16.06.15, 16:33

Rosyjska Cerkiew nie chce wspólnej daty Wielkanocy. Odrzuca sugestię papieża

Rosyjska Cerkiew sceptycznie odniosła się do propozycji, aby najważniejszą uroczystość chrześcijaństwa, Wielkanoc, wszyscy wyznawcy Chrystusa obchodzili tego samego dnia - pisze dla "Radia Watykańskiego" W. Raiter z Moskwy. O inicjatywie tej mówił ostatnio Papież Franciszek, ale tym razem jej głównym promotorem jest koptyjski patriarcha Tawadros II, co najwyraźniej umknęło prawosławnym polemistom. Koptowie zresztą, jako nie uznający orzeczeń chrystologicznych Soboru Chalcedońskiego z 451 r., nie pozostają w jedności z patriarchatami Konstantynopola czy Moskwy. Stąd nawet w obrębie samych tylko Kościołów wschodnich różnych tradycji trudno byłoby o wspólne przyjęcie jakiejkolwiek reformy kalendarza.

Znany teolog i misjonarz protodiakon Andriej Kurajew powiedział, że propozycja papieska „nie ma perspektyw i jest nierealna”. Stwierdził on, że motywy, jakimi kierował się Kościół w IV wieku, ustalając wspólną datę Wielkanocy, przestały być aktualne. W obchodach Wielkanocy w różnych dniach przez chrześcijan nie widzi on żadnego niebezpieczeństwa. Protodiakon Kurajew przypomniał, że wspólną datę obchodów Wielkanocy proponował wcześniej Sobór Watykański II i Papież Jan Paweł II.

Różnica w kalendarzach juliańskim, którym kierują się prawosławni, i gregoriańskim obowiązującym chrześcijan zachodnich wynika z odmiennego sposobu wyliczania daty równonocy wiosennej, po której w najbliższą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca obchodzi się Wielkanoc. U prawosławnych dodatkowo obowiązuje warunek, że Wielkanoc nie może wypadać równocześnie z Paschą żydowską. W 1948 r. w trakcie moskiewskich obrad Kościołów prawosławnych przyjęto zasadę, że wszystkie święta ruchome obchodzone będą zgodnie z kalendarzem juliańskim, czyli tzw. Paschalią Aleksandryjską, a święta stałe według zwyczaju każdego miejscowego Kościoła prawosławnego. Jednak niektóre Kościoły prawosławne, np. w Finlandii, obchodzą Wielkanoc zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.

kad/radio watykańskie

Komentarze

anonim2015.06.16 17:21
schizmatycy ale nie zaczadzeni.
anonim2015.06.17 7:33
@Akas Ten cud podobno powtarza się regularnie co roku, a my mamy XXI wiek, więc pokaż nam jakiś film, żebyśmy mogli ten cud zobaczyć.
anonim2015.06.17 7:40
Swoją drogą, prawosławni spowodowali podział i nadal chcą w tym podziale trwać. Mimo wszelkich prób podejmowanych przez Kościół Powszechny, ich serca są zatwardziałe i pełne pychy. Co więc mają wspólnego z naszym Panem?
anonim2015.06.22 3:05
@Credo @Harcownik Pierwszy klątwę/ekskomunikę rzucił łaciński kardynał Humbert ... więc nie pie***l o spowodowaniu podziału przez prawosławnych. Patriarcha Cerulariusz tylko odpowiedział ...