13.03.16, 18:50

Rząd PiS: Większość Puszczy będą ciąć

Według ministra środowiska, w 2/3 nadleśnictw zostaną podjęte działania zmierzające do zahamowania "procesu destrukcji siedlisk".
 
 

- Zostawiamy jedną trzecią nadleśnictw w stanie bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka, a pozostała będzie zmierzała w tym kierunku, żeby jak najszybciej zahamować proces destrukcji siedlisk priorytetowych i równocześnie chronić gatunki charakterystyczne dla tych siedlisk - mówił na konferencji prasowej minister środowiska Jan Szyszko.

Co pięć lat będzie prowadzona analiza bioróżnorodności. To pokaże, zdaniem ministra, kto ma rację w sporze o ewentualną wycinkę drzew.

Zamieszanie wokół puszczy wywołał zeszłoroczny aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) w nadleśnictwie Białowieża, który zakłada zwiększenie pozyskania drewna w tym nadleśnictwie z obecnych 63,4 tys. metrów sześciennych (na 10 lat) do 188 tys. metrów sześciennych.

Leśnicy uzasadniają tę decyzję gradacją kornika drukarza. Jednak środowiska naukowe oraz ekolodzy apelują o pozostawienie puszczańskiej przyrody bez ingerencji człowieka. Obecnie dokument znajduje się w dyrekcji generalnej Lasów Państwowych.

W ub.r. w puszczańskich nadleśnictwach zinwentaryzowano ok. 200 tys. świerków zasiedlonych przez korniki. Łączna masa tego drewna to 260 tys. metrów sześć, a rozpad drzewostanów z udziałem świerka, wskutek gradacji korników, nastąpił na łącznej powierzchni ok. 4 tys. ha.

Dziś minister środowiska odwiedził Białowieżę, gdzie zebrali się zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy dodatkowej wycinki lasu. Około południa w centrum Białowieży rozpoczęły się pikiety przeciwników wycinania Puszczy, jak i zwolenników wyrębu.

W pikiecie obrońców środowiska brało udział prawie sto osób. Na transparentach mają hasła: "Dziedzictwo narodowe nie na deski" czy "I love Puszcza". Wśród nich są nie tylko przedstawiciele organizacji ekologicznych, ale też mieszkańcy puszczańskich terenów.

Chcą podkreślić, że nie wszyscy w powiecie hajnowskim chcą zwiększenia pozyskania drewna z Puszczy Białowieskiej.

Kilkaset metrów dalej zebrali się zwolennicy dodatkowej wycinki drzew. Na tej demonstracji było ponad 300 osób. W większości byli to mieszkańcy puszczańskich terenów, ale też samorządowcy.

Zwolennicy wyrębu podkreślają, że to jedyny sposób na ratowanie Puszczy przed szkodnikami. Na transparentach mają między innymi hasła "Puszcza Białowieska umiera".

