06.08.16, 08:49

Ruszyły Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. MÓDLMY SIĘ w intencji polskich sportowców!

Zapaleniem znicza olimpijskiego na stadionie Maracana rozpoczęły się oficjalnie igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. W tym roku wzięła udział rekordowa liczba ekip sportowych - aż 207. Polskę reprezentować będzie 242 sportowców w 23 dyscyplinach. 

Historia Brazylii i bossa nova

Uroczystość otwarcia rozpoczął 50-minutowy spektakl przedstawiający burzliwą historię Brazylii, począwszy od czasów przed portugalską kolonizacją, poprzez okres trwającego blisko 400 lat niewolnictwa, po współczesność. W tle rozbrzmiewały znane brazylijskie motywy muzyczne, na czele z bossa novą "A Garota de Ipanema" Toma Jobima, którą wykonał wnuk nieżyjącego już kompozytora - Daniel. 

Defilada sportowców

Najdłużej trwała defilada sportowców. Chorążym polskiej reprezentacji był piłkarz ręczny Karol Bielecki. Przemarsz tradycyjnie rozpoczęli reprezentanci Grecji, gdzie w starożytności narodziły się igrzyska, a w 1896 roku zorganizowano pierwsze w epoce nowożytnej. Zakończyli go gospodarze - Brazylijczycy. Tuż przed nimi entuzjastycznie witano dziesięcioosobową ekipę uchodźców z ogarniętych wojną krajów Bliskiego Wschodu. Znicz zapalił były maratończyk de Lima, brązowy medalista olimpijski z Aten, pozbawiony wówczas szans na złoto przez atak demonstranta. 

Igrzyska w cieniu polityki

Pełniący obowiązki prezydenta Brazylii Michel Temer przy akompaniamencie gwizdów i buczeń oficjalnie otworzył igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. W Brazylii panuje bowiem niezadowolenie społeczne wywołane kryzysem gospodarczym i rozczarowaniem klasą rządzącą. Większość mieszkańców jest przeciwna wydawaniu publicznych pieniędzy na kosztowne widowisko sportowe. Niezadowolenie potęgują doniesienia o korupcji przy budowie olimpijskich aren, braku transparentności i profesjonalizmu. Za korupcję została zawieszona w maju poprzednia prezydent Brazylii Dilma Rousseff.

10,5 tys. sportowców w 306 konkurencjach

Do 21 sierpnia o medale w 306 konkurencjach będzie rywalizować około 10,5 tys. sportowców. Zmagania już w środę zainaugurowały piłkarki nożne, w czwartek odbyły się pierwsze mecze turnieju mężczyzn, a w piątek przed ceremonią otwarcia odbyły się kwalifikacje w łucznictwie z udziałem Polki Kariny Lipiarskiej-Pałki.

Polacy na igrzyskach w Rio

Polskę reprezentować będzie 242 sportowców w 23 dyscyplinach. Jest to czwarta pod względem liczebności ekipa w historii występów biało-czerwonych. Najliczniejszą grupą w reprezentacji Polski stanowią lekkoatleci - 70. W dalszej kolejności są wioślarze - 26, pływacy - 21, kolarze - 17 i kajakarze - 15. O medale biało-czerwoni powalczą także w dwóch dyscyplinach drużynowych - piłce ręcznej i siatkowej.

za:Salon24.news