06.05.17, 10:00Fot. Wlodi via Flickr, CC BY-SA 2.0

Rozpoczęły się ćwiczenia Brygady Obrony Terytorialnej

16-dniowe ćwiczenia rozpoczynają ochotnicy powołani do służby w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Szkolenia odbędą się w Rzeszowie, Jarosławiu oraz na poligonie w Nowej Dębie.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Rzeszów rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak, podczas zajęć żołnierze poznają podstawowe zasady zachowania się i przetrwania na polu walki oraz bezpiecznego posługiwania się bronią. Wezmą też udział w pierwszych strzelaniach amunicją ostrą, będą również elementy przygotowania medycznego. Objęci szkoleniem to ludzie, którzy dotąd nie byli związani z wojskiem.

Od 22 kwietnia na szkoleniach wyrównawczych szkolą się kandydaci na "terytorialsów" - rezerwiści. Obie grupy spotkają 21 maja podczas przysięgi. Od tej chwili - jak dodał ppłk Marek Pietrzak - będą tworzyć moduły kompanijne i w ich ramach szkolić się przez kolejne trzy lata.

W 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służbę rozpocznie ponad 200 osób. To jedna z 17 takich brygad w całej Polsce, które docelowo mają liczyć w sumie ponad 53 tys. żołnierzy.

dam/IAR