30.04.21, 14:24fot. yt/ΝΙΚΟΛΑΟΣ Λυρής

Raport kontrwywiadu Estonii: Rośnie zagrożenie ze strony Chin

Estoński kontrwywiad, czyli Policja Bezpieczeństwa (Kaitsepolitsei, KaPo) opublikował w kwietniu roczny przegląd bezpieczeństwa – KAPO Annual Review. Podobnie jak w przypadku innych państw bałtyckich, zauważono zwiększoną aktywność wywiadowczą Chin, która coraz śmielej podejmuje działania w regionie.

Już we wstępie szef KAPO Arnold Sinisalu określił, że oprócz przeglądu działań wywiadowczych Kremla, należy omówić bardziej szczegółowo niż kiedykolwiek pracę służb specjalnych komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej. Od jakiegoś czasu działania Pekinu wzbudziły obawy kontrwywiadu. Dodał również, że zagrożenie nie jest już teoretyczne, bo te zostało potwierdzone pierwszym orzeczeniem sądu – chiński wywiad zwerbował obywatela Estonii.

Chińskim działaniom wywiadowczym poświęcono jeden z rozdziałów. Zdaniem autorów przeglądu, wybuch pandemii COVID-19 w Chinach mógł mieć większy wpływ na działalność wywiadowczą tego kraju niż na Rosję. Aresztowania agentów chińskiego wywiadu np. w Polsce, w Niemczech i potwierdzone liczne przypadki w Stanach Zjednoczonych wskazują, że wywiad Chin będzie rosnącym zagrożeniem dla Estonii, która jest członkiem Unii Europejskiej i NATO.

Działalność wywiadowcza jest częścią dążenia Chin do stania się światowym liderem, także pod względem ekonomicznym i technologicznym. Krok po kroku, Pekin dąży do umocnienia się w Europie, co musi zostać wzięte pod uwagę przez Tallin, jednakowo we współpracy z Chińską Republiką Ludową (ChRL) oraz w przyciąganiu chińskich inwestycji kapitałowych. Ze względu na zobowiązanie wobec rządu ChRL obywateli, firm itp. do współpracy z wywiadem, estońskie firmy muszą mieć to na uwadze.
Dużo miejsca w raporcie poświęcono sprawie karnej obywatela Estonii, który został oskarżony o współpracę z chińskim wywiadem. Za pomocą pośrednika Tarmo Kõut, nawiązał współpracę z chińskim wywiadem wojskowy. Kõut spotkał się z przedstawicielami tej służby w różnych krajach azjatyckich. Chińscy oficerowie wywiadu wojskowego, formalnie byli pracownikami chińskiego think-tanku.
Praca Tarmo Kõuta zawodowo była związana z kwestiami obronnym i miał dostęp do tajemnic państwowych, ale według autorów raportu, nie zdążył ich przekazać. W zamian za przydatne informacje badacz otrzymywał gotówkę oraz opłacone wyjazdy zagraniczne do Azji, noclegi w drogich hotelach i bankiety w drogich restauracjach. Długoterminowym celem chińskiego wywiadu było uzyskanie dostępu do tajnych informacji, ale estońskiemu kontrwywiadowi udało się zapobiec wyciekowi tajemnic państwowych, podejmując na czas działania. Poza Kõutem jest jeszcze jedna osoba zatrzymana w Estonii, oskarżona o te same czynności.
Kontrwywiad Estonii wskazuje, że służby wywiadowcze wrogich krajów mogą werbować ludzi o bardzo różnym pochodzeniu, nie tylko urzędników służby cywilnej. Zwrócono również uwagę na potencjalne zagrożenie szpiegowskie ze strony firm doradczych ulokowanych na terenie Unii Europejskiej, jednakże pochodzących spoza Unii i państw członkowskich NATO.

Baza danych firmy Zhenhua Data Information Technology, która wyciekła w połowie 2020 roku, zawierała znaczną liczbę nazwisk osób zaangażowanych w estoński sprawy społeczne, politykę i inne ważne dziedziny życia publicznego, a także listę ich najbliższych krewnych. Autorzy zauważają też zagrożenie cybernetyczne oraz możliwą presję ekonomiczną ze strony Pekinu.

