22.04.21, 21:28Fot. U.S. Army via Wikipedia, CC 0

Raport wywiadu USA – chińskie zagrożenie

13 kwietnia 2021 roku Biuro Dyrektora Wywiadu Krajowego USA (the Office of the Director of National Intelligence) opublikowało w Kongresie jawny coroczny raport, dotyczący światowych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Wysiłki Chin, by rozszerzyć swoje rosnące wpływy, stanowią jedno z największych zagrożeń dla Ameryki.

Na początku raportu autorzy zauważają, że Chiny w coraz większym stopniu stają się prawie równorzędnym konkurentem, rzucającym wyzwanie Stanom Zjednoczonym w wielu dziedzinach. Chińska Republika Ludowa staje się coraz potężniejsza, zwłaszcza ekonomicznie, militarnie i technologicznie. Potęga pozwala Chinom naciskać na zmianę światowych norm. Pekin wzmacnia swoją pozycję geopolityczną podczas pandemii, poprzez ,,dyplomację szczepionkową”.

Jeden z podrozdziałów raportu przeznaczono wyzwaniu, jakie stanowi Komunistyczna Partia Chin. Autorzy wskazują, że Chiny będą wbijać klin między Waszyngton a jego sojuszników i partnerów, oraz wspierać nowe międzynarodowe normy sprzyjające autorytarnemu systemowi chińskiemu. Pekin będzie demonstrował swoją siłę w regionie. Wywiad wymienia napięcia na granicy z Indiami, rywalizację na Morzu Południowochińskim i Morzu Wschodniochińskim, presję na zjednoczenie z Tajwanem, rosnąca współpraca Chin z Rosją. KPCh zaplanowała również kontynuację Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), aby rozwinąć gospodarczą, polityczną i wojskowa obecność za granicą. Chiny pozostaną także głównym zagrożeniem dla konkurencyjności technologicznej USA.
Wywiad USA uważa, że Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza będzie kontynuować prace nad instalacjami wojskowymi poza granicami kraju. Siły powietrzne i rakietowe zwiększają swoje zdolności do projekcji siły, co zagraża bazom amerykańskim i ich sojuszników. Amerykanie widzą też problem rozwoju arsenału jądrowego Chin. Pekin będzie kontynuował gwałtowną ekspansję arsenału nuklearnego, zamierzając co najmniej podwoić wielkość swoich zapasów jądrowych w ciągu następnej dekady i stworzyć nuklearną triadę. Zapewniona ma być międzykontynentalna zdolności do drugiego uderzenia jądrowego ze strony Pekinu. ChRL nie jest również zainteresowana porozumieniami o kontroli zbrojeń.

Przestrzeń kosmiczna jest kolejnym polem, gdzie Waszyngton zauważa chińską ekspansję. Wywiad spodziewa się zbudowania chińskiej stacji kosmicznej na niskiej orbicie między 2022 a 2024 rokiem i dalszej eksploracji Księżyca. Armia chińska będzie rozwijać rozpoznanie satelitarne oraz broń antysatelitarną (ASAT). Chiny są w stanie rozpocząć cyberataki, które mogą spowodować tymczasowe zakłócenia infrastruktury krytycznej w Stanach Zjednoczonych. Chińskie operacje cyberszpiegowskie obejmują firmy i osoby prywatne.

Raport wywiadu co prawda, nie przewiduje konfrontacji militarnej ani z Chinami, ani z Rosją, ale sugeruje, że będą miały miejsce tak zwane „walki w szarej strefie”, gdzie nasilą się operacje wywiadowcze, cyberataki i globalne wywieranie wpływu. Chiny w dokumencie zostały wymienione jako pierwsze wśród państw zagrażający USA. Kolejna była Rosja, Iran i Korea Północna. Jest to wyraźny trend od kilku lat, który jest bardzo wyraźny od czasu rozpoczęcia prezydentury przez Donalda Trumpa. W strategicznych dokumentach dotyczących bezpieczeństwa, podczas jego prezydentury to Chiny wysunęły się na pierwsze miejsce obaw Amerykanów. Joe Biden i jego ekipa kontynuują ten pogląd, co potwierdza powyższy dokument. Stosunkowo mało miejsca wywiad przeznaczył na zagrożenia gospodarcze ze strony Pekinu, bardziej wskazując na te dotyczące kwestii militarnych.

