08.03.21, 20:34fot. pixabay.com

Rabin Rosen w Iraku podczas pielgrzymki Franciszka : trzy religie muszą iść razem

W przemówieniach wygłoszonych w pałacu prezydenckim w Bagdadzie zarówno Papież Franciszek jak i prezydent Iraku Barham Salih wspomnieli o judaizmie. „To dobry znak, za który jestem bardzo wdzięczny” – powiedział zaangażowany w dialog międzyreligijny izraelski rabin David Rosen, który jako przedstawiciel żydów był obecny m.in. na synodzie biskupów Bliskiego Wschodu.

W wywiadzie dla Asia News przypomniał, że wizyta Franciszka w Iraku to kolejny krok na drodze braterstwa, zapoczątkowanej podpisaną dwa lata temu deklaracją z Abu Zabi i najnowszą encykliką Ojca Świętego. „Mam nadzieję, że ta droga będzie miała swój ciąg dalszy i obejmie także żydów, ponieważ póki co jest to inicjatywa pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami” – zaznaczył David Rosen.

Jego zdaniem włączenie żydów w proces budowania światowego braterstwa pomiędzy religiami jest kluczowe, nie tylko ze względu na głęboką więź, jaka łączy judaizm z chrześcijaństwem, ale także z powodu wartości, jaką ten krok miałby dla islamu. „Dopóki to nie nastąpi, deklaracja o braterstwie jest narażona na ryzyko błędnej interpretacji” – uważa rabin Rosen.

Wyraził nadzieję, że jeśli w przyszłości nadarzy się taka okazja, to przedstawiciel judaizmu powinien znaleźć się na wspólnej scenie z Ajatollahem Al-Sistanim czy imamem Al-Tayyebem. „Jestem świadomy, że dzisiaj to niemożliwe. Taka obecność byłaby postrzegana jako prowokacja. Ale wiem też, że Papież Franciszek nie pozwoli, aby braterstwo było rozumiane wyłącznie jako relacja z muzułmanami” – podkreślił David Rosen.

Zauważył, że Irak jest ważnym miejscem z punktu widzenia narodu żydowskiego. Społeczność żydowska żyła w tym kraju od czasów biblijnych, czyli od momentu wygnania babilońskiego. Dopiero wojny arabsko-izraelskie wyznaczyły kres tej historii.

Dla rabina Rosena jest oczywiste, że wizyta Papieża w Iraku będzie miała konsekwencje polityczne. „Wątpię jednak, by ci, którzy w ostatnich latach wykazali niewielkie zainteresowanie obecnością chrześcijan w Iraku i na Bliskim Wschodzie, a nawet sprzeciwiają się jej, dali się przekonać słowom Franciszka. W świecie szyickim Al-Sistani jest kimś otwartym, jednak wielu nie podziela jego podejścia, dlatego tak ważne było, że Papież z nim porozmawiał i uścisnął mu dłoń” – powiedział David Rosen.

 

