16.05.18, 11:15

Rosja może stać się izolowanym pariasem

Według szefa MI5, wydziału brytyjskich służb specjalnych odpowiedzialnych za kontrwywiad i bezpieczeństwo wewnętrzne, Rosja dąży do podkopywania europejskich demokracji i zniszczenia zaufania do Zachodu za pomocą oszczerczych działań i „mgły kłamstw”, podaje portal Kresy24.pl

Takie słowa padły na ważnym spotkaniu Andrew Parkera z szefami europejskich służb specjalnych w Berlinie. Spotkanie odbyło się w siedzibie Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV). Parker mówił też m.in., że Rosja prowadziła i prowadzi „agresywne i szkodliwe działania” i w związku z tym ryzykuje, że stanie się „izolowanym pariasem”.

Nawiązał do ataku na Skirpali w Wielkiej Brytanii nazywając go „rażącym naruszeniem norm międzynarodowych” przez Rosję. Jednocześnie potępił kampanię dezinformacyjną Rosji po ataku.

Mówił też, że nie może być zgody na rosyjską okupację i aneksję Krymu ani na mieszanie się Rosji w politykę w krajach zachodnich.

Podkreślił też, że mimo Brexitu Wielka Brytania przekonana jest, że trzeba wciąż utrzymywać silne wzajemne związki z dziedzinie bezpieczeństwa, nie tylko wobec zagrożenia rosyjskiego, ale też zagrożenia islamistycznym terroryzmem.

mod/Kresy24.pl