Wszystkie teksty publikowane przez Fundację Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła oraz autora. Obrazy nie mogą być wykorzystywane bez pozwolenia.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze

przemyśl-72021.04.24 12:57
W Waszyngtonie przebudzenie......chińskie zagrożenie ...Kiedy Moskal się obudzi ,nad Amurem prawie nie ma już ruskich ludzi.
YORK2021.04.23 8:56
Dla swiatowego pokoju zagrozeniem jest rosja.
B522021.04.23 8:48
cała sprawa jest spowodowana tylko złą polityką nie daje się zarabiać potencjalnemu przeciwnikowi a Europa wyprowadziła produkcję do Azji i dzięki temu oni mają na armię a Europa powiększa armię ale bezrobotnych to taki zielony ład
droma2021.04.23 8:27
największym zagrożeniem chin komuchów-bandytów jest dla rosji-kaput ,1mln km kwadratowych zabrane chinom ,obydwie nacje to azjaci ,chinom potrzebne nowe tereny ,eto wsio ...
XYZ2021.04.23 8:16
Fronda się spóźnia.Nic o Obajtku który przegrał w sadzie i o Tuleyi który wygrał.
fdf2021.04.23 7:35
Z mojego raportu wynika, że jak mawiał el prezydente Endriu Polska dała radę coronavirusowi. Nie zająknął się że zginęło ponad 100 000 ludzi. Wstajemy z kolan propagandą na skalę światową.
B522021.04.23 8:56
kolego proponuję mądrości wypisywać kredą na asfalcie ten artykuł mówi o tym jak polityka lewactwa doprowadza do zbrojenia się potencjalnych agresorów
Skrzypek na dachu2021.04.23 4:30
Kitaje to brudasy wkuszaja psy i koty a mysze to zywcem .
chłopka2021.04.22 22:33
Z korona wirusem wyszło lepiej niż planowano . Sądzono , że tak jak SARS pozostanie tylko w USA . A tu on sobie poszedł gdzie indziej . Wreszcie I-szy Sekretarz Komunistycznej Partii Chin tow. Xi znalazł odpowiedz na blokadę 5G Tak to bywa . Tow. I-szy Sekretarz wie co robi . Chiny rosną w siłę ! Aj waj ! To dobrze . Los jest jak bumerang . Amerykanie traktowali Chińczyków jak się należało . Używali ich jako podkłady kolejowe a ci lepiej zbudowani służyli zamiast parowozów . Po co zanieczyszczać atmosferę jak są chinks ! A teraz nie wiem dlaczego ci niewdzięczni jankesi znowu tłuką żółtków na ulicy i winią za jakiś Wuhan . Ale nasz I-szy Sekretarz Komunistycznej Partii Chin tow . Xi czuwa . . . Już rozmawia z Mołdawią i Bangladesz jakby tu obniżyć ceny produkcji na majtki . Czas na rewanż . Te ich Ifony sądzą , że zawsze będą najlepszymi na świecie . " A takoj balszoj ! " jak na zjeździe partii powiedział tow. Xi . Układ sił zmiennym jest . No i jeszcze Wenezuela i Kuba . Czas na rewanż na tych ze Wsch. Prus . . . O kuurwa jaki ja głupi chuuj żydowski jezdem . . .
B522021.04.23 9:01
gdyby nie USA to teraz byś chodził w budionówce a srał byś do sławojki
matis892021.04.22 22:23
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Mylisz się "matisie.."2021.04.22 22:30
Tam pisze o ataku Chin i Rosji , ale nie na UE, ale na USA! Przeczytaj dokładnie!... A potem Chiny się odwrócą od Rosji i na nią uderzą.... Rosja będzie wówczas bardzo zniszczona!
Jehowe mendy jak "matis89" udają katola2021.04.22 22:35
Jehowy jest to najgorszy typ sekciarza. Są odpowiedzialni za tysiące ludzkich istnień odmawiając swym bliskim a szczególnie dzieciom opieki lekarskiej. W tym szczepionek. JEHOWY to jest ZBRODNIARZ. Ale nie tylko bo ZŁODZIEJ! Oszukują głównie starsze samotne kobiety tak aby cały majątek tej ich sekcie zostawiła. JEHOWY to wróg ludzi i normalnego społeczeństwa. Udają, że są katolikami cytują jakieś brednie - PAMIĘTAJ JEHOWY to SEKCIARZ i jak KAŻDY SEKCIARZ jest NIEBEZPIECZNY.
