21.03.20, 19:35Fot. Kremlin.ru, CC 4.0

Rosja: Antykonstytucyjna zmiana konstytucji. Więcej władzy w ręce Putina

Władimir Putin spieszy się ze zmianami w ustroju Rosji – nie czekając na negatywne skutki epidemii koronawirusa i wojny cenowej na światowym rynku naftowym. Zapowiedział zmiany w połowie stycznia, a już w marcu zaakceptował poprawki do konstytucji parlament, zaś w kwietniu ma to zaakceptować rosyjskie społeczeństwo. Zmiany umacniają pozycję prezydenta – co wskazuje, że Putin nie przejdzie jednak na inne stanowisko, lecz będzie nadal rządził Rosją z Kremla. Niezależnie od tego, że sposób, w jaki wprowadzane są zmiany do konstytucji, jest absolutnie sprzeczny z obecnie obowiązującą ustawą zasadniczą. Sposób jej zmiany pokazuje, że Putin zupełnie nie liczy się z prawem – i robi to w pełni świadomie. Pokazuje, że nie jest ważne zapisane prawo, lecz wola jego i jego współpracowników.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał 17 marca dekret o przeprowadzeniu 22 kwietnia 2020 roku ogólnokrajowego głosowania obywateli w sprawie ustawy o poprawkach do konstytucji. Nie wykluczył odroczenia głosowania, jeśli pogłębi się epidemia koronawirusa. W ogólnokrajowym głosowaniu obywatele mają wypowiedzieć się w sprawie poprawek do konstytucji Rosji, zainicjowanych przez Putina w styczniu 2020 roku i w dniach 10-11 marca przyjętych przez parlament. Jedna z poprawek umożliwi uchylenie ograniczeń dla kolejnej kadencji prezydenckiej Putina po upływie obecnej, kończącej się w 2024 roku.

Co ciekawe, poprawka ta nie była zgłaszana przez grupę znanych postaci (z polityki, kultury, sportu) powołaną przez Putina jako przykrywka do zgłoszenia konkretnych zmian w ustawie zasadniczej. Pomysł poprawki, która otwiera Putinowi drogę do sprawowania władzy prezydenckiej przez kolejne 12 lat zgłosiła już na forum parlamentu, tuż przed decyzjami o przyjęciu zmian, Walentina Tiereszkowa, znana z tego, że była pierwszą kobietą w Kosmosie. Utrzymaniem pełni władzy w rękach Putina zainteresowane są grupy z jego ścisłej elity. Tzw. państwowi oligarchowie, szefowie państwowych spółek, biznesmeni prywatni ściśle współpracujący z Kremlem. Druga grupa to „polityczni technokraci”, wśród nich Siergiej Kirijenko, Siergiej Szojgu, Siergiej Ławrow czy Anton Siłuanow. Ale najwięcej do stracenie, obok takich biznesmenów, jak Giennadij Timczenko, Igor Sieczin czy Arkadij Rotenberg, mają siłowicy. Ci zaangażowani we wszelkie zbrodnie Putina. Szefowie służb specjalnych obecni, jak i ci z przeszłości. Jeśli choroba COVID-19 będzie postępować na terenie całego kraju, może to pogorszyć notowania Putina, które i tak są dość niskie w porównaniu z czasami zaraz po aneksji Krymu w 2014 roku. Dlatego Putinowi zależy na ja najszybszym załatwieniu problemu. Obecna kadencja Putina upływa w 2024 roku. Zgodnie z obowiązującym prawem, nie mógłby on już kandydować kolejny raz. W myśl wniesionej poprawki kadencje sprawowane przed wejściem w życie nowej wersji konstytucji nie będą brane pod uwagę. W ten sposób okres dotychczasowych rządów zostanie „wyzerowany” i Putin znów będzie mógł zostać prezydentem. Inny zapis podkreślić, że putinowska Rosja jest kontynuacją ZSRS – którego upadek Putin nazwał największą katastrofą geopolityczną XX wieku. Wpisanie ZSRS do ustawy zasadniczej to również gest skierowany w stronę wciąż jeszcze licznego elektoratu komunistów oraz tych, którzy z nostalgią wspominają czasy sprzed 1991 roku. W poprawce dotyczącej odwołania do Boga, chodzi przede wszystkim o ukłon Kremla w stronę Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze

anonim2020.03.22 9:41
KURIOZUM! „Rozmawiałem przez telefon z premierem Polski Mateuszem Morawieckim o powrocie do domu ukraińskich obywateli. Porozumieliśmy się w sprawie utworzenia tzw. humanitarnego korytarza dla Ukraińców. Którzy będą mogli od granicy Niemiec tranzytem przez Polskę wrócić do ojczyzny” – napisał Szmyhal na swym koncie w serwisie Telegram. Wyraził również wdzięczność polskiej stronie za włączenie Ukraińców do programu „Lot do Domu”. „Dzięki niej Ukraińcy, którzy przebywają w innych krajach, będą mogli wykorzystać rejsy linii lotniczych LOT do przylotu do Polski” – dodał. Źródło: nczas.com/2020/03/21/w-polsce-powstanie-korytarz-humanitarny-dla-ukraincow-chodzi-o-koronawirusa/ Korytarz humanitarny? A co to w Niemczech wybuchła wojna? Giną na ulicach ludzie? Skoro jest tak, jak to media podały (TVP Info), że otworzono połączenia kolejowe Przemyśl - Kijów, to jest i tak, że od dnia 19 marca br. na kolejowy dworzec w ścisłym centrum Przemyśla ściągają obywatele Ukrainy z Niemiec i innych krajów, których stan zdrowia może budzić uzasadnione wątpliwości, i którzy stanowią zagrożenie dla mieszkańców Przemyśla. Ukraińcy są wyrzucani z terenu Niemiec przez niemieckie władze. Ukraińcy nie mają badań testem na obecność koronowirusa i wpuszcza się ich do Polski i pozwala się na swobodne przemieszczanie się po terenie Polski. Ukraińcy nie są wyposażeni w środki ochronne, nie stosują się do zaleceń polskich władz! Natomiast polskich obywateli powracających do kraju obejmuje się kwarantanną (!). Ostatnio TVP Info informowało, że do Przemyśla ściągnęło 300 obywateli Ukrainy i korzystając z pociągu relacji Przemyśl-Kijów opuściło Polskę. TVP manipuluje i ukrywa prawdę przed opinią publiczną. Dlaczego TVP nie ostrzega mieszkańców Przemyśla przed bezpośrednimi kontaktami z Ukraińcami z pobytem w krajach o szalejącym wirusie i możliwym zakażeniu koronawirusem? Kto szykuje mieszkańcom Przemyśla centrum zakażeń koronowirusem? Dlaczego rząd RP naraża zdrowie Polaków? Dlaczego, gdy wszystkie państwa zamykają granice i swobodne przemieszczanie się, to Polska otwiera zachodnią granicę (południową) i otwiera połączenie kolejowe Przemyśl – Kijów? Dlaczego Ukraińców nie konwojuje się na teren Ukrainy tak, jak choćby Estończyków? Czy Ukraina nie posiada swoich autobusów i swoich linii lotniczych, aby zabezpieczyć powrót swoich obywateli? Min. Łukasz Szumowski stwierdził, że: "mamy wybór - albo zamknięcie państwa, albo setki zmarłych" Czy ten logiczny wybór, zamknięcie granicy, albo setki zmarłych, nie dotyczy Podkarpacia, nie dotyczy mieszkańców Przemyśla? Dlaczego rząd RP naraża zdrowie Polaków?
Sex portal2020.03.22 9:40
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.zwiaz24.pl ======= Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
wicek2020.03.22 8:26
Podoba mi się powrót Rosji do kościoła. Co prawda ta ich cerkiew pozostawia wiele do życzenia, ale to jednak kościół chrześcijański. Rosjanie chętnie noszą krzyże i widać, ze chrześcijaństwo traktują jak coś naturalnego. Moze duzo w tym działań na pokaz, ale jednak...
anonim2020.03.21 23:56
Mój ulubiony polityk też się pojawił we Frondzie . Frondziu .......wtedy dowiesz się który ze światowych polityków co jest wart gdy dla ciebie i większości Polaków będzie już na wszystko za późno . A teraz paluszki w dół . Jak zwykle zresztą . I wyzwiska od jakichś tam trolli . A jo jest zwyczajno bito Hanyska . A czamu bito to niy wiym . Bito znaczy sie stuprocyntowo .
any2020.03.21 21:46
zastanawiam się kiedy wybiorą go na cara wladimira I wielkiego (mały zawsze musi być wielki)
rudy 1022020.03.21 21:18
Nie zawracajcie nim Polakom du....y
icek2020.03.21 20:30
Wołodia pewnie już wie ,że został odcięty od światowego surowcowego koryta przez epidemiologów z amerykańskiego Fed przy pomocy małego koronoświrusa. Po kwarantannie do rządzenia zostanie mu pewnie jedynie Księstwo Moskiewskie.
NordRaven2020.03.21 23:17
tak niewolniku parchaty na pewno w twoich snach kiedy śnisz i majaczysz o tym kiedy Niemcy wypalali bydło..
PolakNieLeming2020.03.21 20:27
Ciekawe. Warto przeczytać: http://reporters.pl/3257/wielcy-rosjanie-o-swojej-ojczyznie-z-przerazeniem-mysle-kogo-urodzi-to-pijane-krwawe-bydlo-foto/ https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a http://www.fronda.pl/a/oto-co-o-rosjanach-mowil-gen-patton-alez-aktualne,87319.html https://kresy24.pl/maksymalna-brednia-tort-z-g-wybitny-rosyjski-historyk-odpowiada-na-antypolski-tekst-rosyjskiego-dziennikarza/#comment-161354
PolakNieLeming2020.03.21 20:24
Zaczynam wątpić, czy Rosjanie to normalni, przytomni na umyśle ludzie. proszą się o tragedię. Putlerowiec, petersburski żul, tylko czeka na dogodną sytuację, żeby rozpętać kolejną wojnę i to na pewno nie będzie obrona pokoju.
Viking2020.03.21 23:15
Kretyn
White Bear from Svalbard2020.03.22 2:47
A Ty wiking to z Workuty? Czy z Trondheim?
tomasz2020.03.22 9:56
Masz 100 % racji władza Putina to interes dla tamtejszych oligarchów. Im dłużej tym lepiej ponieważ inny układ mógłby spowodować że mogłoby to naruszyć i zarazem spowodować gruntowne kontrole majątków kolegów z KGB . A tak oni jemu nie robią krzywdy a on im . Poza tym ten kraj był taki od wieków czyli model car i grupka wokół cara a reszta może zdychać . To jest kraj o nawykach z czasów wielkiej Ordy - niewola mongolska 250 lat bata a to zostaje w ich psychice. Mam nadzieję że przeczytacie to co napisałem.