01.03.21, 18:56fot. pixabay.com

Rozwój nauk medycznych i biotechnologii a etyka. Reaktywacja Akademii Bioetycznej Ordo Iuris

Kolejne szkolenie z cyklu Akademii Ordo Iuris poświęcone było bioetyce. Jego tematem był „Rozwój nauk medycznych i biotechnologii. Zagadnienia etyczne i prawne”. W ramach wydarzenia wykłady wygłosili biotechnolog prof. Piotr Rieske i genetyk prof. Andrzej Kochański, a także eksperci Ordo Iuris. Prelekcje dotyczyły m.in. relacji między prawem a bioetyką oraz problemów etycznych związanych z rozwojem genetyki.

STRONA AKADEMII ORDO IURIS - LINK

Uczestników Akademii wprowadził w tematykę szkolenia dr Filip Furman Dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki Instytutu Ordo Iuris, który wskazywał na aktualne potrzeby poruszania zagadnień bioetycznych oraz tłumaczył, dlaczego prawników powinna zainteresować bioetyka. W tym obszarze wciąż brakuje należytych regulacji prawnych, których stworzenie jest wyzwaniem dla prawników ze względu na skomplikowanie tematu i konieczność pogodzenia różnych wartości prawnych.

Pierwszą prelegentką była Gabriela Szewczuk, analityk Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki, która wygłosiła prelekcję pt.: „Audyt aborcyjnego pozbawiania życia w polskich szpitalach”. Uczestnicy mogli pogłębić wiedzę dotyczącą zjawiska aborcji w Polsce oraz poznać fakty dotyczące przeprowadzania aborcji w polskich placówkach medycznych. Analityk wskazała także jakie problemy etyczne, sprawozdawcze i systemowe rozwiązał październikowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. 

Następnie dr Filip Furman poruszył zagadnienie „Szczepienia ochronne: etyka, bezpieczeństwo, regulacje prawne”. Prelegent wskazywał, że regulacje dotyczące szczepień są rozczłonkowane pomiędzy kilkanaście aktów prawnych, co utrudnia prawidłową realizację obowiązków i ochronę praw osób szczepionych. Ponadto, takie praktyki są nietransparentne. Dr Furman wskazywał także na konieczność przeprowadzenia audytu kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych i wprowadzenie zmian, które zoptymalizują program szczepień w Polsce.

Kolejną prelekcję pt. „Rola etyki i prawa w biotechnologii” wygłosił prof. Piotr Rieske. Prelegent wskazywał m.in., że dokument wydany przez Kongregację Nauki Wiary – Instrukcja „Dignitas Personae’’ okazała się bardziej wspierać rozwój biotechnologii niż wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które nałożyły na naukowców daleko idące restrykcje w badaniach. Prof. Rieske wskazywał także na etyczne i prawne aspekty rozwoju przedsiębiorstwa biotechnologicznego.

Ostatni wykład wygłosił prof. Andrzej Kochański. Temat prelekcji brzmiał „Od genetyki do genEtyki człowieka”. Prof. Kochański wyjaśnił, dlaczego, rozwój genetyki rodzi nowe trudności etyczne. Prelegent wskazał na potrzebę powstania ustawy dotyczącej testów genetycznych oraz zaznaczył, że prace nad nią trwają, lecz istnieje wiele trudności ze względu na specyfikę tematu jakim jest genetyka. Profesor tłumaczył także w jaki sposób można działać etycznie nie hamując jednocześnie rozwoju nauki.