xyz1232021.04.23 7:46
mam nadzieje, ze wiesz, ze twoj katolibski pustynny bozek ma na imie wlasnie JEHOWA?? :::DDD uwielbiak jak foliarze sie zra miedzy soba o kto, ktory foliarz jest glupszy hehehehe
Anonim2021.04.22 22:18
Tym razem Diaspora wyhodowała sobie adekwatnego przeciwnika, starcie, podejrzewam, będzie przerażające. Tacy sami są.
chłopka2021.04.22 22:12
Z korona wirusem nie za bardzo wyszło . Sądzono , że tak jak SARS pozostanie w Azji . A tu on sobie poszedł gdzie indziej . Niemcy zaś zastosowali gaz bojowy na Francuzów . A on sobie poszedł na nich . Tak to bywa . Siły natury kierują się własnymi prawami . Bóg wie co robi . Chiny rosną w siłę ? To dobrze . Los jest jak bumerang . Amerykanie traktowali Chińczyków jak bydło robocze gdy ci kładli u nich koleje , wykonywali najgorsze , najbrudniejsze prace . Masowo ginęli w USA . Czas na rewanż . USA sądziło , że zawsze będzie bezwzględnym żandarmem świata ? Układ sił zmiennym jest . No i jeszcze Indie i Pakistan . Czas na rewanż na Anglikach .
czytar2021.04.22 22:20
Czyli jak mawiają wojskowi : granat prawidłowo użyty może być szkodliwy również dla przeciwnika !
PATO-HEJTERZY, PATO-ATEIŚCI2021.04.22 21:47
Jest żydek "kretynizacja" i jest "żydek Woleński"... Mały zasuszony żydek Lesio Keller-Krawczyk, zakomplesiony staruch co chciał być "Niemcem", ale Niemcy wyśmiali i wypierrdolili. Chciał być w Hamaryce, ale mu powiedziano, że Hameryka ma już dość żydowskich ubeków i esbeków. Podobnie zrobiła Kanada. Zostały mu media. Nie tylko jemu jednemu. Ma tu ziomala Po 11... AAAssranek, Max i c h ö j wie jeszcze jakie "niki" mają te PATO-TROLLE, PATO-ATEIŚCI
Anonim2021.04.22 22:12
Ssij brudną pałę, stulejarzu.
herring2021.04.23 9:09
bardzo slaby russranski trolling uprawiasz waniulka. Twoj wpisopodobny twor ociekajacy antysemityzmem + "Hameryka" wala onuca na kilometr => popros oficera prowadzacego o przeszkolonko ;)))
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.22 21:41
największym zagrożeniem dla dzieci są lekcje religii i księża!
ty2021.04.22 21:49
się Icek o dzieciach katolickich nie wypowiadaj, tobie kij dziadowski i torba, i pieszkom na step, kozy doić, gdzie twoje korzenie tubylcze. Tak się powinno robić z każdym przygarniętym pod polski dach, niezdolnym do asymilacji- pasożytem.
Po 11 ...2021.04.22 21:33
Ależ to oczywiste, że Chiny będą walczyć o swoją supremację na Świecie. To rosnąca cywilizacja, a USA się trumpizuje, czyli idiocieje i się zwija.
Gówno wiesz o USA!2021.04.22 21:48
O USA możesz z lesiem kellerem jedynie sobie pomarzyć.
NIC NIE ROZUMIESZ!2021.04.22 22:19
Aj, waj.... Nie pomyślałeś, Lechu.."Po 11", że to właśnie ten twój wpis jest idiotyczny, napisany z patologicznymi zaburzeniami niższości względem siebie..? Chcesz się wywyższyć, dowartościować!? ....Prawda?... A tymczasem.... wychodzi ci jak zwykle...odwrotnie! Więc się nie wysilaj!
Art2021.04.24 15:07
Ha ha co Ty masz człowieku z tym Lesiem? Zakochałeś się w nim? To daj jakiś anons. Może cię przygarnie. Pare dni temu mnie tez nazywałeś Lesiem. Nie no spoko. Na kawę zawsze możemy się umówić.