Vaticannews.va/Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Komentarze

RAB2021.03.12 10:48
Braterstwo żydów i muzułmanów z katolikami może być tylko pomiędzy przywódcami politycznymi, jeżeli mają w tym wspólny interes. Żydzi nie wejdą w żaden sojusz, bez uzyskania przewagi dla swoich interesów. Nie ma mowy, żeby łączyć te religie, bo nie po to pan Jezus umarł na krzyżu.
Mirek2021.03.10 20:15
O ile katolicyzm z islamem ma np 10% szans na to aby egzystować w pokoju tak judaizm z islamem nie ma nawet 1% ku temu aby pomiędzy nimi był kiedykolwiek pokój z dwóch powodów !! . Po pierwsze judaizm jest religią oszustów a islam religią mordu . I po drugie - znacznie ważniejsze - chodzi o Wzgórze Świątynne na którym 3 000 lat temu stała już Świątynia Salomona z Arką Przymierza a dzisiaj od 1400 lat stoi meczet ze złotą kopułą . Głównym dążeniem światowego żydostwa jest aby w miejscu meczetu znowu stała Świątynia Salomona !! . I Żydzi nigdy od tego nie odstąpią ....nigdy !! . Najświętszym miejscem wszystkich Żydów jest Ściana Płaczu , ostatni fragment Świątyni Salomona .
nie ślepy2021.03.9 13:09
Jezus jest Zbawicielem! I na pewno nam nie po drodze z synagogą szatana i innymi pseudo religiami!
gosc2021.03.9 12:42
A nie jest tak ze braterstwo to ideal masonskiej Rewolucji Antyfrancuskiej, a idealem Kosciola przedsoborowego byl ekumenizm i modlono sie za innowiercow i odszczepiencow a nie budowano z nimi wspolnoty ?
Aldona2021.03.9 9:54
Pan Rosen powinien pojechać zatem do Palestyna złapać za uszy łajdaka Netanjahu złapać za pejsy syjonisytów i powiedzieć im dosyć APARTHEID DOSYĆ RASIZMU DOSYĆ SYJONIZMU
Böno2021.03.9 10:47
Aldona, dzięki za twój komentarz. Nic dodać, nic ująć.
basetla.2021.03.9 9:33
Przecie ten cyrk założył JPII.
Anonim2021.03.8 23:31
Czy nauczyciele mają jakiś pomysł, jak poradzić sobie z tandemem neomarksistowsko-kabalistycznym?
Waarnemer2021.03.8 22:22
Komentarz do tej wypowiedzi daje sama Biblia: "Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo. Cóż bowiem na wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością? Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym? Co wreszcie łączy świątynię Boga z bożkami? Bo my jesteśmy świątynią Boga żywego"
APEL2021.03.8 21:51
UWAGA!!! Ponieważ ten cyniczny polakożerca i zapiekły wróg Kościoła, tj. niejaki Anonim (plus masa jego klonów: AAAtomek, ladychapel, Po 11…, katolicka kretynizacja Polski i in.) grasuje tu bezkarnie od lat (a administrator Frondy, o ile jest jakiś, konsekwentne udaje głuchego), proponuję, aby każdy wstawiał pod jego nickami normalne wpisy, ewentualnie jakieś absurdalne parodie jego antypolskich lub filosemickich komentarzy. Zresztą wielu już tak robi. W ten sposób, przy niewielkim wysiłku, wspólnymi siłami, rozmyjemy ten obraźliwy dla Polaków bełkot, nie do pomyślenia na innych forach. Dyżurny Anonim, lub ktoś z jego bandy będzie najpierw obleśnie rechotał („buhahahaha”), potem będzie błaznował („jest mi bardzo wszystko jedno”), oburzał się na „bolszewickich złodziei nicków”, potem zarzuci koneksje ze Stalinem (on, tęczowy lewak!), będzie rozdzierał szaty na metody katolików (częsty trick obłudnych ateistów), wreszcie oskarży o faszyzm (?) oraz antysemityzm (to ich odwieczny, mocno już wyświechtany zarzut), a nawet o szmalcownictwo (sic!). A na koniec będzie już tylko rzygał na – oczywiście karygodną, ale często wyolbrzymioną lub wręcz zmyśloną – pedofilię w Kościele.
matis892021.03.8 21:51
,,trzy religie muszą iść razem''. Mamy tu już oficjalne wołanie o ujawnienie się Antychrysta, którego Fałszywym Prorokiem Nie Katolikiem jest Bergoglio.
Waarnemer2021.03.8 22:23
Przypuszczam, że będzie jakaś próba połączenia tych trzech religii w taki sposób, żeby z Chrześcijaństwa nie zostało za wiele, może jakieś szczątki... Powstanie za to jedna synkretyczna światowa religia, nie mająca nic wspólnego z Bogiem...
matis892021.03.8 21:50
Ta wizyta ma wymiar symboliczny. Przed ujawnieniem się Antychrysta na Bliskim Wschodzie który zaprowadzi tam fałszywy pokój za który massmedia, politycy, korporacje i gwiazdeczki będą go wielbić pojechał tam jego Fałszywy Prorok Bergoglio Nie Katolik by głosić fałszywy pokój Antychrysta.
Marek2021.03.8 21:47
co to niby miało by powstać. zydzi chetnie przejma inicjatywe
Anonim2021.03.8 21:40
Nauczycieli też mamy wielu, problem kogo oni reprezentują, poza swoimi uczniami?
Jedyna prawdziwa jest2021.03.8 21:13
wiara katolicka i dlatego to chrześcijaństwo jest religią, właśnie tą jedyną i jak mówił Św. Cyprian Extra Ecclesiam nulla salus :) i nic tego nie zmieni :D
Amen2021.03.8 21:24
Amen
Anonim2021.03.8 21:10
Oby nie poszły w siną dal.
Anonim2021.03.8 20:59
Módlmy się także za Żydów wiarołomnych, aby Bóg i Pan nasz zdarł zasłonę z ich serc, iżby i oni poznali Jezusa Chrystusa Pana naszego. Wszechmogący wiekuisty Boże, który od miłosierdzia twego nawet Żydów wiarołomnych nie odrzucisz; wysłuchaj modły nasze za ten lud zaślepiony, aby wreszcie, poznawszy światło prawdy, którym jest Chrystus, z ciemności swoich został wybawiony. Przez tegoż Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
Anonim2021.03.8 20:53
jest jedna religia w której objawił się Bóg
Anonim2021.03.8 20:54
pozostałe są wymyślone przez człowieka