Akademia Ordo Iuris była przeprowadzona na wysokim poziomie. Mimo trudności związanych z pandemią wydarzenie nie straciło na jakości. Udział w Akademii zapewnił poszerzenie horyzontów w myśleniu o prawie oraz nabycie rzetelnej wiedzy, a zadane przez uczestników pytania świadczą o zainteresowaniu tematem” – skomentował uczestnik szkolenia Marcel Baran, student prawa na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Wydarzenia ostatniego roku, w tym proponowane metody zwalczania pandemii, przypomniały także prawnikom o konieczności zgłębiania zagadnień związanych z bioetyką. Zainaugurowana w tym roku Akademia Bioetyczna stanie się corocznym punktem programu szkoleń w ramach Akademii Ordo Iuris. Dziękujemy wszystkim prelegentom za pasjonujące wykłady, a wszystkich zainteresowanych rozwojem zawodowym zapraszamy do udziału w kolejnych szkoleniach Akademii” – wskazał Łukasz Bernaciński, Koordynator Akademii Ordo Iuris.

 

mp/ordoiuris.pl

Komentarze

:)2021.03.19 10:11
Jak widać z publikowanych wypowiedzi, po raz kolejny potwierdza się zasada, że jak ktoś nie ma siły argumentów to sięga po argument siły. Tu jednak zachodzi jeszcze ciekawsze zjawisko. Te wszystkie argumenty przeciw Ordo Iuris to faktycznie siła, tylko, że jest to siła, która swym poziomem opadła na dno śmierdzącego szamba, przepełnionego kompleksami, wulgarnością i eufemistycznie mówiąc kompletnym brakiem kultury osobistej i brakiem elementarnych zasad dobrego wychowania, o choć cieniu tak podnoszonej przez tą stronę tolerancji już nie wspomnę... Naprawdę, żal mi Was.
Ciekawy2021.03.2 8:56
Po Ordo Pludris można się spodziewać powrotu do tego co już było, a mianowicie, rok 1215 - Ogłoszone przez Innocentego III na Soborze Laterańskim IV; chirurgia została wykluczona z obrębu medycyny i zakazana. "Średniowiecze +"
Henry2021.03.1 23:46
Ordo Iuris jak współczesna inkwizycja, nauka idzie do przodu, a ci stawiają kolejne bariery w imię wyimaginowanych duszków
Jestem Po11... AAA... proud jew2021.03.1 20:22
J€BАĆ J€BАĆ I SIĘ NIE BAĆ - RĘCE ŁAMAĆ I PAŁOWAĆ - KIJA MŁOTKA NIE ŻAŁOWAĆ - KAŻDY POLACZEK SКURWYSYNЕК MA MAŁEGO КU RWА PTASZKA ...
Po11... AAA... proud jew2021.03.1 20:03
"Poziom" Żyda-żyda i jak go osiągnąć? Nie wystarczy się na göwnie pośliznąć i pyskiem w göwno wpaść konieczna jest manipulacja genetyczna chromosomu, wzbogacić genem z krów rasy "Yitzhak Shamir" (to ten gen "co z mlekiem matki") oraz specjalna "dieta", tj. codzienne picie mleka krów rasy "Yitzhak Shamir", już z genem tym "z mlekiem matki". Dłuższy pobyt na okupowanym West Bank w kibucu im. Baruch Goldstein. That will do!
AAAtomek2021.03.1 20:10
Prawacy jak zwykle, myślą analnie. :Paradne!
AAAtomek2021.03.1 19:31
Ordo Soviet vel Ordo Vatican?? Hoc est Quaestio!
Ja2021.03.1 19:23
To ta ekipa, o której nie wolno pisać, że z Kremla jak młode pelikany?
Ciekawy2021.03.1 19:22
"Eksperci Ordo luris" <3
AAAtomek2021.03.1 19:35
To oksymoron.
HordaZamordystówKatolickichWspieraKleruchów2021.03.1 19:13
Kato smród bije od każdego ruchu Hordy Jurystów. To krzewiciele zamordyzmu wyznaniowego, opartego na zakazie i nakazie moralnym, ale usankcjonowanym w państwowym kodeksie karnym. Talibowie są przy kato-hordojurystach libertynami.
Po 11 ...2021.03.1 19:10
Kropka w kropkę jak relacja z obrad KC PZPR.