W sobotę, niedzielę i poniedziałek w zachodniej części Ukrainy odbędą się obchody 78 rocznicy rzezi wołyńskiej. W uroczystościach weźmie udział wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Gosiewska uda się m. in. do wsi, w których dokonano mordów.

Gosiewska na Ukrainę dotarła w piątek. W pierwszej kolejności udała się do Kisielina, gdzie 11 lipca 1943 roku (w tzw. krwawą niedzielę) ukraińscy nacjonaliści zaatakowali miejscowy kościół. Śmierć poniosło wówczas 90 osób. 

Dzisiaj uroczystości rocznicowe odbędą się w Hucie Stepańskiej, gdzie zlokalizowana była placówka polskiej samoobrony.

Następnie wicemarszałek odwiedzi miejscowości na obszarze, na którym operował Oddział AK Władysława Kochańskiego – kapitana piechoty Wojska Polskiego i Armii Krajowej, jednego z przywódców polskiej samoobrony na Wołyniu.

Znajdują się tam wioski i pozostałości po wsiach wraz z mogiłami wymordowanych i wypędzonych w pierwszych latach wojny przez Niemców i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA).

W niedzielę 11 lipca w katedrze w Łucku odprawiona zostanie Msza w intencji ofiar zbrodni. Po Mszy delegacja odwiedzi m. in. osadę wojskową Niweck, której mieszkańcy zostali wymordowani. W poniedziałek delegacja uda się z wizytą na cmentarz legionistów w miasteczku Rokytne oraz do wioski Budki Kamieńskie, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający wymordowanie przez ukraińskich nacjonalistów ponad 500 Polaków.

jkg/pap