05.05.19, 08:20Fot. Pixabay, CC 0 / Kremlin.ru, CC BY 4.0

Rosja: Kreml przejmuje władzę nad internetem. Użytkownicy komunikatorów dostaną identyfikatory

Od dziś w Rosji użytkownicy komunikatorów internetowych będą mieli swój personalny numer identyfikacyjny. Zgodnie z rozporządzeniem premiera Dmitrija Miedwiediewa, operatorzy będą określać tożsamość użytkownika na podstawie numeru telefonu komórkowego. Jak ostrzegają przedstawiciele obrońców praw człowieka i opozycji, to kolejny krok władz do uzyskania kontroli nad internetem.

Od ubiegłego roku obowiązuje w Rosji pakiet ustaw na podstawie, których wszystkie wiadomości tekstowe, wideo i dźwiękowe są rejestrowane przez operatorów i przechowywane na specjalnych serwerach.

Dostęp do tych danych mają funkcjonariusze służb specjalnych.

Od dziś internauci będą identyfikowani na podstawie numerów telefonów i kodu cyfrowego, który nadadzą im operatorzy.

Według agencji TASS, operatorzy telefonii komórkowej są przygotowani technicznie do spełnienia warunków rozporządzenia. Natomiast operatorzy komunikatorów, jak podała agencja "nie wyrażają zainteresowania taką współpracą”.

dam/IAR - Polskieradio24.pl

Komentarze

wicek2019.05.5 8:56
to wszystko idzie ku przepaści. Rosjanie to nie jest to samo ciemne chłopstwo sprzed Rewolucji Październikowej. Choć i wtedy chłopi rosyjscy wiedzieli lepiej co się święci niż niejeden oświecony student czy tzw. inteligent. Generalnie: rób dalej swoje Putin, dostaniesz w zamian rachunek.
Ja2019.05.5 8:35
Szarych Rosjan żal.Mają przegwizdane.
kalinka2019.05.5 8:43
szkoda, że nie było co żal Polaków jak wprowadzono obowiązek rejestracji nr tel do nazwiska, to jest to samo ale jak to jest na Frondzie widzimy drzazgę w oku Rosji a belki w swoim nie zauważamy
Ja2019.05.5 8:45
Kalinka maja !!! Piękne rosyjskie.