Komentarze

anonim2016.03.13 18:53
I wreszcie mądra decyzja.Lekarz nie doradza się pacjenta, czy wycinać wrzód. Chore drzewa trzeba usuwać!
anonim2016.03.13 19:45
No dobra, to może ktoś obeznany z leśnymi sprawami by prosto wytłumaczył dlaczego puszcza dawała sobie radę z tymi kornikami przez całą komunę, a teraz nagle ponoć nie daje.
anonim2016.03.13 19:56
@nick_zastępczy Agresywna chemia naokoło lasów?
anonim2016.03.13 21:06
Nie wiem jak puszcza, ale w Beskidzie Żywieckim gdzie większość gór obsadzona jest świerkiem jest prawdziwa klęska. Gdyby nie wycinka (której notabene domagali się ekolodzy) to wkrótce wszystkie góry byłyby rdzawo brązowe (uschnięte) a nie zielone. Pamiętam z dzieciństwa jakim porządnym drewnem charakteryzował się beskidzki świerk teraz drewno jest miękkie drzewka mają duży przyrost w ciągu roku, przez co drzewo jest słabe i miękkie. Każde nowe pokolenie świerka jest słabsze i przez to lasy chorują na masową skalę. Teraz leśnictwa próbują zmienić charakterystykę tych naszych lasów na mieszany liściasto-iglasty.
anonim2016.03.14 8:03
@Rat Mord czyżbyś dał się nabrać na bajkę o nadmiernej emisji CO.2 ca co powiesz na to " część planów ILLUMINATI którzy ciebie wytną jako szkodniki . Oderwanie dzieci od rodziców i umieszczenie ich w specjalnych ośrodkach, szkołach kierowanych przez ludzi masonerii. Poddanie ich całkowitej i powszechnej demoralizacji, aby stały się ludzkimi zwierzętami podatnymi na wszelką manipulację i kłamstwo. Manipulując naukami ścisłymi należy przekonać ich, że poza materią nic nie istnieje, a człowiek sam dla siebie jest bogiem. I sam dla siebie ustala prawa. 4. W stosunku do ludzi, którym do końca nie uda się zniszczyć resztek wiary w Jezusa Chrystusa, należy* uczynić wszystko aby jednocześnie wierzyli we wszelkie zabobony, różne tajemne moce, gdyż całkowity materializm spowodowałby choroby psychiczne. A choroba psychiczna zwalnia od winy i odpowiedzialności przed prawdziwym Bogiem. Chodzi o to aby po śmierci ponieśli za swe czyny jak największą karę i winę. Kierowane to było głównie do ludzi w Ameryce, Europie i Australii. 5. Powszechna i bez ograniczeń aborcja. 6. Powszechna i bez ograniczeń eutanazja ludzi starych i niepełnosprawnych. 7. Powszechna prostytucja i istnienie powszechnych domów publicznych. 8. Najwyższe przywileje dla homoseksualistów, lesbijek, wszelkiego zboczenia moralnego na całym świecie. 9. Wprowadzenie do powszechnego spożycia tajemnych substancji, które w organizmach kobiet i mężczyzn będą powodowały bezpłodność. Określone instytuty pracują nad tym. Chodzi o wyprodukowanie takiej substancji, której nie można by było wykryć i udowodnić, że ma takie własności. 10. Forsowanie za wszelką cenę badań w genetyce aby przekroczyć krytyczną granicę, która spowoduje nieodwracalny stan dla życia roślinnego i biologicznego na ziemi. 11. Dobrowolnie i bez ograniczeń spożywanie narkotyków. Zaniechanie karania za spożywanie. 12. Wykorzystanie na wielką skalę magii, okultyzmu, spirytyzmu w mediach aby w sposób tajemny manipulować, zwodzić, ogłupić a w końcu doprowadzić miliony ludzi do obłędu, aby powstał powszechny chaos, bezład i doprowadzić do wzajemnego mordowania. 13. Promowanie za wszelką cenę ruchu nowej szatańskiej religii „Nev Age” wschodnich religii / buddyzmu, hinduizmu./. Finansowanie wszelkich sekt antykościelnych i satanistycznych, zespołów rockowych. 14. Wprowadzenie jak tylko możliwie szybko chipowanie ludzi na rękę lub czoło. Należy wmówić im, że to dla ich bezpieczeństwa. Gdy to się stanie Centra masońskie przejmą całkowitą kontrolę ekonomiczną nad ludzkością Dlatego, że bez tego znaku nie będzie można nic kupić ani sprzedać. Opanują całą dystrybucję i handel na świecie. 15. Pozorne zwalczanie terroryzmu na świecie. W rzeczywistości podejmowanie tajnych działań, aby podsycać nienawiść i doprowadzać do wzajemnego mordowania plemion w Afryce, Azji, Ameryce Południowej, aby doprowadzić do całkowitej zagłady całych rejonów świata. 16. Za wszelką cenę ograniczyć ilość ludzi w świecie aż do określonej ilości około 200 mil.
anonim2016.03.14 8:33
@nick_zastępczy Ja mam podobne pytanie: wytną zrobaczywiałe i zutylizują, czy wytną zdrowe i sprzedadzą? @marekwu to za komuny niespecjalnie martwiono się o agresywną chemię, teraz są restrykcyjne normy. Świadczy o tym chociażby poprawa stanu zanieczyszczenia rzek. Znalazłam również taką informację w wiki: "Pod względem zużycia środków ochrony roślin na 1 ha (w przeliczeniu na czysty składnik) Polska należy do krajów o niewielkim zużyciu pestycydów". Może korniki radzą sobie lepiej, bo klimat się ociepla, no ale tego pan minister na pewno nie przyzna.