duża liczba krewnych ofiar i nasz pozew stał się najliczniejszy” – zaznaczył. Adwokat zamierza uzyskać odszkodowanie od Rosji w wysokości 10 mln dolarów za każdą ofiarę. Całkowita wysokość rekompensaty może wynieść 3 mld dolarów.

Przypomnujmy, wiosną 2018 r. Australia i Holandia oficjalnie oskarżyły Rosję o zestrzelenie samolotu MH17.

W katastrofie zestrzelonego nad Donbasem w lipcu 2014 roku samolotu malezyjskiego zginęło 193 Holendrów, 43 Malezyjczyków i 27 Australijczyków. Inne ofiary to obywatele Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec i Filipn. Śledczy przedstawili dowody na to, że samolot zestrzelono z użyciem sprzętu rosyjskiej armii. Wypowiedziały się również rządy Holandii i Australii.

Pracujący pod egidą holenderskich władz eksperci z Holandii i innych krajów oznajmili, że dowody wskazują, iż wyrzutnia rakiet, z której 4 lata temu zestrzelono nad Donbasem malezyjski samolot pasażerski z Amsterdamu do Kuala Lumpur, została przywieziona z rosyjskiej bazy wojskowej – informuje portal Kresy24.pl powołując się na theguardian.com. Eksperci podkreślają, że dowody, jakimi dysponują, są „twarde”.

Podczas konferencji prasowej w Hadze śledczy policji, służb oraz eksperci cywilni pracujący w komisji pokazali zdjęcia i filmy, na podstawie których zidentyfikowali, że ten konkretny system BUK użyty w lipcu 2014 roku do zestrzelenia samolotu pochodziło z bazy 53. brygady przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Kursku.

W wyniku tragedii lotu MH17 zginęło 298 osób. 

Jagiellonia.org