Raport kontrwywiadu potwierdza wnioski, do jakich przez ostanie kilka czy kilkanaście lat dochodziły inne państwa na świecie. Chiński wywiad coraz śmielej działa i próbuje pozyskiwać informacje. Wydarzeniem, które zmusza Tallin do baczniejszego przyglądania się Chińczykom w ich kraju, jest potwierdzone zwerbowanie obywatela Estonii. Także w przypadku innych państw regionu aktywność wywiadowcza Państwa Środka jest zauważana w raportach służb specjalnych. W porównaniu do lutowego raportu Estońskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (VÄLISLUUREAMET), w nowym raporcie opisano w sposób mniej wnikliwy zagrożenia ze strony ChRL, skupiając się bardziej na celach i sposobach werbunku.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]


Polecamy też: Rumunia blokuje Huawei i technologię 5G z Chin - CZYTAJ

Komentarze

Stara wiedźma Cyganka2021.04.30 20:23
Co to za nowina. Chiny to gorsza bestia od ruskich. Powiedział bym bestia nowoczesna wybudowana przy pomocy USA.
Antonio2021.04.30 17:54
W latach siedemdziesiątych Polacy sprzedali Chinom zaawansowane technologie związane z motoryzacją a ściślej mówiąc plany budowy ŻUKA , ten nierozsądny krok kom. władz Polski zapoczątkował rozwój i rozkwit Chińskiej myśli technologicznej .Dzięki nam mogą teraz wysyłać sądy na Marsa czy budować myśliwce 6 - generacji - MILMAG które wejdą do seryjnej produkcji do 2035 roku .Do polski w tym okresie powinny dotrzeć pierwsze egzemplarze amerykańskich myśliwców 5 - generacji F 35 .
Antonio2021.04.30 17:56
Sondy
erek2021.04.30 18:39
Nie. Sądy. Chiny wysyłają na Marsa sądy.
Czy Fink Tank Łorso Institjute2021.04.30 17:36
słyszał o udanym umieszczeniu na orbicie pierwszego segmentu "chińskiego ISS" ? https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_large_modular_space_station
Anonim2021.04.30 15:35
W tym poprzednim wywiadzie lepiej nie było. Jedni pracowali dla Kremla, a drudzy dla Londynu; ja np. już w podstawówce byłem "agentem imperializmu anglo-amerykanskiego" - taki był dwukrotny komunikat stalinowskiego wywiadu,. który dopiero Antoś rozmontował! /stp/
Anonim2021.04.30 15:31
No, muszą się Chińczycy bardzo spieszyć, dopóki Europejczycy są obezwładnni pandemią. Gdy wyzdrowieją, zajmą się obroną! /stp/
"ksiądz" Mariusz Mularczyk twierdzi, że2021.04.30 15:25
jehowe mendy jak "matis89" TYLKO udają katolików..... 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 jest to najgorszy typ sekciarza. Są odpowiedzialni za tysiące ludzkich istnień odmawiając swym bliskim a szczególnie dzieciom opieki lekarskiej. 𝐖 𝐓𝐘𝐌 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐄𝐊! ........ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to jest ZBRODNIARZ. Ale nie tylko bo ZŁODZIEJ! Oszukują głównie starsze samotne kobiety tak, aby cały majątek tej ich sekcie zostawiła. 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to wróg ludzi i normalnego społeczeństwa. Udają, że są katolikami cytują jakieś brednie - PAMIĘTAJ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to SEKCIARZ i jak KAŻDY SEKCIARZ jest NIEBEZPIECZNY.
Anonim2021.04.30 15:18
Azjaci - nie, azjatki - TAAAK!!!!
matis892021.04.30 15:05
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Azjatyckie domy relaksu zapraszają2021.04.30 14:53
także w Warszawie już niedługo: https://www.youtube.com/watch?v=8QsnffAPvrs
A mówiłem, że Azjatki są do2021.04.30 14:51
przytulania najlepsze: https://www.youtube.com/watch?v=lpBA05p56UE
Foster2021.04.30 14:47
Z Chinami, bez Rosji, nikt sobie nie poradzi. Zasoby ludzkie, poziom wzrostu gospodarczego, tania siła robocza, nowoczesna armia i mentalność narodu zdobywców - powodują, że mogą stanowić zagrożenie dla każdego mocarstwa tego Świata.
Anonim2021.04.30 14:38
Gdyby Antoś nie rozj.ebał naszego kontrwywiadu, to może też by coś w tej sprawie zrobił. A tak to muszą szukać w Lądynie 😁 tych, co się o "ojcu Tymoteuszu" nie pochlebnie wypowiadali.